Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed będzie czekać na dowody dezinflacyjne. Do tego czasu obniżek nie będzie?

|
selectedselectedselected
Fed będzie czekać na dowody dezinflacyjne. Do tego czasu obniżek nie będzie?
Centrum prasowe Millenium
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kwietniowe posiedzenie EBC w oczekiwaniu na kolejne dane

W czwartek o godz. 14:15 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego odnośnie do polityki pieniężnej w strefie euro. Spodziewamy się, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami ekonomistów, ale też rynków finansowych, że stopy procentowe banku pozostaną na dotychczasowym poziomie. Sądzimy ponadto, że narracja Rady Prezesów EBC też nie ulegnie zmianie. Prezesi czekają na kolejne dane, zwłaszcza te dotyczące dynamiki wynagrodzeń, gdyż nadal obawiają się o przełożenie rosnących kosztów pracy na inflację. Obawy te w pewnym stopniu uzasadnia inflacja cen usług, która pomimo spadków całościowego indeksu HICP, pozostaje od 5 miesięcy stabilna na 4,0% r/r, a więc dwukrotnie przekracza cel inflacyjny w strefie euro.

Argumentem dla braku zmian stóp procentowych są także dane o koniunkturze, które dają komfort Prezesom w oczekiwaniu na dane o płacach. Według nich złożony indeks PMI obrazujący łącznie nastroje w usługach i w przemyśle po raz pierwszy od niemal roku przewyższył poziom 50,0 pkt oddzielający ożywienie od spowolnienia i wydaje się, że trend poprawy aktywności, zwłaszcza w usługach, będzie się utrzymywał. Nie zmieniają się zatem nasze jak i rynkowe oczekiwania, że do pierwszej obniżki stóp procentowych w tym cyklu dojdzie w strefie euro w czerwcu. Według wyceny rynkowej do końca roku EBC obetnie stopy o ok. 100 pkt baz.

 

W tym tygodniu kolejne dane o inflacji w USA

W ub. tygodniu poznaliśmy dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych (non-farm payrolls), które ponownie znacząco przewyższyły oczekiwania. Na początku roku zaskoczeniem w górę (choć mniejszym niż dane NFP) były dane inflacyjne. W tym tygodniu uwaga przenosi się właśnie na dane o inflacji CPI w marcu. Według konsensusu prognoz wskaźnik headline wzrósł do 3,4% r/r z 3,2% r/r w lutym, wsparty silniejszymi wzrostami cen paliw. W przypadku inflacji bazowej oczekuje się spadku do 3,7% r/r z 3,8% r/r w lutym. Dane te będą interesujące głównie z punktu widzenia inflacji cen usług, która jest uporczywie wysoka i znacząco przekracza cel inflacyjny Fed.

Wydaje się nam, że bez dowodów o trwałej dezinflacji cen usług Rezerwa Federalna nie zdecyduje się na początek obniżek stóp procentowych. Dane te są tym bardziej istotne, że po lepszych danych z rynku pracy rynki finansowe nie są już tak silnie przekonane, że do pierwszej obniżki stóp procentowych dojdzie w czerwcu przesuwając oczekiwania na końcówkę lipca. Rynek pracy i inflacja w USA na początku roku zaskakują w górę i pojawiają się głosy, np. członek Fed N.Kashkari, że Fed w tym roku może w ogóle nie obniżyć stóp procentowych.

Reklama

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) mocno zyskuje. Kiedy możemy spodziewać się obniżek stóp w Polsce?

 

Spodziewane pogorszenie salda obrotów bieżących w lutym

W piątek NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym za luty. Według naszych szacunków bilans obrotów bieżących zamknął się w lutym nieznacznym deficytem 60 mln EUR wobec nadwyżki 1,286 mld EUR w styczniu. Konsensus rynkowy kształtuje się natomiast na poziomie +628 mln EUR. Pogorszenie salda obrotów bieżących w lutym to, według naszych szacunków, w głównej mierze efekt spadku nadwyżki na rachunku obrotów towarowych, a także utrzymania relatywnie wysokiego deficyty na rachunku dochodów pierwotnych. Pomimo pogorszenia salda C/A w lutym sytuacja w bilansie płatniczym nie stanowi ryzyka dla stabilności zewnętrznej gospodarki polskiej gospodarki. Kolejne miesiące przyniosą dalsze pogorszenia salda na rachunku obrotów bieżących, w ślad za spodziewanym odbiciem popytu krajowego, jednak nie będzie to wywierać negatywnej presji na złotego.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama