Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed agresywnie. Kolejna podwyżka stóp w USA za nami, kolejne przed nami

|
selectedselectedselected
Fed agresywnie. Kolejna podwyżka stóp w USA za nami, kolejne przed nami | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Fed znajduje się na ścieżce agresywnego zacieśnienia polityki pieniężnej. Bank centralny skupia się wyłącznie na inflacji i zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych, pozostawiając inne cele (chwilowo?) na boku. Projekcje dają przestrzeń do podwyżek, bo nawet biorąc pod uwagę ich szybkość i skalę, oczekiwany wzrost stopy bezrobocia jest niewielki. W sukurs idą również bieżące dane, które pozostają dobre. Na kolejnym posiedzeniu 50-75pb.

 

Bieżąca stopa procentowa Fed Funds została ustalona w przedziale 3-3,25%

Decyzja była jednogłośna. Krótki, zwięzły komunikat nie przedstawia złudzeń, że choć gospodarka zwolniła, nie będzie to wystarczające do sprowadzenia inflacji do celu bez podwyżek stóp. Będą więc kontynuowane. To nie jest moment, aby dzielić włos na czworo - zapewne celowo w komunikacie nie ma dywagacji o tym, że niektóre sektory gospodarki radzą sobie gorzej (r. nieruchomości). Kluczowy jest dobry stan rynku pracy i rozlewająca się presja cenowa.

Fed: kolejne 75pb.  - 1Fed: kolejne 75pb.  - 1

Źródło: https://graphics.wsj.com/fed-statement-tracker-embed/

Reklama

 

W porównaniu do poprzedniej rundy prognostycznej, istotnie podniesione zostały ścieżki "odpowiednich" poziomów stóp procentowych. Obecnie mediana sięga 4,6% w 2023 roku i później delikatnie spada. To są mniej więcej okolice bieżących wycen rynkowych.

Fed: kolejne 75pb.  - 2Fed: kolejne 75pb.  - 2

Źródło: Bloomberg.

 

Wszystko to dzieje się w otoczeniu dodatniego wzrostu PKB, lekkich wzrostów stopy bezrobocia i inflacji powoli (należy wyraźnie podkreślić to słowo) opadającej w kierunku celu. Można domniemywać, że przedstawiony na wykresie "kropek" scenariusz i tak nie jest scenariuszem maksimum, tzn. nie jest to scenariusz, w którym Fed zamyka oczy i podnosi stopy bez względu na wszystko. To wciąż scenariusz, który waży ryzyka inflacyjne i ryzyka związane ze wzrostem PKB (i rynkiem pracy). Jest tu naszym zdaniem margines na ewentualne przyspieszenie podwyżek.

Reklama

Fed: kolejne 75pb.  - 3Fed: kolejne 75pb.  - 3

Źródło: https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/fomcprojtabl20220921.pdf

 

Konferencja Powella nie była specjalnie bogata we wskazówki, co dokładnie zamierza robić Fed

Oczywiście prócz tego, że zamierza sprowadzić inflację do celu i - jak pisaliśmy już na wstępnie - nastąpiło tu w ostatnim czasie pewne przewartościowanie celów innych niż właśnie ceny (spadły na dalszy plan). Projekcje dają naszym zdaniem przestrzeń do podwyżek, a wspominane przewartościowanie amunicję werbalną, gdyby inflacja okazała się bardziej uporczywa niż ta w projekcji. Innymi słowy, skoro przy 4,5% stopie docelowej gospodarka doświadcza czegoś na kształt dość miękkiego lądowania (taki wzrost stopy bezrobocia równie dobrze może być powodowany zwiększeniem aktywności zawodowej, zwiększeniem frykcji na rynku, a niekoniecznie znaczącymi zwolnieniami), to przy scenariuszu bardziej uporczywej inflacji, Fed raczej nie zawaha się pójść dalej z podwyżkami. Albo jeszcze inaczej, agresywne przesunięcie podwyżek stóp procentowych na wcześniejsze terminy, a może nawet zwiększenie ich skali jest bardziej prawdopodobne niż rozciągnięcie cyklu w czasie. To implikuje zapewne potencjał do mocniejszego dolara i jednocześnie słabszego złotego (tu korelacje są nieubłagane).

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama