Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europosłowie: należy karać korupcję unijnymi sankcjami!

|
selectedselectedselected
Europosłowie: należy karać korupcję unijnymi sankcjami!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której - w ramach globalnego systemu sankcji UE za łamanie praw człowieka - wzywa do uznania korupcji za przestępstwo podlegające karze.

Rezolucję poparło 584 posłów, 73 było przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu

W dokumencie uznano, że korupcja ma negatywny wpływ na stan praw człowieka i często podważa funkcjonowanie i prawomocność instytucji oraz praworządność. Jednak w przeciwieństwie do podobnych systemów na całym świecie, takich jak amerykańska tzw. ustawa Magnitskiego, obecny globalny system sankcji UE za łamanie praw człowieka (GHRSR), uchwalony w grudniu 2020 roku, nie obejmuje naruszeń praw człowieka, związanych z korupcją jako przestępstwa podlegającego karze w postaci sankcji.

Parlament chce to zmienić i wzywa Komisję Europejską

do przedstawienia wniosku ustawodawczego, który rozszerzy zakres GHRSR, tak aby objął te przestępstwa. Europosłowie powinni mieć również możliwość wskazywania przypadków poważnego łamania praw człowieka, które powinny podlegać sankcjom, aby zwiększyć legitymację systemu sankcji.

W rezolucji wezwano też do wprowadzenia głosowania

większością kwalifikowaną w przypadku uchwalania sankcji w ramach zakresu zastosowania GHRSR, ponieważ pozwoliłoby to na skuteczniejsze wdrożenie systemu. Ponadto europosłowie potępili wszelkie sankcje odwetowe, nałożone na UE, jej instytucje i posłów do Parlamentu, organy lub obywateli, wyłącznie za stanie na straży praw człowieka, demokracji i praworządności poprzez GHRSR.

Reakcja UE na takie środki odwetowe ze strony państw trzecich musi być szybka i skoordynowana - podkreślają deputowani do PE, dodając, że umowy dwustronne z tymi państwami nie mogą podważać ram sankcji UE oraz jej wiarygodności w polityce zagranicznej.

Źródło informacji: EuroPAP News

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama