Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europejski Bank Centralny nie zwalnia tempa. Chce dalszych podwyżek

|
selectedselectedselected
Europejski Bank Centralny nie zwalnia tempa. Chce dalszych podwyżek | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z oczekiwaniami, EBC zdecydował się wczoraj na podwyżkę stóp o 25pb. Christine Lagarde nie pozostawiła ekonomistom zbyt wiele wolności w kwestii prognozy kolejnego ruchu. Zapowiedziała bowiem lipcową podwyżkę stóp. Głównym argumentem za takim scenariuszem są najnowsze projekcje analityków banku - głównie te, dotyczące inflacji bazowej.

 

Projekcje makroekonomiczne

Zacznijmy więc od projekcji. W górę (w porównaniu do marcowej rundy prognoz) powędrowały zarówno ścieżki inflacji ogółem jak i inflacji bazowej. W tym drugim przypadku skala ruchu była jednak zdecydowanie większa. Jest to o tyle ciekawe, że w odwrotnym kierunku podążyła rewizja prognoz dla PKB (w dół, choć zmiany były minimalne).

EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 1EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 1

EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 2EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 2

Reklama

EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 3EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 3

Inflacja bazowa będzie też głównym czynnikiem odpowiadającym za utrzymywanie się w strefie euro inflacji powyżej celu w najbliższych latach:

EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 4EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 4

Źródło: Projekcje makroekonomiczne EBC (link)

 

Część ze zmiany projekcji w zakresie inflacji bazowej to dostosowanie do danych, które spłynęły od czasu ostatniej rundy prognoz. Przełożyły się one wprost na wyższe poziomy średniej inflacji bazowej w 2023 roku. Ciekawsza jest jednak kwestia prognozy na kolejne lata bo to horyzont, na który patrzy EBC. ​

Reklama

Za przesunięciem w górę ścieżki inflacji bazowej odpowiada silny rynek pracy. Wprost napisano o tym w komentarzu do prognoz - HICP z wyłączeniem energii i żywności pozostanie znacznie powyżej swojej historycznej średniej wynoszącej 1,5% w średnim okresie ze względu na silną dynamikę jednostkowych kosztów pracy, głównie ze względu na wzrost płac, który ma być częściowo kompensowany przez spadek zysków w 2024 r. Przewiduje się, że płace będą rosły w tempie znacznie przekraczającym średnią historyczną, odzwierciedlając rekompensaty za inflację, napięty rynek pracy, a także wzrost płac minimalnych.

​Zakładaną siłę rynku pracy w strefie euro widać też choćby w prognozach stopy bezrobocia. Ta, pomimo działań ze strony ​monetarnej i zdecydowanych podwyżek stóp, ​ma w kolejnych latach dalej opadać, a ​już jest historycznie nisko.

EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 5EBC nie zwalnia tempa. Kolejna podwyżka przed nami - 5

Źródło: Projekcje makroekonomiczne EBC (link)

 

Decyzja EBC

W takich warunkach EBC zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp o 25pb, co nie było żadnym zaskoczeniem - taki był powszechny rynkowy konsensus. Na konferencji C. Lagarde poszła jednak jeszcze dalej i zapowiedziała (z wysokim prawdopodobieństwem) kolejny ruch na lipcowym posiedzeniu:

Reklama

EBC był na tym posiedzeniu bardzo skupiony na danych, (…) dlatego podnieśliśmy stopy proc. o 25 pb. Czy już zakończyliśmy cykl? Nie, nadal mamy pracę do wykonania przed sobą i jeszcze nie dotarliśmy do celu. Czy jeszcze mamy drogę do przebycia? Tak, mamy. Mogę nawet powiedzieć więcej – biorąc pod uwagę zmiany w projekcji, jest bardzo prawdopodobne, że będziemy kontynuować podwyżki stóp proc. w lipcu. Jesteśmy zdeterminowani, żeby osiągnąć cel inflacyjny w odpowiednim czasie - C. Lagarde, prezeska EBC, cytat za PAPbiznes

Szefowa EBC wprost przyznawała, że za taką decyzją stały prognozy dot. inflacji bazowej w strefie euro:

Nie jesteśmy usatysfakcjonowani z perspektywami dla inflacji bazowej i jej odczytami, które są jednym z komponentów, na podstawie których podjęliśmy obecną decyzję o podwyżce stóp proc. Jeśli nie nastąpi znacząca zmiana w stosunku do naszego scenariusza bazowego zawartego w projekcji, to będzie też powód, dla którego możemy dokonać podwyżki stóp proc. w lipcu. - C. Lagarde, prezeska EBC, cytat za PAPbiznes

Choć byliśmy sceptyczni co do scenariusza dalszych podwyżek ze strony EBC (rynki wyceniały jeszcze ruch w lipcu, do wczoraj jednak myśleliśmy, że EBC może skończyć już w czerwcu), to nie ma co się kłócić z de facto zapowiedzianą podwyżką. Ewentualna nagła zmiana podejścia w EBC musiałaby być podyktowana jakimś silnym szokiem, którego się nie spodziewamy. Nie spodziewamy się jednak by za lipcowym ruchem szły kolejne. W miarę upływu czasu dane realne ze strefy euro powinny się pogarszać, ciasne warunki finansowe już oddziałują na gospodarkę. Pomimo jastrzębiego tonu ze strony Fed, nie spodziewamy się też by decydował się on na dalsze podwyżki stóp, wywierając presję na EBC. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to lipiec i koniec.

Zobacz także: Konferencja Jerome Powella rozczarowująca dla gołębi. Notowania dolara amerykańskiego ostro w górę - to nie koniec podwyżek stóp w USA!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama