Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce wydaje się w pełni uzasadniona?

|
selectedselectedselected
Dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce wydaje się w pełni uzasadniona? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu w kraju NBP opublikuje marcowe dane o podaży pieniądza (poniedziałek). Spodziewamy się dynamiki agregatu M3 na poziomie 8,4% r/r, przy konsensusie PAP 7,9% r/r. We wtorek GUS opublikuje najnowszy biuletyn statystyczny oraz dane o czerwcowej stopie bezrobocia. Wstępne dane MRiPS pokazały jej spadek z 5,1% w maju do 5%, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i konsensusem.

 

W kraju

  • Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2023 r. spadła o 4,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,1 proc. rdr.
  • Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) wyniósł w czerwcu w Polsce 7,7 proc. wobec 8,5 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny.
  • W czerwcu ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego spadły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 8,3 proc., po spadku o 4,6 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
  • W lipcu w większości obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie zbliżonym do ub. miesiąca, tylko w przetwórstwie przemysłowym jest on na niższym poziomie, a w budownictwie na nieco wyższym - podał Główny Urząd Statystyczny.
  • Dyskusja o obniżkach stóp proc. we wrześniu lub w październiku wydaje się w pełni uzasadniona, a na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po 25 pb., choć wyceny rynkowe wskazują nawet na większe pole do działania - poinformował PAP Biznes członek RPP Wiesław Janczyk. Dodał, że polska gospodarka radzi sobie z mocniejszym złotym.
  • Po piątkowym przetargu sprzedaży obligacji i sprzedaży dodatkowej stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto 2023 r. wg ustawy budżetowej po nowelizacji wynosi ok. 88 proc. - poinformował PAP Biznes resort finansów.
  • Polski dług publiczny, liczony według metodologii ESA2010, na koniec I kwartału 2023 r. wyniósł 48,1 proc. PKB wobec 49,1 proc. PKB w IV kw. 2022 r. i wobec 51,9 proc. PKB w I kw. 2022 r. - podał Eurostat.
  • Wyrównany sezonowo deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w I kwartale 2023 roku wyniósł 2,0 proc. PKB - podał Eurostat.
  • W ciągu pierwszych 14 dni funkcjonowania programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, czyli w pierwszych dwóch tygodniach lipca, sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym była ponad trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej - poinformował w komunikacie prasowym REDNET Property Group na podstawie danych portalu Tabelaofert.pl.
  • W dwóch dekadach lipca 2023 r. zarejestrowano w Polsce o 9,4 proc. więcej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce wydaje się w pełni uzasadniona? - 1Dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce wydaje się w pełni uzasadniona? - 1

 

 

Reklama

Za granicą tydzień zaczyna się z wysokiego c. Już w poniedziałek poznamy wstępne odczyty lipcowych PMI dla strefy euro, Niemiec, Francji i USA. Konsensus zakłada potwierdzenie słabości przemysłu (wskaźniki wyraźnie poniżej 50) i schłodzenie trwającego ożywienia w usługach. We wtorek do pakietu indeksów koniunktury dojdzie niemiecki Ifo za lipiec, z oczekiwaniami dalszego spadku. W USA opublikowany będzie indeks nastrojów konsumentów za lipiec, który to ostatnio odbija. W środę wydarzenie tygodnia – posiedzenie FOMC. Po czerwcowej przerwie oczekiwane jest wznowienie podwyżek stóp i ruch o 25 p.b. w górę, tj. stopa Fed do poziomu 5,25-5,50%. Najciekawsza będzie jednak retoryka – rynek czeka zapewne na zmiękczenie nastawienia Fed. W czwartek decyzję dot. stóp procentowych będzie podejmował EBC. Tu również spodziewana jest podwyżka o 25 p.b. Ostatnio pojawiały się sygnały, że w banku może się rodzić pomysł zakończenia cyklu zacieśniania monetarnego, ale na tym posiedzeniu nie ma co liczyć na jasną deklarację. W czwartek również poznamy pierwszy szacunek PKB USA za 2Q’23. Konsensus zakłada nieznaczne spowolnienie względem 1Q’23, z 2% k/k SAAR do 1,7% k/k SAAR. Piątek również będzie niezwykle ciekawy ze względu na spływające odczyty lipcowej inflacji konsumenckiej w krajach strefy euro, w tym w Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Zobacz także: To będzie mocny tydzień na rynku walutowym! Kurs dolara, euro i polskiego złotego pod presją banków centralnych

 

Ze świata

  • Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek, że siedem największych amerykańskich firm pracujących nad sztuczną inteligencją (AI) zobowiązało się dobrowolnie przestrzegać szeregu zasad mających zapewnić bezpieczeństwo ich produktów. Firmy, w tym m.in. Microsoft, Google i Meta, obiecały też, że dopuszczą zewnętrznych ekspertów do testowania programów przed ich wypuszczeniem.

Dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce wydaje się w pełni uzasadniona? - 2Dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce wydaje się w pełni uzasadniona? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama