Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku

|
selectedselectedselected
Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 1,6% w porównaniu z październikiem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,6% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z wrześniem br. wzrosła o 4,1%. W okresie styczeń – październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,5% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 11,6% w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku.

 

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,8% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1% niższym w porównaniu z wrześniem br.

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 1Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 1

Reklama

Spośród głównych grupowań przemysłowych, w październiku br. odnotowano wzrost w skali roku w produkcji dóbr związanych z energią – o 11,0%, dóbr inwestycyjnych – o 5,9% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 2,5%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr zaopatrzeniowych – o 3,9% oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 2,2%.

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 2Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 2

Według wstępnych danych w październiku br., w stosunku do października ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 19,6%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 17,2%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,5%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,3%, maszyn i urządzeń – o 4,1%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,0%, wyrobów z metali – o 3,2%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku, wystąpił w 13 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 16,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 13,0%, papieru i wyrobów z papieru – o 10,1%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – po 5,0%, metali – o 4,0%.

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 3Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 3

W porównaniu z wrześniem br., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w październiku br. odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 30,3%, w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,6%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 7,3%, w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 6,4%, w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,3%, artykułów spożywczych – o 4,2%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem br., wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji napojów – o 11,9%, pozostałego sprzętu transportowego – o 2,1%, urządzeń elektrycznych – o 1,5%, maszyn i urządzeń – o 1,2%.

Reklama

 

Zobacz także: Wynagrodzenia w Polsce - zaskakujące dane. Sprawdź, czy zarabiasz powyżej średniej!

 

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 4Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2023 roku - 4

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


GUS

GUS

Główny Urząd Statystyczny - urząd centralny administracji rządowej zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. 


Reklama
Reklama