Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Drugi odczyt PKB Polski uchyli nieco więcej rąbka tajemnicy

|
selectedselectedselected

Dzisiaj GUS poda wstępny szacunek PKB w IV kw. To druga publikacja za ten okres. Wcześniejsza (z 14.02) sugerowała roczną dynamikę wzrostu na poziomie +1,0%. Komentowaliśmy ten odczyt tutaj. W porównaniu do tamtych danych poznamy także szereg szczegółów wg kategorii wydatków oraz wg wartości dodanej wg branż. Poza tym po południu warto będzie rzucić okiem na pierwszy w tym roku raport BEA o wydatkach gosp. dom. w tym roku (za styczeń).

Drugi odczyt PKB Polski uchyli nieco więcej rąbka tajemnicy
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przekrojowe pogorszenie koniunktury w krajach Unii

Według opublikowanych wczoraj przez KE wyników ankiet biznesowych i konsumenckich koniunktura w strefie euro pogorszyła się w lutym. Skala spadków głównie śledzonego indeksu (ESI) nie jest duża (z 96,1 do 95,4 pkt), ale pod maską widać, że słabość pojawiła się w przekroju europejskich gospodarek niezależnie od branży. Po trzech miesiącach, gdy w większości badanych krajów przeważała poprawa, ponownie częściej obserwowane jest pogorszenie w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach.

 

drugi odczyt pkb polski uchyli nieco wiecej rabka tajemnicy grafika numer 1drugi odczyt pkb polski uchyli nieco wiecej rabka tajemnicy grafika numer 1

 

Reklama

Dane potwierdzają wcześniejsze sygnały z indeksów PMI (nasz komentarz tutaj), że na razie próżno szukać sygnałów większego ożywienia gospodarki eurolandu.

 

Zobacz także: Koniunktura gospodarcza w strefie euro: co mówią wskaźniki ESI?

 

Bez większych zmian w amerykańskiej gospodarce

Wczoraj BEA podało drugi odczyt PKB w IV kw. Dane finalnie nie różniły się istotnie od pierwszego odczytu. PKB urósł jednak o 3,2% k/k ann., a nie 3,3%. Mocniejsze okazała się konsumpcja (3,0% vs 2,8%) oraz inwestycje (2,4% vs 1,9%) kosztem ujemnego wkładu zapasów do wzrostu (-0,3 p.p.). Tym samym amerykańska gospodarka obroniła obraz nienajgorszej koniunktury, aczkolwiek uważamy, że najwyższe jej lokalne momentum ma ona już je za sobą.

 

Amerykańskie obligacje w górę, niemieckie bez zmian

Reklama

Amerykańskie obligacje zyskiwały na wycenie wczoraj. Krzywa przesunęła się w ruchu wystramiającym w dół, w tym na głównych węzłach o 5, 4 i 2 pb. do odpowiednio 4,65% (2Y), 4,27% (10Y) i 4,40% (30Y). Korespondowała z tym spokojna sesja na Wall Street, nowe rekordy Bitcoina i brak istotnych wystąpień przedstawicieli FOMC. Jeszcze spokojniej było na niemieckim rynku, gdzie krzywa bundowa pozostała praktycznie niezmieniona wobec wtorku. Zamknęła dzień na poziomach 2,92% (2Y), 2,46% (10Y), 2,59% (30Y).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama