Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dopełnienie dobrych danych wrześniowych

|
selectedselectedselected
Dopełnienie dobrych danych wrześniowych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS publikował wrześniowe dane o produkcji budowlano-montażowej. Te były bardzo mocne, pokazały wzrost o 11,5% r/r wobec konsensusu ok. 6% r/r oraz 3,5% r/r w sierpniu. W ujęciu m/m po wyrównaniu sezonowym odnotowane zostało solidne przyspieszenie o 3,7% względem sierpnia.

Najmocniej rosło budownictwo infrastrukturalne, o 17,9% r/r, ale nieźle wyglądało też wznoszenie budynków, które pierwszy raz w tym roku odnotowało wzrost o 3,9% r/r. W rezultacie podciągnięte zostały także roboty budowlane specjalistyczne (10% r/r). Poprawa zatem poszła dość szeroko. Więcej o danych pisaliśmy tutaj. Do tegorocznej lokomotywy budownictwa (wydatki infrastrukturalne samorządów w kończącej się perspektywie unijnej) doszło zamarkowanie ożywienia w mieszkaniówce, w reakcji na impuls w kredytach hipotecznych. W rezultacie sektor powinien wspierać popyt inwestycyjny i ożywienie gospodarcze w drugiej połowie br.

Dopełnienie dobrych danych wrześniowych - 1Dopełnienie dobrych danych wrześniowych - 1

 

Reklama

 

Podaż pieniądza przyspiesza

Wczoraj NBP publikował wrześniowe dane o podaży pieniądza. Agregat M3 rósł o 8,3% r/r wobec 7,3% r/r w sierpniu. Uwagę zwraca przede wszystkim solidnie rosnąca baza depozytowa. W przypadku gospodarstw domowych o 13% r/r (po włączeniu efektów kursowych) oraz o 12,2% r/r (też po korekcie FX) dla przedsiębiorstw. Jest zatem rozbudowywana poduszka finansowa, która jednocześnie powinna wspierać krajowy popyt w nadchodzących miesiącach. Kredyt wygląda całkiem nieźle po stronie gospodarstw domowych. Konsumpcyjny od kilku miesięcy stabilnie odbija i r/r wyszedł w sierpniu na plusy, powiększone we wrześniu do 1,3% r/r. Hipoteczny złotówkowy natomiast przyspieszył (0,5% m/m, ok. 2,1 mld zł) i jeszcze ma ujemną dynamiką r/r (-1,4%), ale coraz płytszą i jeszcze w tym roku pojawi się tu plus, w znacznej mierze dzięki BK2%. Nieco inaczej wygląda to w przypadku przedsiębiorstw, głównie za sprawą zmniejszonego zapotrzebowania na kredyt obrotowy, który jest jeszcze pod presją słabego popytu konsumpcyjnego i efektów wysokiej bazy z ub. roku. We wrześniu odnotowany został tu spadek o 8,5% r/r. Całkiem nieźle wygląda natomiast kredyt inwestycyjny (3,3% r/r po korekcie FX), zwłaszcza po wyłączeniu finansowania nieruchomości (4,5% r/r po FX).

Dopełnienie dobrych danych wrześniowych - 2Dopełnienie dobrych danych wrześniowych - 2

 

Aktualizacja PKB za rok 2022 bez wpływu na wynik w 2023

Niedawno GUS rewidował w górę roczne dane o PKB za 2022. Dynamika została przeszacowana z 5,1% do 5,3%, a więc w umiarkowanym stopniu. Mocno pozmieniała się natomiast struktura. Na czele z dużo silniejszą dynamiką spożycia prywatnego (o 1,9 p.p.) i publicznego (o 2,3 p.p.), co z kolei „kompensowane” było znacznie mniejszą kontrybucją zmiany zapasów do wzrostu (nie +2,6 p.p., a +1,2 p.p.). Wczoraj GUS opublikował dane po rewizji w ujęciu kwartalnym, włącznie z odczytami za 1 półrocze 2023. Pierwszy wniosek jest taki, że co do trajektorii zmian w konsumpcji prywatnej nie ma niespodzianki. Popyt gospodarstw domowych był silniejszy w całym 2022, ale podobnie jak w poprzednim szacunku wykazywał się stopniowym słabnięciem w ub. roku. Tegoroczne zmiany zostały skorygowane kosmetycznie – mamy zatem spadek o 2% w 1Q’23 (bez zmian) i o 2,8% r/r w 2Q’23 (-0,1 p.p.). Ciekawie robi się natomiast w poprawionych szacunkach tegorocznych inwestycji. Rewizja dynamiki poszła w górę o 1,3 p.p. w 1Q’23 (do 6,8% r/r) i o 2,6 p.p. w 2Q’23 (do 10,5% r/r). Tegoroczny popyt inwestycyjny jest zatem jeszcze mocniejszy od wstępnych szacunków i tak zaskakująco dobrych. Co więcej ostatnie dane z budownictwa pokazują, że korzystne tendencje będą zapewne podtrzymane w 2 połowie br. Per saldo na chwilę obecną nie widzimy znacznego przełożenia rewizji na nasze prognozy dynamiki samego PKB w tym i przyszłym roku (odpowiednio 0,5% oraz 3,2%). W przyszłym roku z efektem wyższej bazy mogą „zmagać się” inwestycje co przekłada się na ryzyko skierowane w dół dla naszej obecnej prognozy wzrostu o 1,3%.

Reklama

 

Zobacz także: Co dalej z gospodarką Polski? Kurs złotego, koniunktura… zaskakujące prognozy wielkich banków

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama