Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać?

|
selectedselectedselected
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chociaż tegoroczny Dzień Niepodległości 11 listopada wypada w sobotę, to pracownicy nie stracą prawa do wypoczynku z tego tytułu. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i pracujących 5 dni w tygodniu.

 

Z Kodeksu pracy wynika, że jeśli święto w danym miesiącu przypada w sobotę, przykładowo tak jak Dzień Niepodległości w listopadzie 2023 roku, pracodawca jest zobowiązany do obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników o 8 godzin. Prowadzi to do uzyskania dodatkowego dnia urlopowego do wykorzystania w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Zostały one wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy.

 

Kiedy pracownicy powinni wykorzystać dzień wolny?

Według przepisów Kodeksu pracy pracownicy powinni odebrać dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypadło święto. Zazwyczaj stosowany jest miesięczny okres rozliczeniowy, co oznacza, że dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Nie ma znaczenia czy dzień zostanie wykorzystany przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim.

Reklama

 

Komu nie przysługuje dodatkowy urlop?

Dodatkowy urlop nie przysługuje pracownikom, którzy w danym okresie przebywają na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim lub na urlopie bezpłatnym. Przysługuje za to tym, których zwolnienie chorobowe kończy się 10 listopada lub rozpocznie się 12 listopada.

 

Co z dniem wolnym dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy?

W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy przywilej dodatkowego dnia wolnego zależy od ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym.

Z ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w niepełnym wymiarze może wynikać, że nie przepracuje on więcej, niż przypada dla niego w danym miesiącu. W takiej sytuacji nie będzie mu przysługiwało wolne. W przeciwnym wypadku należy udzielić mu dodatkowego dnia wolnego.

Przykładowo: pracownik zatrudniony w wymiarze połowy etatu w listopadzie 2023 r. ma do przepracowania 80 godzin. Jeżeli przypada mu do przepracowania więcej godzin (w zależności od rozkładu czasu pracy), powinien mieć wyznaczony dzień wolny. W innym przypadku pracodawca nie ma takiego obowiązku.

Reklama

 

Jaka kara dla pracodawcy za nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego?

Pracodawca, który nie udziela dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, który posiada ten przywilej, łamie przepisy. W konsekwencji grozi mu kara grzywny.

 

Dodatkowe dni wolne od pracy w 2024 roku

W 2024 roku, podobnie jak w roku bieżącym, pojawi się święto państwowe przypadające w sobotę. Będzie to święto Trzech Króli 6 stycznia, a dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w styczniu, jeśli w danej firmie stosuje się miesięczny okres rozliczeniowy.

 

Zobacz także: Czy po wyborach parlamentarnych szybciej wzrosną ceny mieszkań?

 

Reklama

Patrycja Czarnota, księgowa w firmie inFakt

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


InFakt

InFakt

InFakt to platforma na której przedsiębiorcy w jednym miejscu znajdą księgowych i technologie, aby wygodniej i bezpieczniej prowadzić firmę.  
InFakt oferuje nowoczesne rozwiązania księgowe dla jednoosobowych działalności gospodarczej i spółek za pośrednictwem aplikacji www oraz mobilnej. Oprócz programu do fakturowania i księgowości zapewnia pełną obsługę księgową, łącząc przedsiębiorcę z jego osobistym księgowym. Pozwala również na dostęp do narzędzi chroniących płynność finansową firm i pomaga od podstaw założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie z usług inFaktu korzysta ponad 500 000 użytkowników. InFakt został wyróżniony przez Aulę Polska nagrodą Auler 2011, przyznawaną osobom i firmom będącym wzorem dla polskiego biznesu technologicznego, w 2014 nagrodą AppAward dla aplikacji mobilnej roku oraz główną nagrodą w konkursie Mobile Trends Awards 2015.


Reklama
Reklama