Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dewaluacja waluty dużego kraju. Ryzykowne kroki nowego prezydenta

|
selectedselectedselected
Dewaluacja waluty dużego kraju. Ryzykowne kroki nowego prezydenta | FXMAG INWESTOR
Martin Zabala/Xinhua News/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nowy prezydent Argentyny Javier Milei chce położyć kres kryzysowi mającemu miejsce w kraju. Zaczął od kontrowersyjnych działań, doprowadzając do dewaluacji lokalnej waluty. Co dalej?  

 

  • Jakie decyzje podjął ultraliberalny polityk?
  • Jak obecnie kształtuje się kurs argentyńskiego peso? 
  • Które z obietnic zostaną zrealizowane? 

 

Reklama

 

Gospodarka Argentyny - wyjście z mroku coraz bliżej? 

Nowy prezydent Argentyny rozpoczął kadencję od drastycznych zmian. Jego pierwszą decyzją było m.in. zahamowanie wydatków rządowych. 

Milei ogłosił 10. punktów, które mają pomóc wyprowadzić kraj z kryzysu. Są wśród nich drastyczne posunięcia, których skutki mogą być opłakane z perspektywy obywateli. 

Określono oficjalny kurs wymiany dolara amerykańskiego (USD). Wynosi on obecnie od 400 do 800 peso, co przekłada się na 50% dewaluację lokalnej waluty. W praktyce oznacza to natomiast, że za każde peso można kupić o połowę mniej dolarów niż wcześniej. 

 

  

Zdaniem większości ekonomistów zmiana kursu wpłynie na wzrost inflacji, która wynosi obecnie 140% r/r. Pojawiają się szacunki wskazujące na to, że przy nowej cenie kupno oficjalnego dolara będzie kosztować niemal dwukrotnie więcej niż jego zakup na czarnym rynku, gdzie we wtorek tzw. „niebieski” notowany był nieco powyżej 1000 peso. 

 

Zobacz również: Nowy prezydent Argentyny fanem kryptowalut. Dlaczego Ameryka Południowa lubi bitcoiny?

Reklama

 

 

Kurs USD/ARS - 5 lat

dewaluacja waluty duzego kraju ryzykowne kroki nowego prezydenta grafika numer 1dewaluacja waluty duzego kraju ryzykowne kroki nowego prezydenta grafika numer 1

Źródło: TradingView 

  

Drastyczne cięcia w gospodarce. Czy to uzdrowi Argentynę?

Reklama

Cięcia obejmą ministerstwa, w tych ich liczebność. Dotychczas w kraju funkcjonowało 18 ministerstw i 106 sekretariatów. Po zmianach będzie ich odpowiednio 9 i 54. Oznacza to przede wszystkim zapowiedziane w trakcie kampanii spore redukcje stanowisk politycznych. 

Wśród postanowień dla nowego rządu wskazał m.in. brak możliwości przedłużenia umowy o pracę na państwowym stanowisku, jeśli obowiązki wykonywane są krócej niż 1 rok. Ponadto unieważniono nowe przetargi na roboty publiczne oraz zmniejszono dotacje na energię i transport, w szczególności w obszarze metropolitalnym Buenos Aires. 

 

Zobacz również: Nadchodzi wielkie bankructwo? Bank centralny dobiera się do kont obywateli, sytuacja w tym kraju jest tragiczna

 

Karty Żywnościowe mają zostać zwiększone o 50%, a pomoc rodzinom w ramach Powszechnego Zasiłku na Dziecku podwojona. Co więcej, Milei w swoim przemówieniu inauguracyjnym zapowiedział 5% cięcia wydatków publicznych. 

Reklama

 

PKB Argentyny

dewaluacja waluty duzego kraju ryzykowne kroki nowego prezydenta grafika numer 2dewaluacja waluty duzego kraju ryzykowne kroki nowego prezydenta grafika numer 2

Źródło: World Bank 

  

Propozycje nowego prezydenta mają na celu przede wszystkim zmniejszenie deficytu budżetowego, który przyczynia się do drenującej portfele inflacji i biedy w społeczeństwie. 

Reklama

W odpowiedzi na zapowiedziane zmiany, oświadczenie wystosował również Międzynarodowy Fundusz Walutowy: 

“Pracownicy MFW z zadowoleniem przyjmują środki ogłoszone dzisiaj przez nowego ministra gospodarki Argentyny Luisa Caputo. Te odważne początkowe działania mają na celu znaczną poprawę finansów publicznych w sposób chroniący najsłabszych w społeczeństwie i wzmacniający reżim kursowy” - przedstawiono stanowisko. 

 

Zobacz również: Prezydent zlikwiduje bank centralny – jest taka realna możliwość!

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama