Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzje Fed pod ciągłym osądem rynków. Co nowe dane to inny scenariusz

|
selectedselectedselected
Decyzje Fed pod ciągłym osądem rynków. Co nowe dane to inny scenariusz
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy Fed zaostrzy retorykę?

W dniach 30 kwietnia – 1 maja odbędzie się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Powszechne oczekiwania wskazują, że, podobnie jak w marcu, przedział dla głównej stopy procentowej nie zmieni się i wyniesie 5,25-5,50%. Na posiedzeniu w tym tygodniu nie zostaną zaprezentowane nowe prognozy członków Fed, uwaga zatem będzie skoncentrowana na retoryce komunikatu, a także konferencji przewodniczącego J.Powella. Inwestorzy będą poszukiwać wskazówek dotyczących aktualności marcowego wykresu dot-plot z którego wynikały 3 obniżki stóp procentowych w tym roku. Dane z ostatnich tygodni pokazują jednak, że inflacja jest bardziej uporczywa i nasilają obawy o tempo jej zbiegania do celu Fed. Ponadto, popyt na usługi pozostaje mocny. W konsekwencji rynki finansowe zmieniły swoje oczekiwania do co terminu pierwszej obniżki stóp i łącznej skali obniżek. Po posiedzeniu w marcu rynki oczekiwały rozpoczęcia obniżek w czerwcu i 3 obniżek do końca 2024 r. Obecnie rynki wyceniają pierwszą obniżkę w listopadzie i tylko jedne pełne cięcie do końca br.

 

Spodziewamy się wzrostu inflacji CPI w kwietniu

We wtorek GUS opublikuje szybki szacunek inflacji CPI za kwiecień. Według naszych szacunków wskaźnik CPI wzrósł w mijającym miesiącu do 2,4% r/r z 2,0% r/r w marcu. Czynnikami działającymi w kierunku wyższej inflacji będzie wzrost cen paliw oraz żywności. Zwyżka cen żywności to w głównej mierze efekt powrotu stawki VAT na podstawową żywność do 5% i to ten element koszyka inflacyjnego będę zapewne odpowiadał za ewentualną niespodziankę. Jej wpływ będzie w naszej ocenie rozłożony w czasie i nie ujawni się w całości w kwietniowych danych. Według naszych szacunków obniży się także inflacja bazowa. Publikowane dane wpisują się w scenariusz, iż inflacja w marcu osiągnęła lokalny dołek i kolejne miesiące będą przynosiły jej zwyżkę. Dane te nie powinny mieć istotnego wpływu na rynkowe oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w tym roku.

 

Zobacz także: Pierwszy tydzień maja na wysokich obrotach. Zobacz, na jakie dane warto zwrócić uwagę

 

Inflacja w strefie euro nie powinna zniechęcić EBC do obniżki stóp w czerwcu

Reklama

We wtorek o godz. 11:00 Eurostat przedstawi wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro w kwietniu. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten ma wynieść 2,4% r/r, podobnie jak przed miesiącem. W przypadku wskaźnika bazowego konsensus wskazuje na spadek do 2,8% r/r z 2,9% r/r. O ile inflacja nadal przewyższa cel EBC, to rosną szanse, że w średnim okresie zbliży się do niego. Stąd na najbliższym posiedzeniu w czerwcu EBC najpewniej rozpocznie cykl łagodzenia polityki pieniężnej, o ile dane o inflacji i płacach mocno nie zaskoczą w górę. Naszym zdaniem EBC będzie stopniowo dozował kolejne obniżki.

 

Polski przemysł poszuka nowego dołka zanim wykaraskał się ze starego?

W czwartek o godz. 09:00 poznamy wyliczenie za kwiecień indeksu PMI dla Polski, obrazującego nastroje w krajowym przemyśle. Wskaźnik ten, a także jego składowe stają się ważniejsze niż ostatnio, gdyż mocno w dół zaskoczyły marcowe dane o nowych zamówieniach i produkcji w przemyśle. Spodziewamy się spadku wskaźnika PMI w kwietniu do 47,2 pkt z 48,0 pkt w marcu, za czym przemawia spadek analogicznego wskaźnika dla strefy euro. W kwietniu obniżyły się też bieżące wskaźniki koniunktury obliczane przez GUS, obrazujące portfel nowych zamówień oraz bieżącą produkcję. Nie sądzimy, aby dane zmieniły naszą ocenę, że przemysł dołek cyklicznego spowolnienia ma już za sobą. Argumenty dla poprawy aktywności w przemyśle utrzymują się, tzw. prognozy lepszego popytu z kraju i z zagranicy.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama