Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzja RPP niezależna od poziomu inflacji. Pierwsze "babciowe" jeszcze w tym roku

|
selectedselectedselected

Choć inflacja znajduje się nawet poniżej punktowego celu NBP (1,9% r/r w marcu vs cel 2,5% r/r), to nie spodziewamy się, by Rada jakkolwiek złagodziła swoją politykę. Wszystko przez oczekiwane wzrosty inflacji w kolejnych miesiącach. Kiedy RPP debatuje nad adekwatnym poziomem stóp procentowych, my zgłębiliśmy bardziej strukturalny temat. Spojrzeliśmy jak wygląda konwergencja polskiej gospodarki pod względem trendów w wartości dodanej.

Decyzja RPP niezależna od poziomu inflacji. Pierwsze "babciowe" jeszcze w tym roku
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada wie, że spadek inflacji w okolice 2% r/r jest tylko chwilowy i dalej będzie podkreślać niepewność jako jeden z ważniejszych czynników utrudniających zmianę stóp procentowych. Wciąż nie są znane choćby rozwiązania w sprawie tarczy antyinflacyjnej w zakresie cen energii, kwestia VAT na żywność jest co prawda rozwiązana, ale RPP może argumentować, że nie wie jaką polityką cenową odpowiedzą sklepy. Na kolejnych posiedzeniach trzeba będzie szukać nowych argumentów za niezmienną polityką pieniężną - nie wątpimy jednak, że Rada takowe znajdzie. Nie spodziewamy się zmiany stóp procentowych w tym roku.

W innych europejskich krajach dziś zostaną opublikowane indeksy PMI w usługach. Poznamy też minutes z posiedzenia EBC. Po drugiej stronie oceanu relatywnie mało danych – opublikowane zostaną jedynie cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, w kalendarzu też kolejne wystąpienia przedstawicieli Fed (Barkin, Mester).

 

Niebywałe trzy dekady polskiej gospodarki

Zanim zajmiemy się tzw. bieżączką warto poświęcić trochę uwagi kwestiom strukturalnym - tym razem na tapet wzięliśmy wartości dodane w polskiej gospodarce na przestrzeni lat. Jak wypadamy na tle sąsiadów? Oj dobrze. O tym w poniższym tekście: Trzy dekady polskiej gospodarki - jak wypadamy na tle naszych sąsiadów?

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Premier Donald Tusk przekazał w środę, że na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy o tzw. babciowym. Według szefa rządu na 99 proc. pierwsze świadczenia trafią do odbiorców przed końcem roku, tuż po wakacjach.

Szef rządu wyjaśnił, że program został nazwany "Aktywny Rodzic". Jak tłumaczył, celem świadczenia jest ułatwienie matkom powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim - w takiej sytuacji rodzina otrzyma miesięcznie 1500 zł, które pozwoli np. opłacić żłobek czy zatrudnić osobę do opieki nad dzieckiem, w tym także bliską osobę, na przykład babcię. Tusk zaznaczył również, że w przypadku, gdy matka dziecka będzie chciała podpisać z osobą zatrudnianą do opieki umowę, to państwo "opłaci składki za tę umowę wartą 1500 zł". (PAP)

  • Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego na przetargu 5 kwietnia, w ramach emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zaoferuje papiery serii FPC0328, FPC0631, FPC0733 i FPC0342; podaż wyniesie minimum 250 mln zł. (PAP)
     
  • Polska: Popyt na kredyty mieszkaniowe w marcu wzrósł o 68,7 proc. rdr - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w marcu wzrosła o 33,5 proc. rdr. (PAP)
     
  • Strefa euro: Ceny konsumpcyjne, mierzone indeksem HICP wzrosły w marcu o 2,4% r/r. To wynik niższy zarówno od rynkowego konsensusu (2,5% r/r), jak i wyniku sprzed miesiąca (2,6% r/r). Inflacja bazowa też spadła z 3,1% r/r do 2,9% r/r (konsensus 3% r/r). Takie dane zdają się cementować grunt pod obniżkę stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu.

 

 

  • USA: "Ostatnie odczyty dotyczące zarówno przyrostu miejsc pracy, jak i inflacji okazały się wyższe niż oczekiwano (...). Ostatnie dane nie zmieniają jednak w istotny sposób ogólnego obrazu gospodarki, na który nadal składa się solidny wzrost, silny, ale równoważący się rynek pracy i inflacja zmierzająca w kierunku 2% na czasami wyboistej ścieżce. Przywracanie równowagi na rynku pracy jest widoczne w danych dotyczących zwolnień, wolnych miejsc pracy, ankietach wśród pracodawców i pracowników oraz ciągłym stopniowym spadku wzrostu płac. Jeśli chodzi o inflację, jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy ostatnie odczyty stanowią coś więcej niż tylko skok. Nie spodziewamy się, że obniżenie  stopy procentowej będzie właściwe, dopóki nie będziemy mieć większej pewności, że inflacja będzie trwale spadać w kierunku 2%. Biorąc pod uwagę siłę gospodarki i dotychczasowe postępy w zakresie inflacji, mamy czas, aby pozwolić napływającym danym ukierunkować nasze decyzje dotyczące polityki." - powiedział szef Fed J. Powell.

"Jeśli gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, większość uczestników FOMC uważa, że w pewnym momencie tego roku należy rozpocząć obniżki stóp procentowych" - dodał. 

Reklama

Całe wystąpienie można obejrzeć pod adresem w linku:

 

 

  • USA: Usługowy ISM spadł w marcu do 51,4 wobec 52,6 miesiąc wcześniej, konsensus nie spodziewał się znaczącej zmiany. Co jednak istotne, obniżce uległ subindeks cenowy, który spadając do 53,4 osiągnął najniższy poziom od marca 2020. Po danych nastąpiło cofnięcie rentowności długu skarbowego, a przeceny doświadczył dolar. Słabsza aktywność i niższa presja cenowa - nie powinno więc dziwić, iż rynek zinterpretował odczyt jako wzrost szans na obniżkę stóp (w czerwcu).

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama