Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzja RPP a perspektywy krajowej polityki pieniężnej

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Uważamy, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie (stopa referencyjna równa 5,75%).

Decyzja RPP a perspektywy krajowej polityki pieniężnej
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EAST NEWS
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wsparciem dla naszej prognozy zakładającej status quo w polityce pieniężnej jest treść komunikatu po styczniowym posiedzeniu RPP. Jako główne argumenty na rzecz stabilizacji stóp procentowych Rada wymieniła w nim m.in. niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację (por. MAKROpuls z 09.01.2024). Dodatkowo na konferencji po styczniowym posiedzeniu A. Glapiński dał do zrozumienia, że prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych jest obecnie niskie. Decyzja o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie byłaby spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym nie powinna ona wpłynąć na kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która może rzucić więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Zgodnie z naszym scenariuszem pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi w marcu br.

 

decyzja rpp a perspektywy krajowej polityki pienieznej grafika numer 1decyzja rpp a perspektywy krajowej polityki pienieznej grafika numer 1

 

Dzisiaj opublikowane zostały dane dotyczące handlu zagranicznego w Niemczech. Saldo bilansu handlu zagranicznego zwiększyło się w grudniu do 22,2 mld EUR wobec 20,7 mld EUR w listopadzie (konsensus wynosił 18,8 mld EUR). Odnotowano spadek dynamiki eksportu (-4,6% m/m w grudniu wobec 3,5% w listopadzie) oraz importu (-6,7% m/m wobec 1,5%). Podtrzymujemy naszą ocenę, że niemiecki handel zagraniczny nadal pozostaje pod wpływem spowolnienia w światowej gospodarce. Czynnikiem oddziałującym w kierunku ograniczenia aktywności w światowym handlu, które dotyka niemiecki przemysł, jest dostosowanie poziomu zapasów do słabszej koniunktury. W tym tygodniu opublikowane zostaną również dane o produkcji przemysłowej i zamówieniach w przemyśle w Niemczech. Naszym zdaniem publikacje danych z Niemiec będą neutralne dla rynków finansowych.

Reklama

 

Zobacz także: Gospodarka Polski liderem UE - wieszczą eksperci. Dane mówią co innego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama