Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Davos 2024 w pigułce. Tematy na WEF ważne dla Polski

|
selectedselectedselected
Davos w pigułce. Jakie tematy zostaną poruszone i co to dla nas oznacza? | FXMAG INWESTOR
FABRICE COFFRINI/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W przyszłym tygodniu odbędą się dwa niezwykle ważne wydarzenia dla europejskiej, ale również światowej gospodarki. 

 

  • Jakie tematy będą poruszane w Davos?
  • Dlaczego wydarzenie to będzie powiązane z bezpieczeństwem w skali globalnej?
  • Z jakiego powodu forum budzi ogromne kontrowersje?
  • Co wydarzenia te mogą oznaczać dla Polski? 

 

Reklama

 

Davos po raz kolejny w centrum uwagi 

Światowe Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 15-19 stycznia. Jeszcze przed wydarzeniem opublikowano raport o ryzyku globalnym, w którym zaakcentowano najważniejsze kwestie. Te z pewnością staną się przedmiotem debaty w połowie stycznia w Davos. 

W najnowszym raporcie WEF (ang. World Economics Forum) podkreślono wyzwania związane z wpływem sztucznej inteligencji na gospodarkę. Omawiano w szczególności skutki jej wdrażania oraz konsekwencje, jakie mogą się wiązać z jej implementacją w przyszłości. Autorzy zaalarmowali, że nieuregulowane i dostępne technologie sztucznej inteligencji mogą umożliwić tworzenie wyrafinowanej broni biologicznej, stwarzając tym samym zagrożenie w perspektywie globalnej. Dyskutowany ma być temat “choroby X”, która potencjalnie mogłaby spowodować śmierć 20. razy większej liczby osób niż pandemia koronawirusa. 

 

Zobacz również: Kryzys wisi w powietrzu. Olbrzymie straty banków

Globalne ryzyka - 2024 

davos w pigulce jakie tematy zostana poruszone i co to dla nas oznacza grafika numer 1davos w pigulce jakie tematy zostana poruszone i co to dla nas oznacza grafika numer 1

Reklama

Źródło: World Economic Forum, The Global Risks Report 2024

  

Kto pojawi się na wydarzeniu? 

W tym roku wydarzenie w Davos ma przyciągnąć rekordową liczbę liderów biznesu. Zapowiedziano uczestnictwo m.in. 800 dyrektorów generalnych, wśród nich będzie Jamie Dimon z JPMorgan Chase, Satya Nadella z Microsoftu i Vicki Hollub z Occidental Petroleum. Pojawią się również liderzy państw, w tym Wołodymyr Zełenski z Ukrainy, premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiang, prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Argentyny Javier Milei. Oficjalnym tematem będzie “odbudowa zaufania” (“Rebuilding Trust”). Z Polski zaproszenie od organizatora otrzymał Andrzej Domański, minister finansów. Potwierdzono również obecność prezydenta RP, Andrzeja Dudy.  

To, że forum wyznaczało kierunek przemian gospodarczych, wiadomo od dawna. To przecież tam w 1973 r. promowano tzw. kapitalizm interesariuszy, mówiąc, że przedsiębiorstwa są odpowiedzialne nie tylko przed akcjonariuszami. W obliczu zmieniającego się świata i ostatnich wydarzeń geopolitycznych wiele osób wiąże z Davos spore nadzieje, choć nie sposób nie zauważyć również krytyki. 

“Davos nie jest konferencją tradycyjnie skupiającą się na zdrowiu, ale jest to konferencja skupiająca się na władzy. Zatem ludzie, którzy mają władzę i interesują się takimi tematami jak zdrowie mózgu, mogą znaleźć się w tym samym miejscu, a my możemy zwołać ich w celu odbycia rozmowy” - dzieli się spostrzeżeniami Peter Varnum, jeden z organizatorów, wyjaśniając poniekąd ideę wydarzenia. 

Reklama

 

Zobacz również: KNF otrzyma nowe uprawnienia - koniec "wolnej amerykanki" na rynku kryptowalut

 

Polska perspektywa - co jest dla nas ważne?

Szeroko dyskutowanymi tematami mają być w szczególności zmiany klimatyczne, sztuczna inteligencja oraz kondycja handlu międzynarodowego. Już sama obecność prezydenta Ukrainy wskazuje, że będzie to ważne wydarzenie również z perspektywy Polski. 

W zmieniającym się świecie pełnym dezinformacji Polska również musi dostosować narzędzia prawne. Biorąc pod uwagę konflikt za wschodnią granicą, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek narażeni na cyberataki oraz zalew nieprawdziwych informacji udostępnianych w celu szerzenia niepokoju społecznego. Eksperci będą dyskutować o polaryzacji społeczeństw, a to również jedno z niebezpiecznych zjawisk, któremu podlegamy na co dzień. 

"Zagrożenie stwarzane przez dezinformację zajmuje pierwsze miejsce, po części ze względu na to, jak bardzo otwarty dostęp do coraz bardziej wyrafinowanych technologii może się rozprzestrzeniać, zakłócając zaufanie do informacji i instytucji" - wskazują eksperci WEF. 

Reklama

19. raport WEF jest poniekąd wezwaniem do lepszego i rozleglejszego uregulowania sztucznej inteligencji. Podkreślono konieczność dostosowania przepisów do postępu technologicznego i potrzeb społecznych.

Niemniej, reakcje internautów w serwisie X ujawniły głęboko zakorzenioną nieufność wobec organizacji, wskazując na hipokryzię niektórych uczestników wydarzenia, szczególnie w zakresie samej ekologii. Zwraca się uwagę, że o zmianach klimatycznych dyskutować będą osoby latające na co dzień prywatnymi odrzutowcami.  

 

Reklama

 

Warto pamiętać, że niemal jednocześnie odbywać się będzie Eurogrupa, a więc spotkanie, na którym dyskutowana będzie przyszłość wspólnej waluty oraz wyzwania stojące przed Europejskim Bankiem Centralnym. Nieformalne gremium, w którym ministrowie państw strefy euro omawiają sprawy wspólnej waluty. To wydarzenie istotne z perspektywy Polski, gdyż może wyznaczyć kierunek, w jakim będzie podążał EBC, będąc wskazówką dla działań rodzimego banku centralnego.

 

Zobacz również: Ile może kosztować odbudowa Ukrainy? Analitycy mówią o gigantycznych kwotach

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama