Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z kraju zaskoczyły nie tam gdzie miały. Usługi strefy euro na poziomach sprzed prawie roku

|
selectedselectedselected

Podejrzewaliśmy, że mogą pojawić się zaskoczenia w marcowych danych o sprzedaży detalicznej, ale tam większych zaskoczeń nie było. Zaskoczyły natomiast dane o podaży pieniądza M3. Na tych dwóch publikacjach skupia się dzisiejszy poranny komentarz.

Dane z kraju zaskoczyły nie tam gdzie miały. Usługi strefy euro na poziomach sprzed prawie roku
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś zwieńczenie serii publikacji krajowych danych za marzec. GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, a wraz z nim stopę bezrobocia. Nasz szacunek to 5,3%. W marcu zakładamy sezonowy spadek, konsensus zdaje się być tego samego zdania. Tyle też wskazał wstępny odczyt MRPiPS.

Gdzie indziej też dziać się będzie raczej niewiele. W Niemczech zaplanowano publikację indeksu Ifo i wystąpienie szefa Bundesbanku. W USA czas na wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe.

 

Sprzedaż jednak bez zaskoczeń

Obawialiśmy się, że możemy nie doszacowywać potencjału konsumentów do przedwielkanocnych zakupów połączonych z zakupami na zapas. Nic takiego się jednak nie stało i sprzedaż zaskoczyła wręcz lekko w dół.

 

Zobacz także: Sprzedaż detaliczna daleka od prognoz. Polacy nie szaleli w Święta Wielkanocne

Reklama

 

Skąd wzięło się zaskoczenie w podaży pieniądza?

Zwykle nie poświęcamy wiele miejsca miesięcznym danym NBP na temat krajowej podaży pieniądza. W tym miesiącu postanowiliśmy zrobić jednak wyjątek, bo skala zaskoczenia względem konsensusu była naprawdę spora. Sama struktura danych jest także ciekawa i niesie za sobą pewne konsekwencje w średnim terminie. 

 

Czytaj również: Podaż pieniądza zaskoczyła jak nigdy! Co tam się wydarzyło?

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • MF: "Po dzisiejszym przetargu sprzedaży obligacji i sprzedaży dodatkowej stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto 2024 r. wg ustawy budżetowej wynosi ok. 64 proc." - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu finansów.

Ministerstwo Finansów sprzedało we wtorek obligacje serii OK0426, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1034 i WS0437 za łącznie 5.775,850 mln zł, przy popycie 6.651,050 mln zł.

  • MKiŚ: Nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego – poinformowała w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Będzie to uzupełnione w ustawie, nie jest celem naszym by był podatek od bonu energetycznego. Były takie uwagi ministerstwa, ale naszym celem nie jest opodatkowanie bonu. Wystarczy drobny zapis w ustawie wyłączający to obciążenie" - powiedziała Hennig-Kloska. Zastrzeżenie takie zgłosiło wcześniej Ministerstwo Finansów. (PAPbiznes)

  • Strefa euro: W kwietniu kontynuowana była poprawa aktywności w sektorze usługowym, gdzie zobaczyliśmy odbicie PMI do 52,9 wobec 51,5. Był to najwyższy odczyt od 11 miesięcy. Jednocześnie przemysł wciąż kuleje, a w tym miesiącu zaliczył delikatny spadek o 0,5 pkt. do 45,6. Ogólnie rzecz biorąc indeks zbiorczy zdołał odbić się z okolic 50 punktów i w kwietniu uplasował się na 51,4 – najlepsza wartość od blisko roku. Wato dodać, że w komponencie cenowym nie widać znaczących zmian, a trendy z poprzednich miesięcy zostały w dużej mierze podtrzymane. Dane są spójne z naszym poglądem, iż impet globalnego wzrostu będzie powoli skręcać w stronę strefy euro. Pisaliśmy o tym przy okazji ostatniej publikacji miesięcznika.
Reklama

 

dane z kraju zaskoczyly nie tam gdzie mialy uslugi strefy euro na poziomach sprzed prawie roku grafika numer 1dane z kraju zaskoczyly nie tam gdzie mialy uslugi strefy euro na poziomach sprzed prawie roku grafika numer 1

 

  • USA: Inaczej niż w Europie, za Atlantykiem odnotowaliśmy spadek aktywności w usługach, a indeks PMI zniżkował do 50,9 wobec 51,7 w marcu. Co więcej, słabość widoczna była też w sektorze przemysłowym, gdzie nastąpił spadek tuż poniżej neutralnej bariery – 49,9. W efekcie indeks zbiorczy obniżył się do 50,9 wobec 52,1 przed miesiącem i osiągnął 4-miesięczne minimum. Ankietowani wskazywali na kolejne wzrosty cen oferowanych dóbr i usług, choć w wolniejszym tempie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Presja inflacyjna wciąż jednak wygląda na nieco wyższą, kiedy odniesiemy się do ostatnich kilkunastu miesięcy poprzedzających wybuch pandemii. Dane pokazują też, o czym pisaliśmy w linkowanym wyżej miesięczniku, iż wahadło impetu wzrostu zaczyna odjeżdżać z USA w kierunku Europy.

 

dane z kraju zaskoczyly nie tam gdzie mialy uslugi strefy euro na poziomach sprzed prawie roku grafika numer 2dane z kraju zaskoczyly nie tam gdzie mialy uslugi strefy euro na poziomach sprzed prawie roku grafika numer 2

 

  • USA: Sprzedaż nowych domów w marcu wyniosła 693 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 669 tys. - poinformował Departament Handlu.
Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama