Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o inflacji zaskoczyły. Ostateczny wynik powyżej konsensusu

|
selectedselectedselected

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z USA. Miesięczna dynamika produkcji przemysłowej w USA nie zmieniła się w marcu w porównaniu do lutego i wyniosła 0,4% (rewizja w górę danych za luty z 0,1%), kształtując się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Na stabilizację miesięcznego tempa wzrostu produkcji złożyły się wyższa dynamika produkcji w dostarczaniu mediów oraz niższe dynamiki produkcji w górnictwie i przetwórstwie.

Dane o inflacji zaskoczyły. Ostateczny wynik powyżej konsensusu
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wykorzystanie mocy wytwórczych zwiększyło się w marcu do 78,4% wobec 78,2% w lutym, pozostając na umiarkowanie wysokim na tle historycznym poziomie. W zeszłym tygodniu poznaliśmy także dane o sprzedaży detalicznej, której miesięczna nominalna dynamika obniżyła się w marcu do 0,7% m/m wobec 0,9% w lutym (rewizja w górę z 0,6%), kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (0,3%). Bez uwzględnienia samochodów sprzedaż detaliczna zwiększyła się w marcu o 1,1% wobec wzrostu o 0,6% w lutym (rewizja w górę z 0,4%). Jednocześnie wzrost sprzedaży został odnotowany w większości raportowanych kategorii, przy czym najsilniej zwiększyła się sprzedaż internetowa (+2,7% m/m – m.in. z uwagi na wiosenne wyprzedaże), sprzedaż na stacjach paliw (+2,1% - przy czym był to głównie efekt wyższych cen) oraz w kategorii „pozostałe sklepy” (+2,1%). Uważamy, że w najbliższych kwartałach popyt konsumpcyjny pozostanie silny, a jego spowolnienia oczekujemy dopiero pod koniec roku. Może stanowić to argument dla Rezerwy Federalnej na rzecz wstrzymania się z obniżkami stóp procentowych. W efekcie, wyraźnie wyższe od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej doprowadziły do umocnienia dolara względem euro oraz wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o nowych pozwoleniach na budowę (1458 tys. w marcu wobec 1523 tys. w lutym – poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 1515 tys.), liczbie rozpoczętych budów (1321 tys. wobec 1549 tys., przy oczekiwaniach równych 1485 tys.) i sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,19 mln wobec 4,38 mln, przy konsensusie na poziomie 4,18 mln), które wskazały na obniżenie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. W znacznym stopniu jest ono związane ze wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych w USA ze względu na zmniejszenie oczekiwań inwestorów na obniżki stóp procentowych Fed. Poprawę nastrojów w przetwórstwie zasygnalizowały natomiast regionalne indeksy NY Empire State (-14,3 pkt. w kwietniu wobec - 20,9 pkt. w marcu) oraz Philadelphia Fed (15,5 pkt. wobec 3,2 pkt.). Dostrzegamy ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 25pb w lipcu i o 25pb w IV kw. br.

 

dane o inflacji zaskoczyly ostateczny wynik powyzej konsensusu grafika numer 1dane o inflacji zaskoczyly ostateczny wynik powyzej konsensusu grafika numer 1

 

Reklama

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały istotne dane z Chin. PKB zwiększył się w I kw. o 5,3% r/r wobec wzrostu o 5,2% w IV kw. (1,6% k/k w I kw. wobec 1,2% w IV kw.), kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (4,6%) i naszej prognozy (4,8%). Źródłem zaskakująco wysokiej dynamiki PKB w I kw. br. były znaczące rewizje kwartalnych dynamik PKB w poprzednich kwartałach (dane za I kw. i II kw. zostały zrewidowane w dół, podczas gdy dane za III kw. i IV kw. zostały zrewidowane w górę). Przyczyną obniżenia rocznego tempa wzrostu PKB pomiędzy IV kw. 2023 r. a I kw. 2024 r. były niższe wkłady konsumpcji i inwestycji, podczas gdy przeciwny wpływ miał wyższy wkład eksportu netto. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również miesięczne dane z chińskiej gospodarki. Dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w marcu do 4,5% r/r wobec 7,0% w okresie styczeń-luty, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (6,0%). Dynamika sprzedaży detalicznej spadła do 3,1% r/r wobec 5,5% (przy konsensusie równym 4,6%). Powyżej oczekiwań rynku ukształtowała się jedynie dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich (4,5% wobec 4,2%, przy oczekiwaniach równych 4,2%). Choć w kierunku obniżenia aktywności gospodarczej w marcu oddziaływały efekty wysokiej bazy i niekorzystne efekty kalendarzowe, to nie zmienia to naszej oceny, że popyt wewnętrzny w Chinach pozostaje słaby. Jednocześnie warto zauważyć, że przyspieszenie wzrostu inwestycji w aglomeracjach miejskich wynikało z wyższych inwestycji w przetwórstwie, podczas gdy przeciwny wpływ miał wolniejszy wzrost inwestycji infrastrukturalnych oraz spadek inwestycji na rynku nieruchomości. Prognozujemy, że chiński PKB zwiększy się w 2024 r. o 4,4% wobec wzrostu o 5,2% w 2023 r. W tym kontekście uważamy, że cel dla wzrostu gospodarczego na 2024 r. wyznaczony przez chiński rząd na poziomie ok. 5% jest bardzo ambitny i wymagać będzie istotnego zwiększenia skali działań stymulacyjnych, w szczególności po stronie polityki fiskalnej.

 

dane o inflacji zaskoczyly ostateczny wynik powyzej konsensusu grafika numer 2dane o inflacji zaskoczyly ostateczny wynik powyzej konsensusu grafika numer 2

 

Zgodnie z finalnymi danymi inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w marcu do 2,0% r/r wobec 2,8% w lutym, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (1,9%). Tym samym inflacja osiągnęła najniższy poziom od marca 2019 r. i od dwóch miesięcy pozostaje w dopuszczalnym przedziale odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5% +/- 1 pkt. proc.). W kierunku obniżenia inflacji oddziaływała niższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”, a także niższa inflacja bazowa (4,6% w marcu wobec 5,4% w lutym). Przeciwny wpływ miała natomiast wyższa dynamika cen w kategoriach „paliwa” oraz „nośniki energii”. W danych na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się silny wzrost cen bazowych w ujęciu miesięcznym (0,5% m/m w lutym i w marcu). Kształtuje się on wyraźnie powyżej poziomów zgodnych ze wzorcem sezonowym (ok. 0,2%), mimo odnotowanego w ostatnich miesiącach wyraźnego umocnienia kursu złotego. W naszej ocenie wskazuje to na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. Uważamy, że w kolejnych miesiącach miesięczna dynamika cen bazowych obniży się, choć nadal pozostanie powyżej swojego wzorca sezonowego (por. MAKROpuls z 15.04.2024). Ubiegłotygodniowe dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w marcu inflacja osiągnęła swoje minimum lokalne. Prognozujemy, że kolejne miesiące przyniosą stopniowy wzrost inflacji związany w znacznym stopniu z wygaszaniem działań osłonowych w obszarze cen żywności i nośników energii. W konsekwencji prognozujemy, że w całym 2024 r. inflacja średniorocznie wyniesie 3,3% wobec 11,6% w 2023 r., a w 2025 r. wzrośnie do 3,6%.

Reklama

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce – marzec 2024. Jak rosną ceny w Polsce

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama