Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o inflacji w USA w centrum uwagi. Wstrząśnie kursem dolara (USD)?

|
selectedselectedselected
Dane o inflacji w USA w centrum uwagi. Wstrząśnie kursem dolara (USD)? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Naszym zdaniem inflacja ogółem zmniejszyła się w czerwcu do 3,0% r/r wobec 4,0% w maju, do czego przyczynił się spadek dynamiki cen nośników energii i inflacji bazowej do 4,9% r/r z 5,3% w maju. Uważamy, że wstępny indeks Uniwersytetu Michigan będzie relatywnie stabilny w lipcu (65,0 pkt. wobec 64,4 pkt. w czerwcu), wciąż pozostając pod negatywnym wpływem obaw gospodarstw domowych o oczekiwane pogorszenie sytuacji gospodarczej. Nasza prognoza inflacji kształtuje się poniżej konsensusu (3,1%).

Jej materializacja będzie oddziaływała w kierunku osłabienia oczekiwań rynkowych na podwyżkę stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu FOMC, co będzie lekko pozytywne dla kursu złotego i cen polskich obligacji.

Zobacz takżeKalendarz ekonomiczny na poniedziałek, 10 lipca. Czy dzisiejsze wystąpienia wpłyną na kurs walutowy?

 

 

W czwartek opublikowane zostaną dane nt. handlu zagranicznego w Chinach. Oczekujemy, że saldo chińskiego bilansu handlowego zwiększyło się w czerwcu do 78,2 mld USD wobec 65,8 mld USD w maju. Prognozujemy spadek dynamiki eksportu do -9,3% r/r w czerwcu wobec -7,5% w maju ze względu na osłabienie popytu ze strony rozwiniętych gospodarek sygnalizowane w badaniach koniunktury. Oczekujemy, że dynamika importu zmniejszy się nieznacznie do -4,8% r/r w czerwcu wobec -4,5% w maju wskazując na utrzymującą się słabość popytu wewnętrznego w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

Reklama

Dane o inflacji w USA w centrum uwagi. Wstrząśnie kursem dolara (USD)? - 1Dane o inflacji w USA w centrum uwagi. Wstrząśnie kursem dolara (USD)? - 1

W piątek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w maju. Oczekujemy zwiększenia nadwyżki na rachunku obrotów bieżących do 474 mln EUR wobec 359 mln EUR w kwietniu, będącego wynikiem przede wszystkim wyższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu zwiększyła się z 2,4% r/r w kwietniu do 3,5% w maju, a tempo spadku importu spowolniło z 8,8% r/r do 3,3%. W kierunku wzrostu dynamiki eksportu i importu oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W piątek opublikowane zostaną finalne dane o inflacji w Polsce. Oczekujemy, że inflacja ukształtuje się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniesie 11,5% r/r w czerwcu wobec 13,0% w maju. Naszym zdaniem spadek inflacji miał szeroki zakres i został odnotowany we wszystkich głównych kategoriach: „inflacja bazowa”, „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”. Uważamy, że publikacja danych o inflacji będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Dane o inflacji w USA w centrum uwagi. Wstrząśnie kursem dolara (USD)? - 2Dane o inflacji w USA w centrum uwagi. Wstrząśnie kursem dolara (USD)? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama