Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane ekonomiczne nic nie zmieniają - decyzja RPP nie do ruszenia

|
selectedselectedselected
Dane ekonomiczne nic nie zmieniają - decyzja RPP nie do ruszenia
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej nie powinna zaskoczyć

W tym tygodniu spotyka się RPP, aby podjąć decyzję odnośnie do parametrów polityki monetarnej. Decyzja zostanie ogłoszona w czwartek w godzinach popołudniowych. Uważamy, podobnie jak zdecydowana większość analityków i inwestorów, że stopy procentowe utrzymane zostaną na niezmienionym poziomie. Znaczna część członków RPP, w tym także prezes A. Glapiński wyraźnie komunikują chęć stabilizacji stóp. Publikowane w ostatnim miesiącu dane z polskiej gospodarki nie powinny tej oceny zmienić. Z tego też powodu nie oczekujemy istotnej zmiany wymowy komunikatu, który opublikowany zostanie po posiedzeniu. uwaga rynku skupiona będzie na konferencji prezesa NBP, która odbędzie się w piątek. Szczególnie istotne mogą być komentarze dotyczące perspektyw inflacji w obliczu zaproponowanych przez rząd modyfikacji działań osłonowych w zakresie cen energii elektrycznej. Istotne mogą być też komentarze odnośnie do wysokiej dynami realnej płac i jej wpływu na inflację, czy też wpływu słabszych danych z polskiego przemysłu na ścieżkę wzrostu PKB w Polsce. W naszej ocenie decyzja RPP, towarzyszący jej komunikat, a także wypowiedzi prezesa NBP nie powinny zmienić oczekiwań zakładających nikłą przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej w tym roku.

 

Na koniec tygodnia zaplanowany jest przegląd ratingu Polski przez Fitch i S&P

Na piątek wieczór (już po zamknięciu krajowego rynku finansowego) zaplanowana jest publikacja przeglądu ratingu Polski przez agencję Fitch i S&P. Jeszcze w marcu agencja Moody’s utrzymała rating i jego stabilną perspektywę. Spodziewamy się takich samych decyzji ze strony Fitch i S&P. Płynące z rządu sygnały wskazują, że władze będą chciały podjąć działa konsolidacyjne w finansach publicznych, aczkolwiek deficyt sektora general government zapewne nadal będzie w najbliższych latach wyższy niż 3,0% PKB, z powodu konieczności wysiłku militarnego. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nie są to naszym zdaniem warunki do zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski w tej, jak i jesiennej, rundzie przeglądu ratingu.

 

Zobacz także: Pięta Achillesowa polskiej gospodarki. Takiego wyróżnienia na tle państw UE nie chcemy...

 

W tym tygodniu wstępne dane o nastrojach konsumenckich w USA w maju

Reklama

W tym tygodniu kalendarium najważniejszych danych makro z zagranicy jest ubogie. Sądzimy zatem, że inwestorzy będą analizować ubiegłotygodniowe informacje zza Oceanu. Po posiedzeniu Fed J.Powell stwierdził, że „osiągnięcie pewności co do trwałego spadku inflacji zajmie więcej czasu”, a dane z rynku pracy, choć słabsze od oczekiwań, jak na razie pozwalają na cierpliwe oczekiwanie na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych. W tym tygodniu uwagę będą przykuwać wypowiedzi amerykańskich bankierów centralnych, a także, choć zapewne w mniejszym stopniu, wstępny raport Uniwersytetu Michigan (piątek godz. 16:00). Będzie on obejmował wyliczenie indeksu nastrojów konsumenckich w USA w maju. Według konsensusu wskaźnik ten wynieść ma 76,1 pkt wobec 77,2 pkt w kwietniu. Oznaczałoby to stabilizację koniunktury konsumenckiej. Raport obejmował będzie także wyliczenie oczekiwań inflacyjnych, które nie są już w trendzie spadkowym. Informacje z USA z tego tygodnia nie powinny jednak zmieniać oczekiwań, że Fed jeszcze w tym roku rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych, choć łączna skala łagodzenia będzie mniejsza niż członkowie Fed wyrażali w marcu.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama