Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Rezerwa Federalna zwolni tempo podwyżek stóp procentowych? [rynek finansowy - Polska i świat]

|
selectedselectedselected
Czy Rezerwa Federalna zwolni tempo podwyżek stóp procentowych? [rynek finansowy - Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim tygodniu globalne akcje wzrosły pomimo mieszanego sezonu wynikach finansowych za III kwartał, co jednak nie zepsuło pozytywnego sentymentu inwestorów. Widoczna była duża rozbieżność w stopach zwrotu. Akcje sektora energetycznego i inne akcje gospodarki przemysłowej znacznie przewyższały akcje wzrostowe, przy czym te ostatnie były osłabione przez gwałtowne spadki kilku największych spółek związanych z technologią i internetem, w tym Microsoft, Amazon.com, Alphabet, a zwłaszcza Meta Platforms, w następstwie nieudanych wyników i obniżonych perspektyw związanych z Metaverse. S&P 500 i NASDAQ drugi tydzień z rzędu notowały solidne zyski, a Dow czwarty raz z rzędu zanotował pozytywny wynik, rosnąc o prawie 6% i znacznie przewyższając swoich kolegów. Mieszane wyniki niektórych głównych spółek technologicznych wpłynęły jednak na relatywnie gorszy wynik NASDAQ.

 

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spadła, przerywając ostatecznie 12-tygodniowy ciąg wzrostów, który sprawił, że rentowność osiągnęła najwyższy poziom od 2008 roku. W piątek osiadła w okolicach 4,02%, po tym jak w poprzednim tygodniu na krótko wspięła się aż na 4,33%. Kiedy ta passa rozpoczęła się na początku sierpnia, rentowność wynosiła około 2,60%. Chociaż rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spadła w ciągu tygodnia, rentowność 3-miesięcznych obligacji skarbowych wzrosła, wznosząc się ponad rentowność 10-letnią we wtorek i pozostając na tym poziomie przez resztę tygodnia. To rzadkie zjawisko oznacza pogłębienie inwersji krzywej dochodowości, która rozpoczęła się na początku lipca, kiedy to rentowność obligacji 2- letnich przekroczyła rentowność obligacji 10-letnich. Zwracamy uwagę, że taki sygnał był historycznie skuteczny w przewidywaniu nadchodzącej recesji gospodarczej w USA.

 

Nadzieje, że Rezerwa Federalna może zwolnić tempo podwyżek stóp, wydawały się być motorem pozytywnych nastrojów w ciągu tygodnia. Akcje wzrosły po nieoczekiwanej środowej decyzji Banku Kanady o podniesieniu stóp jedynie o 0,50% zamiast powszechnie oczekiwanych 0,75%, co wywołało nadzieje, że Fed może pójść za jego przykładem. Obawy, że agresywne podwyżki stóp przez Fed i związany z tym gwałtowny wzrost kursu dolara amerykańskiego mogą wywołać niestabilność w globalnym systemie finansowym, doprowadziły do spekulacji, że Fed może wkrótce zmniejszyć tempo podwyżek stóp lub nawet je wstrzymać.

Reklama

 

Pozytywne nastroje na rynku akcji. Czy Rezerwa Federalna zwalnia tempo podwyżek stóp procentowych? [rynek finansowy - Polska i świat] - 1Pozytywne nastroje na rynku akcji. Czy Rezerwa Federalna zwalnia tempo podwyżek stóp procentowych? [rynek finansowy - Polska i świat] - 1

 

W przeliczeniu na walutę lokalną, paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień na poziomie wyższym o 3,65%. Główne indeksy giełdowe również wzrosły. Niemiecki indeks DAX wzrósł o 4,03%, francuski indeks CAC 40 wzrósł o 3,94%, a włoski indeks FTSE MIB wzrósł o 4,46%. Brytyjski indeks FTSE 100 zyskał 1,12%. Rentowność europejskich obligacji rządowych zmalała we wszystkich krajach. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Niemiec spadła do trzytygodniowego minimum. Rentowność obligacji włoskich również się zmniejszyła, a rentowność 10-letniej obligacji spadła do pięciotygodniowego minimum. Brytyjskie obligacje cieszyły się tygodniem spokoju w nadziei, że nowy konserwatywny rząd może zaoferować większą stabilność. Rentowność obligacji dziesięcioletnich również spadła do poziomu pięciotygodniowego około 3,50%.

 

Na polskim rynku również widoczny był pozytywny trend z rynków globalnych. Wszystkie indeksy wzrosły ponad 5%, a WIG20 wybił się i obronił powyżej poziomu 1500 punktów. Nadzieje na pozytywne przejście przez następne miesiące wzmocniły waluty krajowe, w tym złotówkę, która umocniła się na najważniejszych parach.

Reklama

 

 

Kurs USD/PLN spadł z 4,86 notowanych na początku tygodnia do 4,70 w środę i pozostając na podobnym poziomie do końca tygodnia. Wobec euro obserwowaliśmy stały spadek ceny do ok. 4,70 odnotowane w piątek. Rentowności polskich obligacji pozostawały wciąż na wysokim poziomie, 2 letnie papiery w poprzednim tygodniu na pułapie około 8,5%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama