Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy polska jest istotnym graczem na światowym rynku drewna? Sprawdzamy najważniejszych eksporterów drewna na świecie

|
selectedselectedselected
Czy polska jest istotnym graczem na światowym rynku drewna? Sprawdzamy najważniejszych eksporterów drewna na świecie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POLSKA:

Polska zajęła 12. miejsce pod względem wielkości pozyskania drewna użytkowego (1,9% światowego pozyskania w 2021) i 7. pod względem wielkości eksportu (3,4% światowego eksportu). Jak już wcześniej wspomniano, relacja eksportu do wielkości pozyskania drewna wyniosła 12,7% w 2021 – wskaźnik ten utrzymuje się na podniesionym poziomie od 2018, jest jednak niższy niż w Niemczech (19,1%), Czechach (68,2%), Francji (15,7%) i Norwegii (33,8%), będących dużymi europejskimi eksporterami surowca.

 

CHINY:

Największym światowym odbiorcą drewna są Chiny, które w 2021 odpowiadały za blisko 45% światowego importu. Jednocześnie Chiny praktycznie nie eksportują drewna – pozyskanie surowca na tym rynku zaspokaja w zdecydowanej większości potrzeby krajowe. Głównymi dostawcami drewna do Chin były w 1h22 Nowa Zelandia, Niemcy i Rosja, przy czym skala dostaw drewna na rynek chiński zmalała w tym okresie o 28% r/r, co ma związek ze spowolnieniem aktywności gospodarczej w wyniku walki z pandemią Covid-19. Polska odpowiadała za mniej niż 1% chińskiego importu drewna surowego.

 

ROSJA:

Reklama

Z danych Roslesinforg wynika, że eksport drewna okrągłego z Rosji zmalał w 2022 o 70% do 3,8 mln m3 , co było wynikiem wprowadzonego zakazu importu surowca przez państwa UE (po rosyjskiej agresji na Ukrainę), a także wprowadzonego rzez Rosję ograniczenia wywozu niektórych sortymentów drewna od 1 stycznia 2022 i sankcji odwetowych względem „państw nieprzyjaznych”. Największym odbiorcą rosyjskiego drewna w 2022 były Chiny (59% eksportu; -63% r/r), Finlandia (20% - prawie całość dostaw zrealizowana w 1q22; -84% r/r) oraz Białoruś (6%; +18% r/r).

Czy polska jest istotnym graczem na światowym rynku drewna? Sprawdzamy najważniejszych eksporterów drewna na świecie - 1Czy polska jest istotnym graczem na światowym rynku drewna? Sprawdzamy najważniejszych eksporterów drewna na świecie - 1

 




***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Monitoring Branżowy - Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Reklama

 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama