Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy konsumpcja ostudzi gospodarkę? Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK)

|
selectedselectedselected

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce w kwietniu 2024 roku obniżył się o 1,1 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Czy konsumpcja ostudzi gospodarkę? Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK)
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To pierwszy poważniejszy spadek wskaźnika od sierpnia 2022 roku. Wiele wskazuje na to, że główny dotychczasowy motor wzrostu gospodarki, jakim była konsumpcja, uległ zatarciu, zaś pożądany z punktu widzenia rozwoju gospodarki wzrost inwestycji ciągle nie następuje. Przedsiębiorstwa sektora przetwórstwa przemysłowego jak na razie, nie wykazują zbytniego zainteresowania inwestycjami.

 

czy konsumpcja ostudzi gospodarke wskaznik wyprzedzajacy koniunktury wwk grafika numer 1czy konsumpcja ostudzi gospodarke wskaznik wyprzedzajacy koniunktury wwk grafika numer 1

 

Reklama

Spośród ośmiu składowych WWK pięć uległo pogorszeniu w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, jedna pozostała bez zmiany, i jedna uległa poprawie.

Od roku nie widać istotnego przełomu w napływie nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Dotyczy to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i tych kierowanych do zagranicznych odbiorców. Przedsiębiorcy wskazują na utratę konkurencyjności wobec zagranicznych dostawców, zaś wśród barier ograniczających ich działalność wymieniają przede wszystkim rosnące koszty energii oraz wzrost kosztów pracy.

Wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej negatywnie wpływa na stan finansów w przedsiębiorstwach. Od jesieni ubiegłego roku oceny przedsiębiorców na temat stanu finansów w zarządzanych przez nich firmach nie ulegały większym zmianom z utrzymującą się kilkunastoprocentową przewagą firm odczuwających permanentne pogarszanie się sytuacji finansowej nad odsetkiem firm, które odczuwają poprawę w tej kwestii.

W kwietniu nastąpił istotny spadek zapasów wyrobów gotowych magazynach przedsiębiorstw. Nastąpiło to w warunkach niezbyt optymistycznych danych na temat wielkości produkcji, dynamiki sprzedaży detalicznej oraz odkładania się zapasów w miesiącach poprzednich.  Zmiana ta świadczy o świadomej polityce redukowania ich poziomu stosownie do ograniczonego popytu. Działanie to pozwala firmom zredukować nieco koszty związane z ich utrzymaniem.

Realne wartości WIG nie zmieniły się istotnie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. Nie mniej jednak hossa na warszawskim parkiecie trwa już półtora roku. W ostatnim czasie najwięcej zyskiwały firmy budowlane, deweloperskie i sektor bankowy, co jednoznacznie należy wiązać z wdrażanymi programami mieszkaniowymi.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama