Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Indie będą globalnym liderem?

|
selectedselectedselected

Nieco ponad 24 lata temu na świat przyszła miliardowa obywatelka Indii.

Czy Indie będą globalnym liderem?
XTB.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W trakcie kolejnych dwóch dekad Indie nie tylko stały się najludniejszym państwem świata, ale również jedną z największych gospodarek na planecie. Choć gospodarczo Indie nadal pozostają daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi czy Chinami, wyjątkowa struktura hinduskiego społeczeństwa, silny rynek wewnętrzny oraz wysokie ambicje rządu w Delhi każą zadać pytanie o to, czy Indie będą globalnym liderem. O potencjale indyjskiej gospodarki, jej szansach i zagrożeniach, a także roli niedawnych wyborów parlamentarnych rozmawiali w trakcie kolejnej odsłony Rozmowy Miesiąca, dr Przemysław Kwiecień oraz analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Patryk Kugiel.

 

Demografia ma znaczenie (...) Ja byłem pierwszy raz w Indiach w 2000 roku - właśnie dopiero co świętowali, że mają tego miliardowego obywatela - od tamtego czasu, przez 24 lata, przybyło im 450 mln ludzi. Tyle co wynosi cała populacja Unii Europejskiej - w jedno pokolenie! Według prognoz ONZ, populacja indyjska będzie rosła jeszcze przynajmniej do 2050 roku i osiągnie swoje maksimum albo na poziomie 1 700 mln albo w innych scenariuszach 2 300 mln ludzi. To więcej niż obecna populacja całej Afryki - przekonywał w studio XTB dr Patryk Kugiel. Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ukończył studia m.in. na Uniwersytecie Jawaharlala Nehru w Nowym Delhi. W ostatnich dziesięciu latach Indie poprawiły swoją pozycję z dziewiątej gospodarki na właśnie pozycję piątą i mają bardzo dobre perspektywy do tego, żeby do końca tej dekady być trzecią największą gospodarką świata. (...) To jest coś, na co warto patrzeć - konkluduje gość kolejnej odsłony Rozmowy Miesiąca.

 

Reklama

 

Obiecujące perspektywy Indii

Zakończone na początku czerwca wybory parlamentarne w Indiach, z wynikiem 44% uzyskanych głosów wygrała partia premiera Indii, Narendry Modiego. Komentatorzy ocenili wynik tegorocznego głosowania jako “gorzkie zwycięstwo” dotychczasowego obozu rządzącego. Ten wynik wyborczy jest dobry dla rynków i jest dobry dla indyjskiej demokracji - przekonuje dr Kugiel. Dla globalnego kapitału mamy dzisiaj optymalną sytuację - z jednej strony mamy prorynkowego premiera Modiego, który obiecuje dalsze reformy, modernizację kraju i tak dalej… A jednocześnie nie ma tak absolutnej większości by ograniczać prawa demokratyczne. To było coś, co było rosnącym zagrożeniem w ostatnich latach rządów Modiego.

W indyjskich wyborach odnotowano rekordową frekwencję - do urn poszło aż 642 mln osób. Indyjski Kongres Narodowy zyskał 99 mandatów, co jest wynikiem lepszym od prognozowanego. Niemniej jednak, władza nad najludniejszym państwem świata pozostała w rękach premiera Modiego, który do tej pory zręcznie lawirował na światowej arenie międzynarodowej.

Gospodarka indyjska w te ostatnie 24 lata zwiększyła się siedmiokrotnie (...) Dzisiaj premier Modi mówi, że jego celem jest, żeby na stulecie niepodległości Indii w 2047 roku Indie były drugą albo trzecią - znaczy - drugą gospodarką świata. (...) Indie są obecnie w tym samym miejscu, w których były Chiny dwadzieścia-trzydzieści lat temu… - uważa dr Patryk Kugiel.

 

Uzyskaj ekspozycję na Indie dzięki rozwiązaniom XTB

Reklama

W czerwcu br. kapitalizacja indyjskiej giełdy przekroczyła poziom 5 bln USD po raz pierwszy w historii. Pozwoliło to Delhi na dołączenie do grona największych rynków kapitałowych świata - obok Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii i Hongkongu. Indyjskim parkietem zainteresowani są nie tylko sami Hindusi, ale również inwestorzy zagraniczni. W ofercie XTB znaleźć można zdywersyfikowane fundusze ETF takie jak Amundi MSCI India UCITS (INR.FR) lub iShares MSCI India UCITS (NDIA.UK) dające ekspozycję na gospodarkę Indii. Inwestorzy poszukujący sposobu na inwestycję w jeszcze szerszy portfel akcji spółek z gospodarek wschodzących mogą zainteresować się funduszami Amundi MSCI Emerging Markets (AMEM.DE) czy Xtrackers MSCI Emerging Markets UCITS (XMME.DE). Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdej inwestycji, również zakup ETF wiąże się z ryzykiem.

 

SPRAWDŹ PLANY INWESTYCYJNE XTB

 

Długoterminowe inwestycje w gospodarkę Indii lub rynki wschodzące ułatwią Plany Inwestycyjne XTB. Te przyjazne początkującym rozwiązanie zaprojektowane jest do wspomagania pasywnego inwestowania w wybraną branżę, indeks czy region geograficzny. Brak prowizji* przy inwestowaniu do 100 000 EUR obrotu miesięcznie oraz niskie koszty zarządzania funduszami ETF zapewniają elastyczność inwestycji, której próżno szukać w przypadku innych rozwiązań.

Reklama

 

*Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min.10 EUR). Może mieć zastosowanie 0,5% koszt przewalutowania. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama