Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czeka nas okres podwyższonej inflacji? Razem z nim, można by oczekiwać hossy na GPW

|
selectedselectedselected
Czeka nas okres podwyższonej inflacji? Razem z nim, można by oczekiwać hossy na GPW | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Gwałtowny wzrost poziomu inflacji był jednym z kluczowych czynników kształtujących krajobraz gospodarczy minionych miesięcy. Globalna pandemia, a następnie agresja Rosji na Ukrainę wraz z widmem kryzysu energetycznego w Europie doprowadziły do znacznego zacieśnienia monetarnego zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. O polskiej i światowej gospodarce w obliczu możliwej recesji, debatowali w trakcie ósmej edycji XTB Investing Masterclass dr Wojciech Świder, prof. Łukasz Hardt oraz główny ekonomista XTB, dr Przemysław Kwiecień.

Najdynamiczniejszy od blisko czterech dekad cykl zacieśniania monetarnego w Stanach Zjednoczonych zdaje się - przynosi efekty. Październikowe dane dotyczące inflacji w USA wykazały spadek dynamiki wzrostu cen do poziomu 3,2% r/r, a inwestorzy i analitycy coraz pewniej wyceniają scenariusz obniżek stóp procentowych Fed w przyszłym roku. Co dalej z globalną inflacją? Komentatorzy rynkowi często porównują obecną sytuację w Stanach Zjednoczonych do lat .70 ubiegłego wieku, gdzie po pierwszej fali wzrostu poziomu inflacji, Fed zaczął szybko luzować swoją politykę. Wybuch wojny na Bliskim Wschodzie i związany z nią wzrost cen ropy doprowadził do ponownego wzrostu cen, który zatrzymał się dopiero w następnej dekadzie. Czy historia może się powtórzyć?

 

Czeka nas okres podwyższonej inflacji? Razem z nim, można by oczekiwać hossy na GPW - 1Czeka nas okres podwyższonej inflacji? Razem z nim, można by oczekiwać hossy na GPW - 1

Reklama

 

Czasy się zmieniły - między innymi dlatego, że lata .80, .90, dwutysięczne to okres pogłębiającej się globalizacji. Setki milionów mieszkańców Indii czy Chin weszły na rynek pracy doprowadzając do wzrostu poziomu eksportu oraz importu w globalnym PKB. To był potężny impuls dezinflacyjny - przekonywał w trakcie debaty prof. Łukasz Hardt, niegdyś zasiadający w Radzie Polityki Pieniężnej. Świat się zmienia. Proces starzenia się społeczeństwa przyspiesza, geopolityka być może spowoduje, może nie odwrócenie, ale pewne tarcia w procesie globalizacji. To już się dzieje. Być może czeka więc nas dłuższy okres podwyższonej inflacji właśnie ze względu tych strukturalnych czynników - kontynuuje wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznego. Co to oznacza dla polskiej i światowej gospodarki?

 

Zobacz także: Za dziewiątym razem się nie uda? – błąd, który nie przystoi dobremu inwestorowi

 

 

Czy czeka nas hossa na GPW?

Reklama

Dla polskiego rynku finansowego, w tym momencie, ważniejsze niż postępująca deglobalizacja są mimo wszystko czynniki wewnętrzne. Wynik październikowych wyborów parlamentarnych skłonił zagranicę do zrewidowania swojego poglądu na GPW.

 

ODBIERZ NAGRANIA XTB INVESTING MASTERCLASS 2023

 

Faktycznie, po tych wyborach pojawiły się wzrosty (...) być może to w części zasługa kapitału spekulacyjnego, który prognozuje, że kierujące się czynnikami fundamentalnymi duże fundusze ponownie zaczną inwestować w polską gospodarkę. (...) Trzeba jednak zadać pytanie jak duży wpływ na polską gospodarkę ma warszawska giełda - zastanawiał się dr Wojciech Świder, kolejny uczestnik debaty gospodarczej XTB Investing Masterclass. Jeśli chodzi o źródła popytu wewnętrznego, to Polacy wciąż nie inwestują masowo, tak jak to ma miejsce w krajach anglosaskich - zwraca uwagę ekspert.

W przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej, nadal mamy przestrzeń fiskalną. Nasze fundamentalne wskaźniki - dług w relacji do PKB - są na bezpiecznych poziomach, to widzą agencje ratingowe nie podnosząc żadnego alarmu. (...) Myślę, że bardzo ważne jest, żeby nowy rząd, nowy minister finansów dosyć szybko przedstawił kilkuletnią strategię dla finansów publicznych (...) To kluczowe dla rynków - dodaje prof. Łukasz Hardt.

Reklama

 

Cenieni praktycy rynkowi dla XTB Investing Masterclass

Oprócz debat z udziałem ekspertów, uczestnicy XTB Investing Masterclass mieli okazję wysłuchać prelekcji cenionych praktyków rynkowych. Wśród nich znaleźli się między innymi:.

  • Trader21 - inwestor, autor bloga Independent Trader,
  • Marcin Tuszkiewicz - inwestor, analityk finansowy, współtwórca i CEO innowacyjnej aplikacji dla inwestorów giełdowych,
  • Rafał Glinicki - trader, ekspert w dziedzinie metodologii Volume Spread Analysis oraz praktycznego podejścia do tradingu.
  • Mieczysław Siudek - były zarządzający funduszami inwestycyjnymi, uczeń legendy tradingu Bryce’a Gillmore’a

O tym, dlaczego nie warto bać się bessy - pod warunkiem odpowiedniego skomponowania swojego portfela inwestycyjnego - opowiadał członek zespołu Independent Trader, Tomasz Marecki. Z kolei o gospodarczym hamowaniu Chin oraz skutkach potencjalnej recesji w Państwie Środka dla światowej gospodarki opowiadał Bartosz Szyma. Tegoroczna edycja XTB Investing Masterclass wzbogacona została również wyjątkowymi materiałami dodatkowymi, które rzucą więcej światła na perspektywy spółek sektora technologicznego czy zbrojeniowego.

Nie było cię z nami w piątek, 17 listopada? Nic straconego! Nagrania z konferencji XTB Investing Masterclass 2023 dostępne są już na platformie xStation 5, w zakładce Edukacja. Aby odebrać bezpłatny pakiet nagrań wystarczy wypełnić formularz na stronie.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama