Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czas na Fed i kolejny zastrzyk dla rynków. Decyzja pokryje się z oczekiwaniami?

|
selectedselectedselected
Czas na Fed i kolejny zastrzyk dla rynków. Decyzja pokryje się z oczekiwaniami? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Nie spodziewamy się zmian – stopy pozostaną na obecnym poziomie 5,25%-5,50%. Podobnie widzi to konsensus. Wraz z decyzją poznamy też najnowsze projekcje makroekonomiczne FOMC. My natomiast przygotowaliśmy krótką ściągawkę dla wszystkich banków centralnych (w których czytają po polsku) dot. inflacyjnych trendów, czyli podsumowaliśmy niedawny artykuł MFW o 7 stylizowanych faktach o inflacji.

 

 

Zanim uwaga przeniesie się do Stanów, warto spojrzeć na krajowe dane, gdzie GUS opublikuje dane o rynku pracy, produkcji przemysłowej, PPI i koniunkturze konsumenckiej.

Reklama

Dynamikę przeciętnego zatrudnienia prognozujemy na 0% r/r, czym odchylamy się w dół od konsensusu (0,1% r/r). Od początku roku zatrudnienie radzi sobie słabo. Obstawiamy kontynuację tego trendu.

Wyniki płac za to zachowują się na przekór zatrudnieniu. Dynamiki płac nominalnych regularnie pozostają na dwucyfrowych poziomach. Nieco słabszy zeszły miesiąc to w dużej mierze kwestia bazy. Obstawiamy 11,8% r/r, podobne widzi to konsensus (11,9% r/r).

W konsensusie jesteśmy też w przypadku produkcji sprzedanej przemysłu, gdzie prognozujemy nieznaczne odbicie. Nasza prognoza to -1,7% r/r (poprzedni miesiąc -2,7% r/r).

Nie różnimy się specjalnie od rynku, również jeśli chodzi o prognozę PPI. Nasze szacunki to -2,5% r/r (konsensus -2,6% r/r). Bierzmy pod uwagę możliwość rewizji w dół wartości za lipiec. Do końca roku inflacja producenta pozostanie ujemna.

 

7 faktów stylizowanych dla bankierów centralnych

W ostatnich kwartałach niemalże wszystkie gospodarki na świecie zmagały się z szokiem inflacyjnym wygenerowanym pośrednio przez pandemię oraz następnie wybuch wojny w Ukrainie. Odpowiedź banków centralnych była jednak różna w zależności od trendów inflacyjnych i przyjętych założeń, tudzież funkcji reakcji. Obecnie trendy te są w silnym odwrocie, niemniej obraz pozostaje mocno heterogeniczny. W tym świetle opublikowany artykuł MFW zdaje się idealnie wpisywać w rzeczywistość. Uważamy, że każdy bank centralny powinien przeanalizować niniejszą publikację. 

Reklama

 

Zobacz także: 7 faktów stylizowanych dla bankierów centralnych – czyli co biorą pod uwagę, podejmując decyzje

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Glapiński (NBP): "Po dostosowaniu stóp proc. we wrześniu przestrzeń do ich dalszych obniżek znacząco zawęziła się, choć nadal będzie się pojawiać wraz z napływającymi danymi" – poinformował PAP Biznes prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że inflacja i PKB będą kształtować się poniżej wskazań z lipcowej projekcji, a realne stopy proc. w Polsce są dodatnie i wyższe niż były jeszcze kilka miesięcy temu.

  • Kotecki (RPP): "Bank centralny ma swój bardzo jasno określony cel, a rząd ma swoje cele. Nawet w ustawie o NBP jest wprost napisane, że dopóki nie zrealizujemy swojego celu - mowa o banku centralnym - to nie powinniśmy wspierać w żaden sposób polityki gospodarczej. Dla banku centralnego najważniejszy jest cel inflacyjny, a inflacja dziś jest cztery razy wyższa niż ten cel, więc przestrzeni na jakiekolwiek wspomaganie polityki gospodarczej przez bank centralny, w chwili obecnej, nie ma" - powiedział członek RPP podczas seminarium organizowanego przez Szkołę Główną Handlową (podajemy za PAPbiznes).

  • Tyrowicz (RPP): "Z kolejnych projekcji NBP wiemy, że stopa 6,75 nie sprowadzała inflacji do celu. Z moich dotąd opublikowanych głosowań wynika, że w mojej ocenie przynajmniej 7,75 jest niezbędne do sprowadzenia inflacji do celu w horyzoncie, w którym nie zniweczymy doszczętnie wiarygodności NBP" - powiedziała członkini RPP  (podajemy za PAPbiznes).

  • Polska: Ceny liczone według HICP w Polsce w sierpniu 2023 r. wzrosły o 9,5% r/r wobec 10,3% r/r w lipcu - podał Eurostat. Skrzętnie odnotował to prezes Glapiński w odpowiedzi dla PAPbiznes: "Od momentu publikacji lipcowej projekcji inflacji i PKB pojawiły się dane, które wskazują, że zarówno dynamika PKB jak i inflacja mogą w najbliższym okresie kształtować się znacząco poniżej wartości przewidywanych w lipcu. Na przykład dzisiaj (19 września – PAP) Eurostat ostatecznie podał, że inflacja HICP w sierpniu wyniosła 9,5 proc., czyli była jednocyfrowa. Niższa presja popytowa i niższa inflacja w najbliższych miesiącach wraz z pogorszeniem perspektyw wzrostu gospodarki niemieckiej wyraźnie wskazują, że również w średnim okresie inflacja będzie kształtować się poniżej lipcowej projekcji" - napisał prezes NBP.

Nie umknęło to też biuru prasowemu NBP:

 

  • Strefa euro: Inflacja HICP w strefie euro w sierpniu wyniosła 5,2% r/r - podał w komunikacie Eurostat. Wstępnie szacowano wzrost cen o 5,3% r/r.

 

 

  • Chiny: Bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie. PBOC utrzymał stopę procentową 1-rocznych kredytów bankowych dla firm: 3,45%. 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych została utrzymana na poziomie 4,20%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami.

  • USA: Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w sierpniu wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,543 mln wobec 1,443 mln w poprzednim miesiącu. Liczba rozpoczętych budów domów  w USA w sierpniu wyniosła 1,283 mln (miesiąc wcześniej 1,447 mln, po korekcie z 1,452 mln).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama