Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz więcej czarnych chmur nad sektorem budowlanym. Kiedy możemy spodziewać się przejaśnienia?

|
selectedselectedselected

Lato tej wiosny już było, teraz pora na zimę, co zresztą widać po wyjrzeniu przez okno i wyjściu na zewnątrz. Sektor budowlany także obrał podobny kierunek i ani myśli budzić się z zimowego snu. Perspektywę psuje zakończenie robót publicznych przed wyborami samorządowymi oraz odsunięcie w czasie wprowadzenia nowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Słońce powinno wzejść dopiero bliżej końca roku, a na pełny jego blask przyjdzie poczekać do 2025 roku. 

Coraz więcej czarnych chmur nad sektorem budowlanym. Kiedy możemy spodziewać się przejaśnienia?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W marcu produkcja budowlano-montażowa obniżyła się aż o 13,3% w ujęciu rocznym. Wartość ta uplasowała się zdecydowanie poniżej oczekiwań, które wskazywały na spadek o około 4%. Nasze pesymistyczne oczekiwania (-6%) także zostały przebite. Jak wygląda struktura marcowych danych i co czeka nas w kolejnych miesiącach?

 

coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 1coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 1

 

Reklama

Na ogólnym indeksie słabość zapoczątkowana została w zasadzie od początku tego roku, co w pierwszej kolejność można było przypisać warunkom atmosferycznym. Kolejne miesiące nie przyniosły jednak żadnego przełomu. 

Za obniżenie poziomu produkcji budowlanej ogółem w pierwszym kwartale odpowiadały przede wszystkim prace związane z budową obiektów inżynierii wodnej i lądowej. W dużej mierze są to inwestycje ze sporym udziałem sektora publicznego. Znając kalendarz wyborczy trudno się dziwić, że obecnie zaczynamy zwalniać. Trend ten potrwa prawdopodobnie jeszcze kolejne miesiące, zanim to środki z funduszy europejskich nie dadzą o sobie znać. Po pierwszym kwartale poziom produkcji w tym podsektorze obniżył się do pułapu z końca 2022 roku. 

 

coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 2coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 2

 

Reklama

Kiepsko wygląda także wznoszenie budynków, gdzie w marcu ujrzeliśmy spadek o ponad 5% w porównaniu do lutego (dane według własnego odsezonowania). Widać, że jak dotychczas deweloperzy niespecjalnie zwiększali tempo swoich prac, co w pewnym sensie może mieć do czynienia z przerwą między programami dopłat państwowych do kredytów. Kolejna runda ruszy prawdopodobnie od drugiej połowy roku i z czasem powinno to oddziaływać pozytywnie na sektor mieszkaniowy (strona podażowa). To jednak temat na za kolejne kilka miesięcy, a do tego czasu słabość w tej kategorii może utrzymywać się. 

 

Zobacz także: Polacy na majówkę wydadzą nieco oszczędności. Promocje pozwolą zachować zdrowy rozsądek

 

coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 3coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 3

 

Reklama

Na koniec roboty specjalistyczne, które jako jedyna kategoria zdołały wypracować miesięczny wzrost w marcu (+1,6%). Przypominamy, że w sekcji tej znajdziemy zarówno prace wykończeniowe jak i te związane z przygotowaniem terenu pod przyszłą budowę. Sądzimy, że boom na prace wykończeniowe, przynajmniej na jakiś czas, zakończył się. Niemniej prace przygotowawcze powinny powoli ruszać, co w pewnym sensie może być jedyną kategorią wspierającą agregat produkcji w sektorze budowlanym. 

 

coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 4coraz wiecej czarnych chmur nad sektorem budowlanym kiedy mozemy spodziewac sie przejasnienia grafika numer 4

 

Więcej jasnych kolorów powinniśmy obserwować począwszy od końca tego roku, a przede wszystkim w 2025 roku. Nastąpi wówczas intensyfikacja inwestycji związanych ze środkami unijnymi (zarówno sektor prywatny jak i publiczny) oraz rozkręcenie programu dopłat do kredytów hipotecznych. Jeśli mamy rację i stopy zostaną obniżone w przyszłym roku, powinno to również dać trochę wytchnienia przyszłym kredytobiorcom.

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama