Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co powiedziały krajowe dane? Garść newsów makroekonomicznych

|
selectedselectedselected
Co powiedziały krajowe dane? Garść newsów makroekonomicznych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza sesja po raz kolejny pokazała siłę krajowych aktywów na tle rynków bazowych. W rezultacie, pomimo wzrostu rynkowych stóp procentowych za granicą, w kraju obserwowaliśmy dość duży popyt na dług i odpowiadający temu spadek dochodowości papierów skarbowych. Jakby tego było mało, złoty umocnił się względem euro i to pomimo aprecjacji dolara na szerokim rynku. W danych działo się również dużo. Za nami cały zestaw decyzji banków centralnych oraz kolejna paczka danych krajowych.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Nie zwalniamy tempa. W piątek agencje Fitch i S&P powinny przedstawić ewentualną aktualizację polskiego ratingu.

Do tego po południu NBP opublikuje dane o podaży pieniądza w maju. Nasza prognoza to 7,3% r/r (konsensus 7,1% r/r). Zwroty podatków netto podbijały podaż pieniądza w poprzednich dwóch miesiącach. W maju głównym czynnikiem jego kreacji będą ponownie aktywa zagraniczne netto. Z drugiej strony akcja kredytowa zaczęła powoli ożywiać się, co także wesprze wzrost podaży pieniądza.

W globalnej gospodarce będzie to jednak głównie dzień wstępnych PMI. Te spłyną zarówno dla strefy euro jak i USA (przemysł i usługi).

Reklama

 

Drugi kwartał zapowiada się słabo

Tytuł to najkrótszy i chyba najbardziej konkretny wniosek jaki można wysnuć po czwartkowych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. W obu przypadkach wyniki były słabsze od konsensusowych oczekiwań. Wraz ze słabym kwietniem przekłada się to na słabe perspektywy dla wzrostu PKB w II kw. Tu trudno oczekiwać wyników istotnie wyższych od tego, co zaobserwowaliśmy w kwartał wcześniej - link do komentarza.

 

Zobacz także: Inflacja spada, ale Polacy wydają coraz mniej - fatalne dane sprzedaży detalicznej!

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 100 pb. i 25 pb. - podano na stronie internetowej NBP. Za wnioskiem o podwyżkę o 100 pb. głosowała jedynie J. Tyrowicz, a wniosek o podwyżkę o 25 pb. poparli L. Kotecki i P. Litwiniuk oraz Tyrowicz. (PAP)

 

RPP (Wnorowski):

Reklama

Oczekiwania inflacyjne są za wysokie względem fundamentalnych przesłanek - uważa członek RPP Henryk Wnorowski. Dodał, że nie jest zadowolony z poziomu dezinflacji w Polsce. (PAP)

 

USA:

Liczba wniosków ​o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ​ostatnim tygodniu o 264 tys., co ​było blisko konsensusu rynkowego wynoszącego ~260 tys. Dane ​za poprzedni tydzień zrewidowano kosmetycznie w górę. W danych nieodsezonowanych można doszukiwać się wciąż ​subtelnego pogorszenia.

Co powiedziały krajowe dane? - 1Co powiedziały krajowe dane? - 1

Jednocześnie poznaliśmy także majową sprzedaż domów na rynku wtórnym, która w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,2% m/m. Dane za kwiecień zostały symbolicznie zrewidowane w górę (mniejszy spadek). Wciąż napięta pozostaje sytuacja w kwestii dostępności domów na rynku wtórnym. Ta na koniec maja wyniosła 1,08 mln, co oznacza ponad 6%-owy spadek w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Co więcej, przed pandemią na rynku było niemalże dwa razy więcej budynków mieszkalnych. Czynnik ten z pewnością ogranicza spadek cen, a być może stoi także za zakończeniem ostatnich spadków i powrotem do stopniowych wzrostów.

Co powiedziały krajowe dane? - 2Co powiedziały krajowe dane? - 2

Reklama

 

Szwajcaria:

Stopy procentowe zostały podniesione o 25pb.

 

 

Norwegia:

Stopy procentowe zostały podniesione o 50pb.

 

Reklama

 

Wielka Brytania:

Stopy procentowe zostały podniesione o 50pb.

 

 

Turcja:

Po raz pierwszy od marca 2021 roku bank centralny podniósł stopy procentowe, tym razem o 650pb do 15%. Ruch nie był jednak na tyle wysoki, by ograniczyć kontynuację deprecjacji liry. Konsensus sugerował, że 1-tygodniowa stopa operacji repo znajdzie się po posiedzeniu bliżej 20%. W komunikacie CBRT podkreślił, że czeka nas dalsze stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej aż do poprawy sytuacji gospodarczej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama