Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chcemy rychłych obniżek stóp procentowych – gwałtowne zmiany na rynku!

|
selectedselectedselected
Chcemy rychłych obniżek stóp procentowych – gwałtowne zmiany na rynku! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chcemy rychłych obniżek stóp procentowych – gwałtowne zmiany na rynku! - 1Chcemy rychłych obniżek stóp procentowych – gwałtowne zmiany na rynku! - 1

 

Iwona Duda

(17.07.2023)

W mojej ocenie, jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach. Oczywiście muszę tutaj dokonać zastrzeżenia — tak jak czynią to przedstawiciele większości banków centralnych na świecie w obecnych czasach dużej niepewności gospodarczej i geopolitycznej — że wszystko zależy od napływających danych i informacji.

Henryk Wnorowski

(13.07.2023)

We wrześniu inflacja na pewno będzie poniżej 10 proc. i to wyraźnie. Ale to jest tylko jedna przesłanka, choć bardzo ważna, może nawet o wadze 50 proc. Lecz są jeszcze inne przesłanki. Nie jestem nastawiony na żadną decyzję na konkretnym posiedzeniu. Istotne będą informacje, które będą wtedy dostępne. Z dotychczasowych informacji nie jestem zadowolony.

Cezary Kochalski

(13.07.2023)

W świetle aktualnych danych i informacji, przestrzeń do ewentualnej dyskusji o obniżkach może się za jakiś czas pojawić, skoro jesteśmy już po zakończeniu cyklu podwyżek. Z samego kalendarza wynika, że mogłoby to być najwcześniej po wakacjach. Podczas takiej ewentualnej dyskusji musimy zderzyć różne argumenty. Wiele z nich, które skłoniły Radę do zakończenia cyklu, wpisuje się w scenariusz ewentualnych obniżek.

Ludwik Kotecki

(10.07.2023)

Najgorsze co mogłoby się stać, to gdyby się okazało, że popełnimy błąd, że obniżymy stopy za wcześnie, a inflacja znowu się +zawinie+, zacznie znowu rosnąć i musimy powrócić do cyklu podwyżek. To byłoby katastrofa. (...) Zakończyliśmy cykl podwyżek. To jest pierwsza dobra informacja. Żeby przejść do efektywnego obniżania stóp potrzeba potwierdzenia trendów dezinfalcyjnych. (...) Jeżeli chodzi o inflację bazową to w zasadzie nie mamy takiego potwierdzenia. (...) Między zakończeniem cyklu, a rozpoczęciem obniżania powinien być moment na baczne obserwowanie, wait and see, danych z gospodarki. Jeżeli rzeczywiście potwierdzą się trendy dezinflacyjne, to wtedy można zacząć myślenie o tym, żeby je próbować obniżać.

Adam Glapiński

(7.07.2023)

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, że kończymy cykl podwyżek. (...) Następnym krokiem jest ruch w drugą stronę i powtarzaliśmy, jeśli inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowej, jeśli będą przewidywania na kolejne kwartały, lata, że inflacja będzie szybko spadać, to wtedy przyjdzie czas na obniżki. Te obniżki będą służyć wsparciu wzrostu gospodarczego, który teraz jest słaby, wsparciu wzrostu wynagrodzeń, przedsiębiorstw, niższym ratom kredytu mieszkaniowego. Spodziewam się, że to będzie w tym roku. Zobaczymy po wakacjach, jak się zbierzemy. W sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego. (...) Czy we wrześniu jest możliwa? Jeśli będzie jednocyfrowa inflacja i jeśli projekcja na najbliższe kwartały i lata będzie z 90 proc. pewnością nam mówić, że dalej będzie spadać, to jest możliwa we wrześniu. Ale mówimy o spadku 0,25 pkt. proc.

Gabriela Masłowska

(29.06.2023)

Proces obniżania inflacji będzie postępował i być może w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy. Będzie to jednak możliwe dopiero, gdy będziemy mieli pewność, że inflacja została opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego NBP . (...) Nadal będziemy dążyli więc do trwałego obniżenia inflacji, a jednocześnie nadal będziemy starali się by nie odbywało się to kosztem wzrostu bezrobocia i nadmiernego ograniczenia tempa wzrostu polskiej gospodarki.

Ireneusz Dąbrowski

(26.06.2023)

Patrzę na wakacje akademickie i myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że do końca września stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. Jeśli RPP miałaby rozważać wniosek o obniżkę stóp, to raczej dojdzie do tego w październiku. Chociaż gdybyśmy w miesiącach letnich zobaczyli szybki spadek wskaźnika o kolejne 5 pkt proc. i znaleźlibyśmy się już na wyraźnie jednocyfrowych poziomach inflacji, to nie mogę wykluczyć, że to się stanie we wrześniu.

Przemysław Litwiniuk

(15.06.2023)

Osobiście uważam, że istniały argumenty za tym, by nie robić przerwy w dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej (w październiku 2022 r.). Większość RPP uznała inne argumenty i w związku z tym mamy do czynienia z pauzą. Stanowisko NIK powinno być rozważone na najbliższym posiedzeniu Rady. (...) Rząd do tej pory deklarował neutralną politykę budżetową dla zjawisk inflacyjnych, a to się zmienia.

Joanna Tyrowicz

(13.06.2023) (12.06.2023)

Nie można założyć, oczekiwać, że ponieważ CPI się obniżył (...), to już jest dobrze. Nie tylko dlatego, że jeśli inflacja wróci to będzie kosztowna, ale też dlatego, że na razie mamy bardzo mało wskazań, że unormowaliśmy, ustabilizowaliśmy procesy cenotwórcze. Czy to wynika (brak stabilizacji – PAP) bardziej z cykliczności marż czy bardziej z płac i oczekiwań płacowych, czy z interakcji tych dwóch rzeczy, czy z aktywnej nadmiernie polityki fiskalnej - to nie ma żadnego znaczenia. Proces, za który odpowiada bank centralny, nie jest ustabilizowany.

Źródło: PAP, Refinitiv, Bloomberg

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama