Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi i przyszłość kursu dolara: czy wzrosty EUR/USD są nieuniknione?

|
selectedselectedselected

Miedź dziś ustanowiła nowy historyczny rekord, gdzie w zaledwie trzy miesiące wzrosła o ponad 30%. Jednak dzisiejszy ruch, na szczyt wszech czasów, był prawdopodobnie napędzany przez tzw. short squeeze. Jak podaje Bloomberg kontrakty terminowe na miedź w Nowym Jorku wzrosły aż o 5,5%, napędzane przez short squeeze, który spowodował, że najbardziej płynny kontrakt był sprzedawany z ogromną premią w stosunku do innych benchmarków rynkowych.

Czy dolara czeka to samo, co miedź? Wskazówką może być pozycjonowanie
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ruch był specyficzny dla lipcowego kontraktu na Comex. Najwyższy poziom 5,026 USD za funt odpowiada 11 080 USD za tonę — ponad 1000 USD za tonę powyżej kontraktu referencyjnego na Londyńskiej Giełdzie Metali. Doprowadziło to również rynek Comex do bezprecedensowego backwardation, z lipcowym kontraktem notowanym aż o 29,25 centów za funt powyżej kontraktu wrześniowego.

 

Czy dolara czekać może podobna historia?

W najnowszej ankiecie Bank of America, ankietującej zarządzających globalnymi funduszami, pojawiło się stwierdzenie, że pozycje długie na dolarze to jedna z najbardziej zatłoczonych transakcji. Oznacza to, że duża część uczestników rynku zakłada dalsze umocnienie USD. Jednak jeśli to się nie wydarzy, to takie pozycje mogą być szybko zamykane, a dolar może być sprzedawany.

Dalej niemal połowa ankietowanych stwierdziła, że dolar amerykański jest przewartościowany, zaś 10% respondentów uznała, że euro jest niedowartościowane. Z tej perspektywy jakiekolwiek informacje, które mogą w najbliższej przyszłości zaszkodzić USD, mogłyby spowodować ruch podobny do tego, który obserwowaliśmy na rynku miedzi.

Reklama

Mowa wtedy o potencjalnym wzroście kursu EUR/USD nawet w stronę 1,1200, ponieważ wspomniane pozycjonowanie pod silnego dolara jest znaczące. Zwrot w takim układzie mógłby być odpowiednio silny i trwały, stąd miedź może służyć tu za przykład, jak taki ewentualny ruch mógłby wyglądać.

 

Kluczowe rentowności obligacji USA

Dla USD kluczowe zdają się być rentowności obligacji USA, a tym samym gra pod ewentualne obniżki stóp procentowych. Jeśli napływające kolejne dane ze Stanów Zjednoczonych zbliżałyby rynek do stwierdzenia, że koniec wakacji lub jesień to prawdopodobny czas na pierwsze cięcie, to ruch spadkowy rentowności mógłby przyspieszyć. Dziś kluczowe dane zostaną opublikowane o godzinie 14:30 i będą to dane o sprzedaży detalicznej oraz inflacji CPI.

 

Zobacz także: Miedź eksplodowała. Cena metalu jest już rekordowa! Czy przegapiłeś swą szansę? Eksperci TYLKO W FXMAG

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama