Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła?

|
selectedselectedselected
Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Grudniowa inflacja konsumencka z USA była zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem gospodarczym na globalnych rynkach w kończącym się tygodniu. Odczyt ten początkowo sprzyjał wyższym stopom oraz dolarowi, jednak po chwili zastanowienia uczestnicy rynku skorygowali swoje myślenie. W takich warunkach złoty lekko osłabił się wobec euro, choć krajowy dług kontynuował spadek rentowności na środku i dłuższym końcu krzywej.

 

Co nas dzisiaj czeka?

W trakcie sesji europejskiej poznamy między innymi węgierską produkcję w przemyśle za listopad. Warto również rzucić okiem na grudniową inflację CPI z Rumunii oraz Węgier. Z kolei z Czech poznamy listopadową sprzedaż detaliczną. 

Po południu czeka nas listopadowy bilans płatniczy z krajowej gospodarki, a także inflacja PPI z USA. Decyzję ws. stóp procentowych podejmie również rumuński bank centralny, jednak nie oczekuje się żadnych zmian.

Reklama

 

USA: inflacja z lekkim zaskoczeniem w górę

Grudniowa inflacja na poziomie szerokiego koszyka CPI lekko zaskoczyła w górę rosnąc w ujęciu miesięcznym o 0,3% (konsensus 0,2%). Bez zaskoczenia obyło się w przypadku cen bazowych, które zgodnie z medianą ankietowanych ekonomistów wzrosły o 0,3% w stosunku do listopada. Co złożyło się na ten wzrost?

 

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 1Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 1

 

Reklama

Przede wszystkim widać, że w dalszym ciągu ceny w górę w największym stopniu ciągną usługi (po wyłączeniu energii), które w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,4% m/m. Jednocześnie wkład pozostałych kategorii widocznych na powyższym wykresie pozostawał w granicy neutralnego. Z kolei inflacja bazowa ustabilizowała się w ostatnich kilku miesiącach w okolicy 0,2-0,3% m/m, co po zannualizowaniu daje wynik 3%.

 

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 2Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 2

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 3Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 3

 

Reklama

Patrząc po kategoriach dostrzec możemy stabilizację niskich odczytów w przypadku żywności, co jednak nie jest żadną niespodzianką i widoczne jest w niskich dynamikach w przypadku cen towarów. W drugim miesiącu z rzędu dość mocno (0,6% m/m) wzrosły z kolei ceny opieki medycznej. Dla odmiany jednak ceny w kategorii "inne" obniżyły się wyjątkowo mocno, bo o 0,2% m/m. W pozostałych głównych kategoriach nie widać istotniejszych różnic. Wreszcie można zauważyć, że po wyłączeniu czynszy w grudniu obserwowaliśmy obniżenie się impetu wzrostu cen bazowych usług (wskaźnik odbił się w dół od okolic 4%).

 

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 4Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 4

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 5Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 5

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 6Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 6

Reklama

 

Wczorajsza publikacja w pierwszej reakcji wywołała klasyczny ruch na rynku - wyższy odczyt, więc wyższe stopy procentowe oraz mocniejszy dolar. Jednak po pewnym czasie myślenie to zostało zmienione, a wcześniejsze ruchy skorygowane. Rynek wciąż, na podstawie kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych, wycenia 2/3 szans na obniżkę już na posiedzeniu marcowym. Czy wyższa inflacja zmienia pogląd członków Fed na ścieżkę stóp? W naszym przekonaniu wciąż nieco wyższe (niż przed pandemią) płace w połączeniu z nieco wyższym impetem wzrostu cen konsumpcyjnych można próbować uzasadnić poprawą produktywności (o co trudno na przykład w strefie euro). Jednocześnie sfera realna zwalnia, co Fed wyraźnie odnotował na posiedzeniach pod koniec ubiegłego roku. Spadek koniunktury także powinien przyczyniać się do gaśnięcia presji płacowej.

 

Scenariusz na 2024 rok

Pytacie jaki będzie 2024 rok? Szklanej kuli nie posiadamy, ale w naszej ocenie całkiem niezły. Pożegnamy dołek koniunkturalny, rynek pracy wzmocni się. Sprawdzimy jak szybko pojawią się nowe inwestycje (energia, automatyzacja – powoli, ale systematycznie) i konsumpcja (szybko). W tym środowisku nie zobaczymy jednak trwale zakotwiczonej inflacji – po osiągnięciu okolic celu inflacyjnego znów zauważalnie odbije. Cel inflacyjny to temat na 2026 rok (być może).

 

Zobacz także: 2024 rok zapowiada się całkiem obiecująco! Zobacz, jak go widzą analitycy rynkowi

Reklama

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • RPP (Kotecki): Po okresie niskiej inflacji wskaźnik CPI wróci do podwyższonego poziomu 5-7 proc. - ocenił w rozmowie z TOK FM członek RPP Ludwik Kotecki. (PAP)

  • RPP (Wnorowski): Bez względu na to, co się wydarzy po marcu i później po końcu czerwca można sądzić, że nie będzie konieczności podwyżek stóp procentowych w Polsce - powiedział członek RPP Henryk Wnorowski w telewizji BIZNES24. (PAP)

  • RPP (Masłowska): Członkini Rady Polityki Pieniężnej Gabriela Masłowska nie spodziewa się w tej chwili ani obniżek, ani podwyżek stóp procentowych; w jej ocenie trzeba poczekać do marcowej projekcji - wynika z wypowiedzi Masłowskiej w wywiadzie dla Radia Lublin. (PAP)

  • Polska: Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy o Trybunale Stanu (TS) stanowiące, że uchwała Sejmu podjęta bezwzględną większością głosów o postawieniu przed TS prezesa NBP powoduje zawieszenie go w czynnościach - wynika z orzeczenia TK. (PAP)

  • Polska: Mimo napięć wewnętrznych widać nadal pozytywne zainteresowanie inwestorów Polską, zarówno od strony FDI, jak i na rynku długu - ocenił w trakcie czwartkowego webinaru główny analityk agencji S&P Global Ratings na region CEE/CIS Karen Vartapetov. (PAP)

  • USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w pierwszym tygodniu stycznia o 202 tys., konsensus zakładał wzrost o 210 tys.

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 7Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 7

 

  • Chiny: Grudniowa inflacja wyniosła -0,3% r/r, zaś konsensus oczekiwał wyniku -0,4% r/r. Inflacja bazowa w dalszym ciągu pozostaje w okolicy 0,5% r/r. Jednocześnie wskaźnik cen producentów uplasował się na poziomie -2,7% r/r, wobec oczekiwań -2,6% r/r. 

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 8Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 8

Reklama

 

​Poznaliśmy również dane o handlu zagranicznym za poprzedni miesiąc, które pokazały wzrost ​eksportu o 2,3% r/r oraz ​importu o 0,2% r/r. W ​przypadku tego pierwszego możemy mówić ​o pozytywnym zaskoczeniu. Jednocześnie popyt krajowy pozostaje słaby, o czym ​świadczy stagnacja importowa. Na saldzie handlowym od kilku miesięcy flauta.

 

Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 9Burza po amerykańskiej inflacji. Przejdzie równie szybko, jak przyszła? - 9

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama