Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Budownictwo: brak środków na inwestycje publiczne – a pomoc zbyt późno

|
selectedselectedselected
Budownictwo: brak środków na inwestycje publiczne – a pomoc zbyt późno | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Budownictwo mieszkaniowe to maks. 20% produkcji budowlanej. Kluczowe są przede wszystkim zamówienia w segmencie publicznym, który odpowiada za ok. 50-55% produkcji budowlanej w kraju.

Zawieszenie tych inwestycji z powodu braku pieniędzy z UE, bez których nie ruszą duże inwestycje infrastrukturalne w energetyce i na kolei.

Środków z budżetu UE na lata 2021-2027 należy spodziewać się dopiero w 2024 r., natomiast fundusze z KPO, które w latach 2022-2023 mogłyby wypełniać lukę w finansowaniu unijnym, pozostają przedmiotem niesłabnącego sporu (za dr. D. Kaźmierczakiem, ekonomistą Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa).

 

Kto zyskuje, kto traci?

Budownictwo nie jest jednolite – wielkość firmy ma znaczenie. Rynek budowlany został rozregulowany w trakcie pandemii, w efekcie np. wszyscy wielcy gracze odnotowali rekordowe zyski, oni są zasypani kontraktami i będą przebierać w podwykonawcach. Stąd odwrócenie trendu: spadek marż małych i średnich firm, a wzrost tych dużych; trend w kierunku ich zrównywania. Również segmenty są w różnej kondycji: w dobrej jest rynek magazynowy, centra dystrybucyjne i logistyka, tracą zaś przede wszystkim firmy uzależnione od budowy mieszkań.

Reklama

Budownictwo: brak środków na inwestycje publiczne – a pomoc zbyt późno - 1Budownictwo: brak środków na inwestycje publiczne – a pomoc zbyt późno - 1

 

Pomoc w waloryzacji prac – zbyt późno

  • Trudna sytuacja w branży budowlanej sprawiła, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o waloryzacji umów na roboty budowlane, która ma zapobiec problemom z płynnością finansową, opóźnieniom i rozwiązaniu umów. Uchwalono go 7 października 2022 r.
  • Dokument ten wprowadził zmiany w Prawie zamówień publicznych, nakładając na zamawiającego obowiązek wprowadzenia zasad waloryzacji kontraktów budowlanych w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy.
  • Co krzepiące – zapisano, że „strony ponoszą zwiększony koszt wykonania zamówienia publicznego w uzgodnionych częściach”. Rozwiązanie mające to zapewnić dalekie jest jednak od doskonałości.
  • Sposób zmiany wynagrodzenia może być ustalony z użyciem odesłania do wskaźnika zmiany ceny materiałów lub kosztów, w szczególności wskaźnika ogłaszanego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Co ciekawe – przyczyny waloryzacji wynagrodzenia, precyzyjnie wymienione we wspomnianej nowelizacji UZP, mają zastosowanie, „o ile wzrost wynagrodzenia wykonawcy spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekroczy 50% wartości pierwotnej umowy”.
  • Oprócz samej nowelizacji bardzo istotne, jeśli nie decydujące, jest podejście głównych graczy na rynku – publicznych zamawiających w największych kontraktach infrastrukturalnych.

Budownictwo: brak środków na inwestycje publiczne – a pomoc zbyt późno - 2Budownictwo: brak środków na inwestycje publiczne – a pomoc zbyt późno - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Allianz Trade

Allianz Trade

Allianz Trade jest znakiem towarowym używanym do oznaczania usług świadczonych przez Euler Hermes. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń kredytu kupieckiego i uznanym specjalistą w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych, windykacji, strukturyzowanego kredytu kupieckiego i ryzyka politycznego. Z siedzibą główną w Paryżu, jesteśmy obecni w ponad 50 krajach, gdzie zatrudniamy 5 500 pracowników. W 2021 r. wartość naszych transakcji biznesowych na świecie wyniosła 931 mld euro.


Reklama
Reklama