Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Branża budowlana w nieciekawej sytuacji – brak środków, wysokie stopy procentowe i inflacja

|
selectedselectedselected
Branża budowlana w nieciekawej sytuacji – brak środków, wysokie stopy procentowe i inflacja | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sytuacja polskiej branży budowlanej wciąż jest bardzo trudna. Rosnące ceny materiałów stanowią poważny problem. Wynika to głównie z wysokich cen surowców, rekordowych cen energii oraz presji płacowej ze strony pracowników.

Branża budowlana w nieciekawej sytuacji – brak środków, wysokie stopy procentowe i inflacja - 1Branża budowlana w nieciekawej sytuacji – brak środków, wysokie stopy procentowe i inflacja - 1

 

Spowolnienie inwestycji budowlanych ze względu na brak środków, wysokie stopy procentowe i inflację

  • Ze względu na rekordowe koszty wykonawców i rosnące stopy procentowe oraz malejący popyt (mieszkania) wiele inwestycji prywatnych nie rusza z miejsca.
  • Inwestycje publiczne – zastój z powodu braku finansowania na niezbędnym poziomie.
  • Działalność segmentu publicznego jest ograniczona ze względu na okres przejściowy, w którym się znajduje w oczekiwaniu na przyjęcie kolejnego budżetu UE oraz napływ wciąż niepewnych środków z Narodowego Planu Odbudowy.
  • W perspektywie krótkoterminowej nie należy spodziewać się przyspieszenia dużych inwestycji infrastrukturalnych w drogi, koleje i energetykę.
  • Koniunktura w branży budowlanej jest cykliczna – obecnie odczuwalne jest wyraźne spowolnienie. Np. w III kwartale 2022 r. rozpoczęto 4 o 63% mniej budów niż rok wcześniej. Sprzedaż artykułów związanych ze stanem surowym spadła, np. okien o 1/3.
  • Lipiec 2022 r. był pierwszym od 2 lat miesiącem, w którym ceny materiałów budowlanych utrzymały się praktycznie na tym samym poziomie.
  • Sprzedaż mieszkań: w 2022 r. sprzedaż deweloperów spadła o ok. 40% w porównaniu z wynikami za 2021 r. Porównywalny jest spadek nowych inwestycji deweloperów mieszkaniowych.
  • Lekarstwem na przywrócenie popytu na mieszkania miałoby być obniżenie bufora 5% dla kredytów hipotecznych (wcześniej był niższy o połowę).
  • Rynek mieszkaniowy: większe firmy myślą o tym, by założyć platformę mieszkań na wynajem (czemu próbuje przeciwdziałać rząd polityką podatkową). Mniejsi deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji. Efektem jest zamrożenie blisko 70% nowych inwestycji.
  • Spadek zamówień na prace budowlane – z wysokiego poziomu w 2021 r., ale spadek to spadek.
  • Na razie załamania nie widać jeszcze w sektorze remontowym, gdzie liczba zamówień nawet zwiększyła się o blisko 10%. Ta część branży budowlanej zawsze reaguje z dużym opóźnieniem na pogorszenie koniunktury.
  • Wydatki socjalne w roku wyborczym – redukcje publicznych programów inwestycyjnych, m.in. w sektorze drogowym

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Allianz Trade

Allianz Trade

Allianz Trade jest znakiem towarowym używanym do oznaczania usług świadczonych przez Euler Hermes. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń kredytu kupieckiego i uznanym specjalistą w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych, windykacji, strukturyzowanego kredytu kupieckiego i ryzyka politycznego. Z siedzibą główną w Paryżu, jesteśmy obecni w ponad 50 krajach, gdzie zatrudniamy 5 500 pracowników. W 2021 r. wartość naszych transakcji biznesowych na świecie wyniosła 931 mld euro.


Reklama
Reklama