Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny (przewidywane najważniejsze dane makro): Silne spadki chińskiego eksportu

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny (przewidywane najważniejsze dane makro): Silne spadki chińskiego eksportu | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami publikacja danych o chińskiej wymianie handlowej w listopadzie. Roczna dynamika eksportu w listopadzie ponownie spowolniła, tym razem do -8,7% z -0,3% w październiku. Jeszcze silniejsze wyhamowanie widać w imporcie (-10,6% r/r).

Redukcji uległa także nadwyżka handlowa z 85 mld USD do niespełna 70 mld USD. Choć dane są jednoznacznie negatywne to trudno jednak wskazać podstawową przyczynę znacznego odchylenia od szacunków. Z jednej strony mogą być to elementy popytowe, czyli spowolnienie aktywności gospodarczej na świecie i przez to mniejszy popyt na chińskie towary. Z drugiej natomiast listopad był miesiącem kulminacji restrykcji COVID w Państwie Środka. To wskazywałoby na kwestie dotyczące ograniczeń podażowych. Niewykluczone, że nałożenie się obu efektów spowodowało tak silne obniżki podstawowych wskaźników wymiany handlowej Chin. To może sugerować, że wydźwięk danych nie jest aż tak negatywny (zdarzenie jednorazowe). Dodatkowo Pekin zapowiada stopniowe luzowanie restrykcji pandemicznych, co daje sygnał, że negatywny element podażowy zacznie w kolejnych miesiącach wygasać.

Biuletyn ekonomiczny: Silne spadki chińskiego eksportu - 1Biuletyn ekonomiczny: Silne spadki chińskiego eksportu - 1

 

Dziś posiedzenie RPP

Reklama

Wydarzeniem dnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej o poziomie stóp procentowych. Tradycyjnie nie jest znana godzina, o której zostanie ona opublikowana. Rynkowe oczekiwania są zgodne i przewidują pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie (6,75% na stopie referencyjnej). Natomiast wydaje się, że część inwestorów spodziewa się gołębich akcentów w publikowanym po posiedzeniu komunikacie. Wskazują na to opadające stawki PLN FRA, które obecnie wyceniają pierwsze obniżki pod koniec przyszłego roku. Uważamy, że o ile w komunikacie Rada może zdecydować się na uwypuklenie ostatnich słabszych sygnałów z gospodarki (PKB, PMI), tak nie wpłynie to jeszcze przez niekrótki okres na przyjęty kurs stabilizacji stóp w prowadzonej polityce pieniężnej.

Biuletyn ekonomiczny: Silne spadki chińskiego eksportu - 2Biuletyn ekonomiczny: Silne spadki chińskiego eksportu - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama