Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Późny etap cyklu na amerykańskim rynku pracy

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: Późny etap cyklu na amerykańskim rynku pracy | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Majowy wzrost zatrudnienia w amerykańskiej okazał się wyższy od rynkowych oczekiwań (390 tys. vs prognozy 320 tys. oraz 436 tys. w kwietniu). Dla pełnego obrazu należy dodać, że BLS skorygował w dół odczyty za poprzednie dwa miesiące o łącznie 22 tys. Oznacza to, że amerykańskiej gospodarce brakuje 820 tys. etatów do stanu zatrudnienia sprzed pandemii (0,5%), które osiągnie najpewniej w sierpniu.

Biuletyn ekonomiczny: Późny etap cyklu na amerykańskim rynku pracy - 1Biuletyn ekonomiczny: Późny etap cyklu na amerykańskim rynku pracy - 1

Szczegóły odczytu jednak nie są jednoznaczne. Spadek przyrostu zatrudnienia był wyraźnie mitygowany przez przyspieszenie w administracji rządowej z +17 tys. do +57 tys. Pozwoliło to złagodzić efekt ograniczenia tempa przyrostu zatrudnienia w przemyśle z +61 tys. do +18 tys. Jedyne sektory, w których obserwujemy przyspieszenie, to edukacja, służba zdrowia i usługi profesjonalne, natomiast zatrudnienie w handlu detalicznym nawet zmalało o 60 tys. etatów.

Stopa bezrobocia pozostała bez zmian na przedpandemicznym poziomie 3,6% wobec oczekiwań na jej spadek do 3,5%, aczkolwiek pewną rolę grał tu wzrost aktywności zawodowej o 0,1 p.p. do 62,3%. Słabsza od prognoz okazała się skala przyrostu wynagrodzeń (+0,3% m/m vs +0,4% m/m), która w ujęciu realnym wciąż pozostaje wyraźnie poniżej zera.

Raport ogółem jest pozytywny dla amerykańskiej gospodarki, ale nie ma już znamion wczesnego etapu cyklu koniunkturalnego. Razem z raportem JOLTS wskazuje natomiast na trudności w dopasowaniu popytu do podaży, które będą ograniczały dynamikę zachodzących na rynku pracy procesów. Niemniej raport nie przekreśla planów podwyżek stóp przez Fed i FOMC raczej przyjmie majowy odczyt neutralnie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama