Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: kolejne dane zza Oceanu - nastroje konsumentów zaskoczą równie mocno jak inflacja?

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: kolejne dane zza Oceanu - nastroje konsumentów zaskoczą równie mocno jak inflacja? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podobnie jak wczoraj piątkowy kalendarz makro jest zdominowany przez dane z USA. O godz. 14:30 napłynie odczyt inflacji producentów za ub. m. (kons. dla agregatu i core’a 0,2% m/m). Poza tym o godz. 16:00 poznamy wstępny odczyt nastrojów amerykańskich konsumentów za sierpień (kons. 71 pkt, poprz. 71,6 pkt). Jednocześnie Uniwersytet w Michigan poda oczekiwania inflacyjne konsumentów. Silny wzrost cen paliw wynoszący w porównaniu do pierwszego tyg. ub. miesiąca 8% (do blisko 4 USD/gal., najwięcej od października 2022 r.) zwiększa ryzyko, że Amerykanie będą oczekiwać wyższego wzrostu cen w perspektywie roku niż miało to miejsce w lipcu (3,4%).

 

 

Szereg pozytywnych sygnałów z amerykańskiego CPI

Mimo że na miesięcznych dynamikach inflacja konsumencka w USA była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów (0,2% na całym koszyku i składowej bazowej), publikację BLS można odebrać jako delikatnie pozytywne zaskoczenie. Przede wszystkim bez zaokrągleń core wypadł na poziomie 0,16% m/m (poprz. również 0,16% m/m). Niewiele więc brakowało do tego, by „zaświeciła się” wartość 0,1% m/m. Dzięki temu roczna dynamika cen bez paliw i energii była niższa od oczekiwań (4,7% r/r, kons. 4,8% r/r). Wewnątrz core’a również można zauważyć szereg pozytywnych elementów. Dobra trwałe kontynuują deflacyjny trend (-0,3% m/m oraz -1,4% r/r).

Reklama

Dodatkowo dynamika cen usług z wyłączeniem komponentu mieszkaniowego (najmu oraz hipotetycznego najmu własnej nieruchomości) wyniosła 0,2% m/m oraz 3,3% r/r. Warto również zauważyć, że składowa mieszkaniowa utrzymała się na wysokim poziomie (0,4% m/m oraz 7,7% r/r). W rezultacie agregat i core był ciągnięty w dół przez inne komponenty, a z czasem (jako pokazują inne, bardziej aktualne miary zmian cen najmu nieruchomości) dezinflacja najmu przefiltruje się również do CPI. Wtedy będzie to stanowić element stabilizujący dla agregatu i przyspieszać powrót inflacji do celu Fed.

 

Biuletyn ekonomiczny: kolejne dane zza Oceanu - nastroje konsumentów zaskoczą równie mocno jak inflacja? - 1Biuletyn ekonomiczny: kolejne dane zza Oceanu - nastroje konsumentów zaskoczą równie mocno jak inflacja? - 1

 

Aukcja długu i wyniki budżetu zaszkodziły UST

Pozytywna reakcja amerykańskiego długu na odczyt CPI była krótka oraz płytka. Krzywa UST tylko na chwilę przesunęła się w dół o klika pb. Notowania szybko powróciły do poziomów obserwowanych przed publikacją inflacji. Po godz. 19:00 natomiast nastąpiło wyraźne osłabienie Treasuries. Katalizatorem tego ruchu były prawdopodobnie wyniki aukcji sprzedaży 30-letnich obligacji. Uwagę przykuł nagłówek, że rentowość (high yield) na aukcji wyniosła 4,189% i była najwyższa od 12 lat. Jednak biorąc pod uwagę notowania tenora 30Y i czas przeprowadzenia aukcji nie powinno to być zaskoczeniem. Podstawowe wyniki aukcji wpisywały się w trend z poprzednich miesięcy. Wskaźnik bid-to-cover wyniósł 2,43 (w lipcu było to 2,42), a średnio w II kw. br. 2,44. Oceniamy, że gdyby nie wcześniejsza szersza dyskusja wśród inwestorów nt. podaży UST w nadchodzących miesiącach, prawdopodobnie przeszłaby ona bez większego echa.

O godz. 20:00 Departament Skarbu opublikował wyniki budżetu za lipiec. W ub. m. deficyt wyniósł 221 mld USD (kons. Reuters 109 mld USD). Od początku roku obrachunkowego (października 2022) deficyt sięgnął już 1,61 bn USD, a w analogicznym okresie ub. r. było to 726 mld USD. Wydaje się, że sytuacja fiskalna w USA będzie przykuwać coraz więcej uwagi inwestorów. Szerzej opisywaliśmy tę kwestię w naszym ostatnim kwartalniku (tutaj, str. 4). Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość UST przesunęła się w górę o 3, 9 oraz 6 pb. do odpowiednio 4,82% (2Y), 4,09% (10Y) oraz 4,24% (30Y).

Reklama

Analogiczne zmiany obserwowaliśmy na bundzie. Na głównych węzłach rentowność niemieckiej krzywej wzrosła o 4,7 oraz 7 pb. do odpowiednio 3,17% (2Y), 2,55% (10Y) oraz 2,65% (30Y).

Biorąc pod uwagę zignorowanie przez bazowy FI pozytywnych sygnałów z CPI oraz relatywnie nerwową reakcję na aukcję długu oczekujemy podwyższonej zmienności w kolejnych godzinach. Wyraźny wzrost oczekiwań inflacyjnych w ankietach Uniwersytetu Michigan może być impulsem do dalszego osłabienia UST.

Zobacz także: Czwartkowa sesja podbudowała sierpniowy sentyment na rynkach akcji – polski indeks najmocniej wsparły akcje Allegro i Alior Banku

 

 

Biuletyn ekonomiczny: kolejne dane zza Oceanu - nastroje konsumentów zaskoczą równie mocno jak inflacja? - 2Biuletyn ekonomiczny: kolejne dane zza Oceanu - nastroje konsumentów zaskoczą równie mocno jak inflacja? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama