Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny – inflacyjnych szaleństw ciąg dalszy

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny – inflacyjnych szaleństw ciąg dalszy  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nowy tydzień rozpoczynamy od serii indeksów PMI za wrzesień. Za nami już publikacje z Azji (Australia, Japonia, Indie) przed nami indeks m.in. z krajowego podwórka. Spodziewamy się kolejnego recesyjnego wyniku, jakkolwiek indeks PMI w ostatnim czasie nieco histerycznie prezentuje kondycję polskiego przemysłu. We wtorek wypowie się publicznie Christine Lagarde z EBC. Możliwe ponowne zapowiedzi wyraźnych podwyżek stopy EBC.

W środę naszym zdaniem główny punkt uwagi krajowych inwestorów, czyli posiedzenie RPP. Sądzimy, że Rada podniesie stopy o 25 pb. do 7,0% w przypadku stopy referencyjnej. W okolicach tego wydarzenia zostaną opublikowane dane z USA: pełny bilans handlowy za sierpień oraz wrześniowy indeks ISM dla sektora usług.

Czwartek będzie z kolei dosyć spokojny. Kilka drugoligowych publikacji, choć może w minutes EBC znajdą się nowe wskazówki co do rozkładu siły w Radzie Gubernatorów. Natomiast tydzień zamkniemy ważnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Zważywszy dobre cotygodniowe dane o nowych bezrobotnych inwestorzy mogą się przygotowywać na kolejny mocny odczyt NFP.

Biuletyn ekonomiczny – inflacja nie odpuszcza. Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia - 1Biuletyn ekonomiczny – inflacja nie odpuszcza. Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia - 1

 

Inflacja nie odpuszcza. Winne ceny energii

Reklama

Według wstępnego szacunku GUS inflacja we wrześniu przyspieszyła z 16,1% do 17,2% r/r. To odczyt powyżej zarówno rynkowych, jak i naszych oczekiwań. Źródeł niespodzianki należy szukać w inflacji bazowej oraz w cenach nośników energii. Ta pierwsza przyspieszyła wg naszych szacunków z 9,9% r/r do 10,7% r/r, podnosząc się do najwyższego poziomu od stycznia 1999. W ujęciu miesięcznym to przyspieszenie skali z +0,8% w sierpniu do imponującego +1,5% m/m we wrześniu. To najwyższy odczyt w historii zbieranych przez NBP danych. Choć nie znamy szczegółów, najpewniej należy tu upatrywać efektów „rozlewania się” cen energii i żywności na pozostałe pozycje koszyka. Potwierdza to deklarowaną już wcześniej przez przedsiębiorców (m.in. w Szybkim Monitoringu NBP) łatwość przerzucania rosnących kosztów na konsumenta.

Biuletyn ekonomiczny – inflacja nie odpuszcza. Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia - 2Biuletyn ekonomiczny – inflacja nie odpuszcza. Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia - 2

Z kolei presja na ceny energii nie ustaje (+3,7% m/m) i utrzymała się blisko wyniku z sierpnia (+3,8% m/m). Przyspieszenie odnotowaliśmy także w cenach żywności (z 17,5% do 19,3%), natomiast spadki cen ropy na światowych rynkach przełożyły się na spowolnienie cen paliw z 23,3% do 18,3% r/r.

 

Rekordy inflacji także w strefie euro

Według wstępnego odczytu HICP dla strefy euro inflacja przyspieszyła z +0,6% w sierpniu do +1,2% m/m we wrześniu. Oznacza to roczną dynamikę na poziomie 10,0% (przyspieszenie z 9,1% w sierpniu). Do tak wysokiego wyniku kontrybuowały przede wszystkim ceny dóbr bazowych, które wyjaśniają 0,7 p.p. z miesięcznego przyrostu. Na drugim miejscu pozostają ceny energii, które dodały 0,3 p.p. (wysoko powyżej historii szeregu). Warto odnotować, że rekordowo mały pozostał sezonowy spadek cen usług we wrześniu. Pozostawia to momentum inflacji bazowej na poziomie +1,0% m/m. Naszym zdaniem obrazuje to, jak wciąż silna pozostaje presja cenowa w strefie euro.

Biuletyn ekonomiczny – inflacja nie odpuszcza. Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia - 3Biuletyn ekonomiczny – inflacja nie odpuszcza. Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia - 3

Reklama

Publikacja bez wątpienia będzie sprzyjała dalszemu zacieśnieniu polityki pieniężnej przez EBC. Sądzimy jednak, że odpowiedź władz banku nie przekroczy ostatniej decyzji (tzn. +75 pb.).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama