Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: inflacja CPI z USA w cieniu wydarzeń rynkowych

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: inflacja CPI z USA w cieniu wydarzeń rynkowych | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że dzisiejszy odczyt inflacji z USA będzie kluczową informacją przed przyszłotygodniowym posiedzeniem FOMC. Teraz jednak, biorąc pod uwagę historycznie silnie zmiany na krótkim końcu krzywej dochodowości UST, zdecydowanie ważniejsze są doniesienia z sektora bankowego za Oceanem niż publikacja BLS. Zapominając jednak chwilowo o presji na część amerykańskich banków należy zwrócić uwagę, że dyskusja o inflacji wcześniej czy później powróci.

Ekonomiści oczekują, że miesięczna dynamika CPI wyhamowała w lutym do 0,4% (poprz. 0,5% m/m). W przypadku bazowego komponentu prognozy kształtują się również na poziomie 0,4% m/m (tak samo jak w styczniu). Zbudowany przez oddział Fed z Cleveland model szacujący CPI sugeruje, że lutowy odczyt wyniesie 0,54% m/m, a w przypadku bazowego komponentu 0,45% m/m. Prawdopodobnie odchylenie o 0,1 p.p. w górę niewiele zmieni w kontekście sytuacji na FI. Z kolei, zgodnie z trendem, presję na wstrzymanie podwyżek stóp przez Fed może wzmocnić niższy od oczekiwań odczyt CPI. Wtedy zacieśnienie warunków finansowych połączy się z wyhamowaniem presji cenowej. Mogłoby to na trwale usunąć oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych przez Fed w tym cyklu zacieśniania monetarnego.

Biuletyn ekonomiczny: CPI z USA w cieniu wydarzeń rynkowych  - 1Biuletyn ekonomiczny: CPI z USA w cieniu wydarzeń rynkowych  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama