Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: coraz mniej wierzymy w dalsze podwyżki stóp w USA – ostatnie dane zmieniły nastawienie rynków

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: coraz mniej wierzymy w dalsze podwyżki stóp w USA – ostatnie dane zmieniły nastawienie rynków | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowe dane makro powinny wywołać mniej zmienności niż wczorajsze. O godz. 11:00 napłynie majowy odczyt produkcji przemysłowej ze strefy euro (kons. 0,3% m/m), a o 13:30 EBC opublikuje zapis dyskusji z czerwcowego posiedzenia. Przed otwarciem notowań na Wall Street poznamy czerwcowy odczyt PPI z USA (0,2% m/m) oraz nowe wnioski dla bezrobotnych zza Oceanu (kons. 250 tys.).

 

 

Lipcowa podwyżka stopy Fed może być ostatnią

Wczoraj zwracaliśmy uwagę, że CPI z USA może być niższy od konsensusu i umocnić FI. Jednak skala zaskoczenia danymi zza Oceanu była znacznie głębsza niż można było oczekiwać. Poza niższym od prognoz wskaźnikiem cen konsumentów (0,2% m/m vs 0,3% m/m oraz 3,0% r/r vs 3,1% r/r) obserwowaliśmy wyraźne zmniejszenie presji inflacyjnej w kategoriach bazowych. Dynamika cen bez paliw oraz żywności wyniosła 0,2% m/m (a dokładniej 0,16% m/m, kons. 0,3%), co sprowadziło roczny odczyt do 4,8% (kons. 5,0% r/r). Było to poniżej najniższej prognozy w konsensusie Reutersa. Ujemną kontrybucję do core’a miały ceny używanych samochodów oraz bazowe towary. W przedziale wzrostu cen 0,0-0,1% m/m były nowe auta, leki, usługi transportowe (głównie dzięki silnemu, przekraczającemu 8% spadkowi cen biletów lotniczych), a także usługi opieki zdrowotnej. Duża liczba komponentów cenowych rosnąca w umiarkowanym tempie pozwoliła również sprowadzić zauważalnie w dół 16-procentową średnią odciętą CPI (wyłącza 8% komponentów o największym wzroście i spadku) z 5,5% r/r w maju do 4,4% r/r w czerwcu.

Reklama

Wczorajsze dane prawdopodobnie nie powstrzymają Rezerwy Federalnej przed najbliższą podwyżką stóp procentowych. Jednak mogą być one przełomowe w kontekście argumentów za zatrzymaniem zacieśniania polityki pieniężnej po lipcowym posiedzeniu FOMC. Szerokie zmniejszenie presji inflacyjnej połączone z oczekiwanym dostosowaniem komponentu mieszkaniowego do sytuacji na rynku nieruchomości (znacznie niższe dynamiki cen niż wskazuje to CPI) powinny redukować czynniki ryzyka dla FOMC.

 

Biuletyn ekonomiczny: coraz mniej wierzymy w dalsze podwyżki stóp w USA – ostatnie dane zmieniły nastawienie rynków - 1Biuletyn ekonomiczny: coraz mniej wierzymy w dalsze podwyżki stóp w USA – ostatnie dane zmieniły nastawienie rynków - 1

 

Solidne umocnienie FI po obu stronach Oceanu

Do momentu publikacji CPI z USA amerykańska krzywa była względnie stabilna. Po opisanych wyżej danych BLS dochodowości krótkiego końca UST obniżyły się o ponad 10 pb. Analogiczny ruch, choć w nieco mniejszej skali, obserwowaliśmy również na dłuższych tenorach krzywej. Ostatecznie na zamknięciu rentowości na głównych węzłach UST spadły o 16, 13 oraz 7 pb. do odpowiednio 4,72% (2Y), 3,86% (10Y) oraz 3,96% (30Y).

W przypadku bunda kierunek był analogiczny jak za Oceanem. Niemiecka krzywa przesunęła się w dół na głównych węzłach o 10, 10 oraz 5 pb. do odpowiednio 3,29% (2Y), 2,55% (10Y) oraz 2,61% (30Y). Biorąc pod uwagę silny dezinflacyjny sygnał z USA, zarówno amerykański dług, jak i niemiecki, może być dalej wspierany nawet w przypadku braku konkretnych sygnałów z danych makro. Oczekujemy więc dalszej presji na spadek rentowności w kolejnych dniach.

Zobacz także: Kurs dolara (USD) tonie, a indeksy giełdowe najwyżej od ponad roku! Gospodarka USA przechodzi „miękkie lądowanie“

Reklama

 

 

Biuletyn ekonomiczny: coraz mniej wierzymy w dalsze podwyżki stóp w USA – ostatnie dane zmieniły nastawienie rynków - 2Biuletyn ekonomiczny: coraz mniej wierzymy w dalsze podwyżki stóp w USA – ostatnie dane zmieniły nastawienie rynków - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama