Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne

|
selectedselectedselected
Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W IV kw. 2022 r. saldo rachunku bieżącego poprawiło się[1], choć pozostało ujemne (wyniosło -3,1% PKB wobec -3,5% PKB w III kw. ub.r.; Wykres 2.27). W kierunku poprawy salda oddziaływał zarówno lekki wzrost nadwyżki w handlu usługami (do 5,5% PKB wobec 5,4% PKB w poprzednim kwartale), jak i niewielkie zmniejszenie deficytu w obrotach towarowych (do 3,8% PKB z 3,9% PKB w III kw. ub.r.).

 

 

 

 

Reklama

 

 

Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne - 1Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne - 1

Wynik w handlu towarami pozostał jednak gorszy względem poprzednich lat, co było w znacznej mierze konsekwencją wysokiej wartości importu, w szczególności paliw i towarów zaopatrzeniowych, w warunkach wciąż wysokich cen surowców na rynkach światowych (por. rozdz. 1.3 Światowe rynki surowców). Nieznacznie zmniejszył się także deficyt na rachunku dochodów pierwotnych (4,5% PKB w IV kw. 2022 r. wobec 4,6% PKB w III kw. 2022 r.), wynikający przede wszystkim z wysokich dochodów zagranicznych inwestorów bezpośrednich w Polsce[2].

Zobacz także: Pieniądz i kredyt a wysokość inflacji w Polsce - analiza NBP

 

 

Reklama

Jednocześnie saldo rachunku finansowego poprawiło się i osiągnęło poziom -2,7% PKB w IV kw. 2022 r. (wobec -3,4% PKB w III kw. ub.r.; Wykres 2.28).

Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne - 2Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne - 2

Wskaźniki nierównowagi zewnętrznej świadczą o zrównoważeniu polskiej gospodarki (Tabela 2.4). W III kw. 2022 r. ponownie poprawiła się międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto Polski (w relacji do PKB), osiągając poziom, przy którym spełnione jest kryterium wskazujące na brak nierównowag w odniesieniu do tego wskaźnika, ustalone przez Komisję Europejską (-35% PKB). Jednocześnie poziom zadłużenia zagranicznego w relacji do PKB, kształtował się poniżej wieloletniej średniej.

Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne - 3Bilans płatniczy w Polsce: wynik gorszy względem poprzednich lat, saldo rachunku ujemne - 3



***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Raport o inflacji – marzec 2023”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Reklama

 

 

 

 

 

  1. W niniejszym rozdziale dane o bilansie płatniczym w relacji do PKB są prezentowane w ujęciu sumy czterech kwartałów krocząco. Dla IV kw. 2022 r. prezentowane dane mają charakter szacunkowy i zostały opracowane na podstawie danych miesięcznych o bilansie płatniczym

  2. Z kolei nadwyżka na rachunku kapitałowym w IV kw. ub.r. wzrosła do 0,6% PKB w wyniku wyższego napływu środków z UE.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama