Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Barometr Ofert Pracy: Seria spadków się wydłuża

|
selectedselectedselected
Barometr Ofert Pracy: Seria spadków się wydłuża | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wartości wskaźnika:
Listopad 2023: 261,7 pkt.
Październik 2023: 270,8 pkt.
Listopad 2022: 333,5 pkt.

 

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w listopadzie po raz kolejny spadł. Od sierpnia br. liczba ogłaszanych ofert pracy systematycznie maleje. Tendencja spadkowa trwa zaś już od czerwca 2022 r. Choć polska gospodarka stopniowo wraca do normy, o czym świadczy m.in. poprawa kluczowych wskaźników makroekonomicznych, aktywność pracodawców na rynku wakatów nadal pozostaje niska i dalej słabnie. Utrzymujące się na podwyższonym poziomie stopy procentowe, słabe wyniki gospodarek krajów sąsiadujących oraz niepełność pozostają głównymi destymulantami wzrostu aktywności rekrutacyjnej pracodawców. W coraz większej liczbie kategorii ofert pracy notujemy wygaśnięcie efektów polityki stymulacyjnej okresu post kowidowego. Liczba wakatów w tych kategoriach albo zbliża się do wartości z końca 2019 r. albo już wróciła na ten poziom. Mimo wszystko pozostają też kategorie, w których sytuacja jest całkiem dobra, choć ich liczba na tle całego rynku jest znikoma. Stosunkowo dużo nowych ogłoszeń notujemy dla pracowników wykonujących prace fizyczne, podczas gdy największe spadki występują głównie w zawodach o wysokiej intensyfikacji wiedzy. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w październiku pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,2%.

Barometr Ofert Pracy: Seria spadków się wydłuża - 1Barometr Ofert Pracy: Seria spadków się wydłuża - 1

Liczba ofert pracy, po wyłączeniu prac sezonowych, spada niemal we wszystkich województwach. W listopadzie relatywnie największy spadek wystąpił w woj. opolskim, lubuskim oraz podlaskim. Nadal wyraźnie gorsze zmiany liczby wakatów obserwujemy w woj. o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia. Ponadto, w woj. o wysokiej stopie bezrobocia notujemy więcej okresów, w których ogłoszeń o pracy ubywało, niż przybywało. Najgorsza pod tym względem sytuacja utrzymuje się w woj. podlaskim, w którym w ciągu całego br. liczba wakatów z miesiąca na miesiąc tylko spadała, nie notując nawet wzrostowych korekt.

Reklama

Spośród szerokich grup zawodowych w listopadzie nowych ogłoszeń o pracy przybyło jedynie dla pracowników wykonujących prace fizyczne. Ożywienie aktywności rekrutacyjnej pracodawców w tej grupie ogłoszeń o pracy obserwujemy od samego początku roku, przy czym w ostatnich trzech miesiącach wzrost był stosunkowo wysoki. Praca fizyczna pozostaje jedyną szeroką kategorią, w której pracodawcy poszukują pracowników bardziej aktywnie niż przed rokiem. W pozostałych szerokich grupach zawodowych w listopadzie obserwowaliśmy dalsze pogłębienie spadków koniunkturalnych. Najszybszy spadek utrzymuje się w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. W tej grupie wakatów ubywa od lutego, a ostatnie miesiące przyniosły nasilenie tej tendencji. W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych po ożywieniu w pierwszym kwartale br. w dalszej części roku pracodawcy ponownie zaczęli ograniczać poszukiwanie nowych pracowników. Od kwietnia liczba ogłaszanych ofert pracy dla przedstawicieli tego typu zawodów ustawicznie maleje, choć nieco wolniej niż w przypadku nauk ścisłych. W usługach po stosunkowo dobrej pierwszej połowie roku, w której obserwowaliśmy ożywienie, liczba ogłaszanych wakatów również zaczęła maleć. Od czterech miesięcy obserwujemy spadki, choć w dwóch ostatnich miesiącach tempo redukcji ogłoszeń uległo spowolnieniu.

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych więcej ogłoszeń niż przed miesiącem ukazało się jedynie dla grafików oraz w finansach. W obydwu przypadkach wzrosty były jedynie niewielką korektą po uprzednich trwalszych spadkach. Dla grafików od lat obserwujemy spadek liczby wakatów o wyraźnie strukturalnym charakterze, podczas gdy w finansach kurczenie się liczby ogłoszeń ma zdecydowanie koniunkturalny charakter. Lepszymi tendencjami charakteryzują się oferty pracy w zawodach prawniczych, w przypadku których od początku roku notujemy wyhamowanie spadków, a liczba ogłaszanych wakatów dla tej kategorii ofert pracy utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wyhamowanie spadków od kwietnia br. obserwujemy również dla ogłoszeń związanych z obsługą klienta. Z kolei największe spadki liczby ogłoszeń dotyczyły pracowników wsparcia telefonicznego (praca w call center), branży nieruchomości i działach przedsiębiorstw związanych z zaopatrzeniem. Nie sprawdziły się oczekiwania wobec efektów rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Liczba ogłoszeń dla pracowników związanych z nieruchomościami nadal się kurczy. Spadkową tendencję w tej kategorii ofert obserwujemy prawie od dwóch lat, na skutek czego liczba wakatów zmalała do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Znaczące spadki, skutkującego powrotem do poziomu z końca 2019 r. notujemy też dla zawodów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

W grupie ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych nowych ogłoszeń o zatrudnieniu w stosunku do ubiegłego miesiąca przybyło jedynie dla pracowników budownictwa. W budowlance od maja ub. r. obserwowaliśmy stosunkowo duży spadek liczby ogłoszeń, który po rocznej redukcji uległ wyhamowaniu. Od maja br. liczba ofert pracy w tej kategorii nieśmiało wzrasta. W pozostałych kategoriach liczba wakatów spada. Ostro zanurkowała ona w handlu internetowym oraz w przypadku programistów. W obydwu przypadkach, jak również w badaniach i rozwoju dotychczasowe spadki doprowadziły do powrotu liczby ogłaszanych ofert pracy do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Tendencję spadkową w grupie administratorów IT obserwujemy dokładnie rok, jednak spadki są wyraźnie mniejsze niż w przypadku programistów. W tym przypadku mniej nie oznacza jednak mało, gdyż w relacji do wartości z końca 2019 r. ogłoszeń dla administratorów IT nadal jest znacząco więcej. Stosunkowo dobra sytuacja utrzymuje się w zapotrzebowaniu na pracowników bezpieczeństwa i higieny pracy. Choć liczba ogłoszeń o pracy w tym przypadku maleje od czterech miesięcy, to spadki są niewielkie.

We wszystkich kategoriach ofert pracy w zawodach usługowych w listopadzie wystąpiły spadki. Relatywnie największe były one w branży edukacyjnej oraz w turystyce. W tej pierwszej kategorii, po rocznym okresie stosunkowo wysokiej liczby wakatów, od pięciu miesięcy szybko ich ubywa. Kolejne spadki obserwujemy w hotelarstwie. Po dziesięciomiesięcznym wzroście, w trakcie którego liczba ogłoszonych ofert pracy osiągnęła historyczne maksimum, liczba wakatów zaczęła maleć. Ich kurczenie się obserwujemy od czterech miesięcy, przy czym ostatnie dwa miesiące przyniosły szybsze spadki. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych kategorii, ofert pracy dla osób poszukujących zatrudnienia w tym sektorze jest nadal stosunkowo dużo, wyraźnie więcej niż przed rokiem. W logistyce z kolei obserwujemy stopniowe wyhamowywanie spadków, które zaczęły się wcześniej. W relacji do wartości sprzed roku wakatów jest jednak nadal mniej.

Zegar rynku ofert pracy

Barometr Ofert Pracy: Seria spadków się wydłuża - 2Barometr Ofert Pracy: Seria spadków się wydłuża - 2

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie.
Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy.
Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

Reklama

 

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z grudnia 2023 r.
ukażą się 16 stycznia 2024 roku (wtorek) o godz. 9.00.

 

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. Wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy. Zazwyczaj posiada właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian zatrudnienia i bezrobocia. Jednak równie ciekawą interpretację ma nietypowe zachowanie w stosunku do innych wskaźników rynku pracy. Może wtedy wskazywać na zmiany strukturalne, zachodzące na rynku pracy. Przykładem takich zmian były lata 2002 i 2009, kiedy Barometr wzrastał wraz ze wzrostem bezrobocia, wskazując na rosnące niedopasowanie kwalifikacji poszukujących zatrudnienia do potrzeb pracodawców, które przyczyniło się do utrzymywania się stopy bezrobocia na wysokim poziomie. Przeciwne tendencje – spadek Barometru wraz ze spadkiem stopy bezrobocia obserwujemy w 2022 r., co może być zwiastunem nadchodzącej recesji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama