Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne zapewniły nam sporo emocji, ale i w gospodarkach się działo

|
selectedselectedselected
Banki centralne zapewniły nam sporo emocji, ale i w gospodarkach się działo | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas ostatnich posiedzeń decyzyjnych Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) pozostawił parametry polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych bez zmian, zaś Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podniosła stopy procentowe w strefie euro o 25pb. W USA rynek wycenia prawdopodobieństwo jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25pb przed końcem bieżącego roku na około 50%. Tymczasem po europejskiej stronie Atlantyku zakładane jest, że niedawny ruch stóp procentowych w górę był ostatnim w tym cyklu zacieśniania. Zdaniem ekonomistów BNP Paribas polityka pieniężna nie będzie już zaostrzana ani w Stanach Zjednoczonych ani w strefie euro, a pierwszych obniżek stóp procentowych należy spodziewać się w połowie przyszłego roku.

 

 

Poza posiedzeniami banków centralnych, w centrum uwagi rynków były wstępne publikacje indeksów PMI za wrzesień. Koniunktura we Francji okazała się być wyraźnie gorsza od oczekiwań zarówno w przemyśle (43,6 vs 46,0 pkt.) oraz usług (43,9 vs 46,0 pkt), z kolei nieco lepiej wypadła w Niemczech (39,8 vs 39,5 pkt. dla przemysłu oraz 49,8 vs 47,2 pkt dla usług). Na poziomie całej strefy euro dane wyszły mieszane, to znaczy indeks dla przemysłu spadł z 43,5 do 43,4 pkt. (przy oczekiwaniach 44,0 pkt), a dla usług odbił do 48,4 pkt. z 47,9 pkt. (przy oczekiwaniach spadku do 47,7 pkt.). Podobnie było w Stanach Zjednoczonych, gdzie PMI dla przemysłu odbił z 47,9 do 48,9 pkt. (powyżej oczekiwań rzędu 48,0), ale obniżka zanotowana została w usługach (50,2 vs 50,6 pkt. oczekiwań i 50,5 pkt. w sierpniu).

Reklama

 

W zeszłym tygodniu poznaliśmy także serię danych dotyczących krajowej koniunktury w sierpniu. Produkcja budowlano-montażowa w Polsce wzrosła w sierpniu o 3,5% r/r. Szybciej niż prognozował rynek, który zakładał wzrost o 1,1%. Pozytywne do dynamiki kontrybuowały budowa obiektów inżynierii lądowej i roboty specjalistyczne. Pozytywnie zaskoczyła również sprzedaż detaliczna, która co prawda spadła o 2,7% r/r, jednak okazała się być lepsza od oczekiwań rynkowych (-4% r/r). Z drugiej strony negatywnie zaskoczył odczyt produkcji przemysłowej (-2,0% r/r vs -1,7% oczekiwania) oraz zatrudnienia (bez zmian r/r, rynek oczekiwał wzrostu o 0,1% r/r). Natomiast pomimo spadku zatrudnienia m/m oraz w ujęciu od początku roku, dynamika wynagrodzeń utrzymuje się na wysokim poziomie (+11,9% r/r).

 

Zobacz także: Garść newsów makroekonomicznych: jak będzie wyglądać polityka pieniężna NBP w 2024 roku?

 

 

W tym tygodniu w piątek GUS opublikuje wstępny szacunek wrześniowej inflacji w Polsce. Ekonomiści BNP Paribas, że roczna dynamika spadnie i wyniesie 8,4% r/r. Prognozują, że w najbliższych miesiącach trend spadkowy utrzyma się. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że w przyszłym roku ścieżka inflacji stanie się dużo bardziej płaska, choć jej ostateczny kształt w istotnym stopniu zależeć będzie od decyzji w sprawie stawki podatku VAT na żywność oraz wysokości taryf na zakup energii (prądu, gazu, ciepła) w przyszłym roku.

Reklama

 

W czwartek zostanie opublikowany wstępny szacunek wrześniowego wskaźnika inflacji HICP w Niemczech. Rynek zakłada, że roczna dynamika niemieckich cen konsumpcyjnych spadła o 1,7 punktu procentowego do poziomu 4,7% r/r. W piątek zostanie opublikowana niemiecka stopa bezrobocia we wrześniu. Ekonomiści spodziewają się, że nie zmieniła się o na w tym miesiącu i wyniosła 5,7%. W piątek zostanie również opublikowany wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro. Rynek spodziewa się, że wrześniowa inflacja spadła z 5,3% r/r do poziomu 4,6%. Słabszy spadek oczekiwany jest w przypadku inflacji bazowej, z 5,3% w sierpniu do 4,9% we wrześniu.

 

Banki centralne zapewniły nam sporo emocji, ale i w gospodarkach się działo - 1Banki centralne zapewniły nam sporo emocji, ale i w gospodarkach się działo - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama