Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: jak będzie wyglądać polityka pieniężna NBP w 2024 roku?

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: jak będzie wyglądać polityka pieniężna NBP w 2024 roku? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Polska: NBP opublikował wczoraj założenia polityki pieniężnej na 2024 rok. Kluczową informacją jest podtrzymanie strategii średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń +/- 1 pkt. proc.. Zmianie nie uległ również zestaw instrumentów polityki pieniężnej. NBP podtrzymuje, iż inflacja w kolejnych latach będzie się obniżać, choć powrót do celu będzie stopniowy. Do 2025 roku wzrost PKB ma pozostawać poniżej wieloletniej średniej. Jako główny czynnik niepewności dla koniunktury i inflacji w Polsce, w przyszłym roku wskazano sytuację geopolityczną. Analizując skrupulatnie opublikowany tekst możemy doszukać się jednej zmiany językowej w postaci usunięcia poniższego fragmentu:

W państwach, w których jest realizowana strategia celu inflacyjnego, inflacja jest przeciętnie niższa niż w pozostałych krajach. Od 2004 r. przeciętny poziom inflacji w Polsce wynosił 2,7% rocznie, a więc był zgodny z celem NBP.

Jest to nic innego jak dostosowanie się do rzeczywistości. Obecnie średnia ta wynosi bowiem już 3,3%. Choć to wynik wciąż w zakresie odchyleń od celu, a prezes Glapiński twierdzi, że inflacja na poziomie 5% nie jest odczuwalna, to jednak nie zdecydowano się na zaktualizowanie tego fragmentu. Być może to przypadek, nie wiemy.

 

 

  • Polska: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 27 września obligacje serii OK1025, WZ1128, WS0429 i DS1033 o łącznej wartości 5-8 mld zł - podał resort w komunikacie. W miesięcznym planie podaży resort finansów informował, że na przetargu zaoferuje papiery za 4-8 mld zł. Resort podawał wówczas, że na przetargu może zaoferować po raz pierwszy serię obligacji typu NZ, z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIRON. (PAP)

  • Polska: Stany Zjednoczone udzieliły w poniedziałek Polsce pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego (FMF) w celu wsparcia modernizacji polskiej obronności - poinformował Departament Stanu USA. (PAP)
Reklama

 

Zobacz także: Wiadomości zagraniczne: indeks Ifo zawiódł niemiecką gospodarkę – koniunktura wciąż leży

 

 

  • USA: Za ​Atlantykiem ​zbliżamy się powoli do końca kolejnego roku fiskalnego. Konieczna jest zatem ​nowa ustawa budżetowa, której dotąd nie wypracowano. Jakie mogą być konsekwencje jej braku?

 

 

  • Niemcy: Koniunktura w niemieckiej gospodarce pozostaje kiepska, czego dowodem jest kolejny odczyt indeksu IFO. 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama