Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne oczami rynków. Jakich działań oczekuje się od nich w najbliższych latach?

|
selectedselectedselected

Mimo iż w ostatnich miesiącach oczekiwania co do terminu obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne oddalały się w czasie, łagodzenie polityki monetarnej w tym roku pozostaje niemal pewne.

Banki centralne oczami rynków. Jakich działań oczekuje się od nich w najbliższych latach?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zarówno w przypadku Fed jak i EBC oczekujemy rozpoczęcia stopniowego cyklu obniżek stóp na czerwcowych posiedzeniach. W przypadku pierwszego z wymienionych oczekujemy cięcia stóp funduszy federalnych łącznie o 75 pb do poziomu 4,50-4,75% na koniec roku Z kolei nasza prognoza dla stopy depozytowej w strefie euro wynosi 3,00% na koniec br. co oznacza łączną skalę obniżek o 100 pb.

 

banki centralne oczami rynkow jakich dzialan oczekuje sie od nich w najblizszych latach grafika numer 1banki centralne oczami rynkow jakich dzialan oczekuje sie od nich w najblizszych latach grafika numer 1

 

Na ostatnim posiedzeniu w marcu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie, w tym stopę referencyjną w wysokości 5,75%. Jednocześnie wydźwięk opublikowanego po decyzji komunikatu jak i konferencji Prezesa NBP Adama Glapińskiego praktycznie nie zmienił się względem poprzedniego posiedzenia w lutym. W obliczu niepewnej trajektorii inflacji w kolejnych miesiącach, członkowie RPP optują za utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co prezes Glapiński nazwał „konserwatywnym rozsądkiem”.

Reklama

 

W tym świetle podtrzymujemy naszą prognozę zakładającą, że RPP nie będzie kwapić się z łagodzeniem polityki pieniężnej i przewidujemy, że ponowne nieznaczne obniżki stóp procentowych w Polsce będą możliwe dopiero pod koniec bieżącego roku. Oczekujemy obniżki o 50 pb w listopadzie br. Za takim ruchem przemawia szereg czynników. Po pierwsze, po przyspieszeniu w okresie letnim, na przełomie roku swój szczyt powinny osiągnąć zarówna inflacja CPI jak i inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii, paliw i żywności). Po drugie, wówczas trwać już najprawdopodobniej będą cykle obniżek stóp procentowych w strefie euro i USA. Po trzecie, wstrzemięźliwość RPP przy łagodzeniu polityki pieniężnej przez Fed i Europejski Bank Centralny powinna przyczynić się do umocnienia złotego, co nie wprost sugerował także Prezes Glapiński podczas swojej ostatniej konferencji.

 

Zobacz także: Głosy dobiegające z FOMC podniosły eurodolara (EUR/USD) na duchu

 

W efekcie choć gospodarka będzie przyspieszać i spodziewamy się dwucyfrowego tempa wzrostu wynagrodzeń uważamy, że pewne nieznaczne dostosowanie stóp procentowych w dół jeszcze w tym roku jest prawdopodobne. Dalej dostrzegamy jednak istotne ryzyko, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez cały 2024 rok. W lutym Prezes Glapiński stwierdził, że nie spodziewa się, aby w tym roku w Radzie pojawiła się większość popierająca wniosek o obniżkę stóp procentowych. Jeśli jednak kolejne projekcje NBP w lipcu i listopadzie będą potwierdzać, że prognozowana inflacja trwale powraca do 2,55% celu banku centralnego w horyzoncie 6 – 8 kwartałów nie wykluczamy, że zmieni on zdanie.

 

Reklama

banki centralne oczami rynkow jakich dzialan oczekuje sie od nich w najblizszych latach grafika numer 2banki centralne oczami rynkow jakich dzialan oczekuje sie od nich w najblizszych latach grafika numer 2

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama