Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Głosy dobiegające z FOMC podniosły eurodolara (EUR/USD) na duchu

|
selectedselectedselected
Głosy dobiegające z FOMC podniosły eurodolara (EUR/USD) na duchu
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Niewiele działo się w środę na krajowym FI. Dochodowość tenora 10Y poruszała się w wąskim przedziale wahań (5,46-5,50%) ignorując dane z krajowej gospodarki. Stabilizację SPW wspierała niska zmienność Bunda i czekanie na przekaz z FOMC. Nieco w górę przesunęła się krzywa IRS PLN, czego rezultatem było zawężenie się marży ASW na tenorze 10Y o 4 pb. do 49 pb. Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość krajowych obligacji przesunęła się o 0, +2 oraz +1 pb. do odpowiednio 5,16% (2Y), 5,37% (5Y) oraz 5,50% (10Y).

Gołębi odbiór wczorajszego przekazu z FOMC oraz globalny wzrost apetytu na ryzyko powinien wspierać krajowy dług w kolejnych godzinach. Oceniamy, że dochodowość 10Y SPW może zmierzać w stronę 5,45% w perspektywie dzisiejszej sesji.

 

EURUSD wsparty doniesieniami z FOMC

Przed posiedzeniem Fed dolar delikatnie umacniał się do euro. Sytuacja uległa zmianie po publikacji komunikatu z FOMC oraz towarzyszącym mu prognozom makroekonomicznym. Brak zmian w „dot plot” na bieżący rok był katalizatorem do wzrostu EURUSD. Pozytywną sesję dla pary przypieczętowała gołębia konferencja J. Powella, po której został przekroczony poziom 1,0900. Ostatecznie EURUSD zakończył czwartkowe notowania aprecjacją o 0,6% do 1,0930.

Pierwsze kwotowania w Europie sugerują utrzymanie optymistycznych nastrojów na parze. Pozytywne zaskoczenie ze strony europejskich PMI może dalej wspierać euro do dolara, a przy utrzymaniu apetytu na ryzyko (kolejne rekordy na Wall Street) niewykluczona jest próba podejścia pod poziom 1,1000.

Reklama

 

Zobacz także: Amerykanie mają coraz mniejsze zapasy benzyny. Kurs ropy wcisnął hamulce

 

Szansa na powrót poniżej 4,30 zł za euro

Podczas europejskiej części sesji krajowa waluta była pod umiarkowaną presją. Sytuacja zmieniła się po starcie notowań za Oceanem, a delikatną aprecjację złotego do euro przypieczętowała gołębia konferencja prasowa J. Powella. Ostatecznie EURPLN spadł o 0,1% do 4,31.

Start czwartkowym notowań jest zbliżony do wczorajszego zamknięcia, ale widzimy potencjał do wzrostu wartości krajowej waluty. Ogólne nastroje na rynkach rozwiniętych są dobre, co powinno także wspierać aktywa gospodarek wschodzących. W ciągu najbliższych godzin scenariuszem bazowym jest utrzymanie się EURPLN w przedziale 4,30-4,32, ale na fali globalnego optymizmu po posiedzeniu FOMC nie wykluczamy spadku euro poniżej 4,30 zł do końca tygodnia.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama