Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Analiza rynków wschodzących: Chiński rynek odbija się od dna

|
selectedselectedselected
Analiza rynków wschodzących: Chiński rynek odbija się od dna
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nasz zespół Franklin Templeton Emerging Markets Equity przygląda się w tym wydaniu trzem kwestiom: Odbicie akcji w Chinach, ponowną kalibrację oczekiwań dotyczących stóp procentowych w USA oraz ceny surowców.

Trzy rzeczy, o których dziś myślimy:

Chiny: Chińskie akcje odbiły, odwracając negatywne zwroty odnotowane w pierwszym kwartale. Katalizatorami poprawy wyników były pozytywne wydarzenia w sektorze nieruchomości. Chiński deweloper ogłosił porozumienie z posiadaczami obligacji w sprawie restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego. Ponadto chińskie władze złagodziły restrykcje dotyczące zakupu domów (ograniczają one nabywców do zakupów w ich rodzimej prowincji i/lub ograniczają zakup drugiej nieruchomości) oraz obniżyły dolne limity oprocentowania kredytów hipotecznych. Żadne pojedyncze ogłoszenie nie jest wystarczające, by odwrócić negatywne nastroje; jednak pojawiająca się mozaika pozytywnych wiadomości przyczyniła się do 7% wzrostu1 indeksu MSCI China w kwietniu, przewyższając wzrosty na innych światowych rynkach.

Oczekiwania dotyczące stóp procentowych w USA: Oczekiwania inwestorów dotyczące obniżek stóp procentowych w USA uległy zresetowaniu. W styczniu 2024 r. konsensus rynkowy zakładał sześć obniżek stóp procentowych i łączną redukcję stopy funduszy federalnych o 1,5%. Pod koniec kwietnia oczekiwania te zmieniły się na 1,4 obniżki stóp procentowych i łączną redukcję stopy funduszy federalnych o 0,35%.2 Szybsza niż oczekiwano inflacja i rosnące prawdopodobieństwo „nielądowania” scenariusz gospodarczy w 2024 r. przyczyniły się do tej zmiany. Dla rynków wschodzących może to oznaczać dłuższą perspektywę wyższego kursu dolara amerykańskiego, co ma negatywny wpływ na przepływy funduszy i spółki z dużym zadłużeniem w walutach obcych.

Reklama

Ceny surowców: Indeks cen surowców Commodities Research Bureau wzrósł o 7,4% od początku roku do końca kwietnia.3 Odwraca to większość z 8% straty odnotowanej w 2023 r. Do wzrostów przyczyniły się rosnące ceny energii i metali przemysłowych, w tym miedzi. Ceny surowców rolnych również rosną w następstwie mokrego wiosennego sezonu sadzenia w Europie i suszy w Azji spowodowanej przez El Niño. Wyższe ceny surowców podważają również narrację o spadającej globalnej inflacji, którą inwestorzy powinni uważnie monitorować. Wyższa niż oczekiwano inflacja ma wpływ na stopy procentowe w krajach rozwiniętych i siłę nabywczą w krajach wschodzących.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, diagram, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, diagram, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, diagram, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, diagram, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Perspektywy

Jeden z naszych zarządzających portfelem odwiedził niedawno Indie, uzupełniając pracę naszych analityków na miejscu w celu dogłębnego zrozumienia krajobrazu inwestycyjnego. Tygodniowa podróż obejmowała wycieczkę konsumencką oraz wizyty w spółkach i organach regulacyjnych. Spotkania te były zsynchronizowane z tym, co zidentyfikowaliśmy jako czynniki wzrostu w Indiach - wydatkami kapitałowymi, premiumizacją i produktywnością.

Wydatki kapitałowe

Reklama

Nasza zarządzająca portfelem zaobserwowała, że w miastach, które odwiedziła, a mianowicie w Bombaju i Delhi, dominowały inwestycje budowlane. Koleje, lotniska i drogi były budowane lub naprawiane. Infrastruktura Indii znacznie się poprawiła od czasu pandemii COVID-19. Uważała, że projekty te mogą obniżyć koszty i potencjalnie zwiększyć przychody firmy. Kierownictwo sieci hoteli zgodziło się z jej opinią. Nawiązał do tego, że ulepszona infrastruktura była czynnikiem sprzyjającym turystyce krajowej. Oprócz sposobów podróżowania, inne ulepszenia, takie jak ukończenie centrów kongresowych, odegrały rolę w ich planach ekspansji. W chwili obecnej sieć hoteli ma na celu utworzenie ponad 100 hoteli w kraju w ciągu trzech lat.

O premiumizacji

Nasza zarządzająca portfelem odwiedziła również kilka restauracji szybkiej obsługi (QSR). Jej ustalenia potwierdziły wyniki korporacyjne tych QSR, w których ożywienie po pandemii COVID-19 było powolne. Kontrastowało to z jej wizytą w wysokiej klasy sklepie jubilerskim. Swoją wizytę przeprowadziła poza godzinami szczytu w dzień powszedni w spokojnym sezonie - w Indiach niektóre święta napędzają sprzedaż biżuterii. Zauważyła, że biznes kwitł. Odpowiadało to cytatowi z niepowiązanej firmy, w którym kierownictwo przewidywało, że 100 milionów obywateli Indii osiągnie wyższą klasę średnią w Indiach w ciągu najbliższych kilku lat. Pomogłoby to zatem zwiększyć możliwości premiumizacji w Indiach.

O produktywności

Odwiedziła również różne zakłady produkcyjne, gdzie liderzy mieli wspólne spostrzeżenia: wzrost zapytań o zdolności produkcyjne ze względu na rosnące zainteresowanie międzynarodowych korporacji dywersyfikacją łańcuchów dostaw. Pojawiły się również publiczne zainteresowanych pracą w tych zakładach. Jedna z firm, z którą rozmawiała, powiedziała, że w kolejce do fabryki czeka co najmniej 100-200 osób ubiegających się o pracę. Jej zdaniem duży rynek krajowy w Indiach - pod względem siły roboczej i zdolności firm do sprzedaży dużej liczbie ludności - jest segmentem o znacznym potencjale.

Reklama

Podsumowując, nasza zarządzająca portfelem wyszła z podróży z bardziej pozytywnym spojrzeniem na Indie niż kiedykolwiek wcześniej. Strukturalne czynniki napędzające wzrost w Indiach pozostają na swoim miejscu. Dzięki oddolnemu spojrzeniu na krajobraz inwestycyjny uważamy, że w uniwersum inwestycyjnym znajduje się wiele spółek o długoterminowej sile dochodowej. Nasze zespoły na miejscu mają dostęp do kierownictwa spółek, co ma kluczowe znaczenie dla naszej oceny.

Przegląd rynku: Kwiecień 2024 r.

Ogólnie rzecz biorąc, w kwietniu akcje spółek z rynków wschodzących radziły sobie lepiej niż akcje spółek z rynków rozwiniętych, które zanotowały spadki. Silniejsza niż oczekiwano presja inflacyjna i spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych zmieniły oczekiwania dotyczące środowiska wyższych i dłuższych stóp procentowych. W skali miesiąca indeks MSCI EM Index zwrócił 0,47%, podczas gdy indeks MSCI World Index spadł o 3,67%.

Rynki akcji w regionie Azji wschodzącej wzrosły. Akcjom sprzyjało stanowisko chińskich władz w sprawie poprawy sytuacji na tamtejszym rynku akcji w celu ożywienia zaufania inwestorów. Przedstawiły one działania obejmujące wzmocnienie nadzoru nad notowaniami spółek, wycofywaniem ich z giełdy i wypłatami dywidend. Tymczasem w Indiach rozpoczęły się sześciotygodniowe wybory parlamentarne. Jak już wspomniano, nasi Zarządzający portfelami odwiedzili niedawno Indie, a rozmowy na temat wyborów wzmocniły oczekiwania korporacji co do ciągłości polityki Akcje spółek technologicznych w Azji znalazły się pod presją w następstwie szeroko zakrojonej wyprzedaży technologii w Stanach Zjednoczonych. Miało to wpływ na rynki akcji w Korei Południowej i na Tajwanie, które są silnie związane z sektorem technologii informacyjnych. W Korei Południowej główna partia opozycyjna utrzymała większość w Zgromadzeniu Narodowym kraju. Do osłabienia tajwańskiego rynku akcji przyczyniła się także obniżona prognoza wzrostu rynku półprzewodników w 2024 r. przez dużą odlewnię półprzewodników notowaną na giełdzie w Tajwanie. Nasz analityk skoncentrowany na technologii jest zadowolony z prognozy spółki i uważa, że wyceny spółki pozostają stosunkowo rozsądne, a jej fundamenty wydają się solidne.

Akcje spółek z regionu Europy wschodzącej, Bliskiego Wschodu i Afryki odnotowały ogólny wzrost. Napięcia geopolityczne między Iranem a Izraelem rzuciły początkowo cień na bliskowschodnie rynki akcji. Jednak konsensus rynkowy, że konflikt raczej nie doprowadzi do regionalnej eskalacji, pomógł ograniczyć straty. W Turcji wybory lokalne wygrała partia opozycyjna. Partia rządząca - z którą związany jest obecny prezydent - jako główny powód utraty poparcia wyborców podawała rosnącą inflację. Tureckie akcje wzrosły po powyborczym przemówieniu prezydenta, w którym przyznał on, że należy dążyć do stabilizacji makroekonomicznej i zmniejszyć inflację. Turecki bank centralny niespodziewanie podniósł stopy procentowe, co wzmocniło akcje banków w tym kraju.

Reklama

Najgorzej radziły sobie akcje spółek z regionu Ameryki Łacińskiej. Środowiska inflacyjne różniły się od siebie. Podczas gdy roczna stopa inflacji w Brazylii spadła w marcu do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy, ceny konsumpcyjne w Meksyku nieoczekiwanie wzrosły w pierwszej połowie kwietnia. Cel Chile polegający na pobudzeniu przemysłu litowego przyniósł rezultaty, a globalna grupa wydobywcza i firma produkująca baterie z siedzibą w Korei Południowej znalazły się wśród 30 firm, które złożyły propozycje opracowania technologii wydobycia litu.

Przypisy końcowe

Źródło: Bloomberg. 30 kwietnia 2024 r.

Tamże.

Tamże.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Tematy

Reklama
Reklama