Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykański rynek pracy zamyka tydzień. Poprawi nastroje po PMI z kraju?

|
selectedselectedselected

Do godz. 14:30 kalendarz makro jest pusty. Godzinę przed startem sesji na Wall Street poznamy styczniowy raport BLS zza Oceanu. Konsensus zakłada wzrost liczby etatów w styczniu na poziomie 180 tys. (poprz. 216 tys.). W przypadku stopy bezrobocia oczekiwana jest jej delikatna zwyżka do 3,8% (poprz. 3,7%). W danych za grudzień wyraźnie zaskoczył wzrost wynagrodzeń (0,4% m/m), podbijając roczną dynamikę do 4,1%.

Amerykański rynek pracy zamyka tydzień. Poprawi nastroje po PMI z kraju?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obecnie rynek oczekuje wzrostu o 0,3% m/m, ale w kolejnych miesiącach efekty bazy nie są sprzyjające (odczyty za luty i marzec 2023 r. to 0,27%), co przy hipotetycznym zaskoczeniu w górę dla stycznia będzie generować ryzyka na zakotwiczeniu się rocznych odczytów wyraźnie powyżej 4,0% w kolejnych kilku miesiącach.

W publikacji BLS za styczeń, podobnie jak w poprzednich latach, można oczekiwać rewizji NFP za cały ub. r. Przed pandemią te zmiany były zwykle symboliczne, ale w danych za rok 2022 rewizja w górę wyniosła ponad +300 tys. etatów w porównaniu do pierwotnych szacunków.

 

PMI z kraju zawiódł

Koniunktura rodzimego przemysłu badana przez S&P Global wypadła słabo na początku roku. Styczniowe dane pokazały spadek wskaźnika PMI z 47,4 do 47,1 pkt. Dane były zgodne z naszymi szacunkami, ale wyraźnie poniżej rynkowego konsensusu (48,4 pkt). Negatywnie na agregat wpłynęły kluczowe składowe – liczba nowych zamówień oraz wielkość produkcji. Nieco lepiej niż w ub. m. wypadł komponent zatrudnienia, sugerując jego mniejszy spadek. Na tym tle natomiast pozytywnie przedstawiają się szacunki produkcji na najbliższe 12 miesięcy, które wzrosły do najwyższego poziomu od lutego 2022 r. Z komentarza do danych wynika również, że niski odczyt to pochodna zarówno słabego popytu zagranicznego (głównie z Niemiec), jak i krajowego.

Poza tym Eurostat podał dane o inflacji za ub.m. Odczyt HICP dla agregatu był zgodny z rynkowym konsensem (2,8% r/r), a w przypadku komponentu bazowego przekroczył go o 0,1 p.p. (3,3% r/r). Dość niepokojąco wyglądała natomiast sama składowa usług. Jej roczna dynamika trzeci miesiąc z rzędu utrzymała się na poziomie 4,0%, a miesięczny spadek cen wyniósł jedynie 0,1%. Przed pandemią ceny usług w strefie euro w styczniu obniżały się przeciętnie o 0,5 proc. (średnia z dekady).

Reklama

 

Zobacz także: Wielka Brytania coraz bliżej obniżek stóp. Przemysł już za dołkiem

 

UST pod wpływem impulsów z regionalnych banków

Wczoraj szczegółowo opisywaliśmy problemy jednego z nowojorskich banków (tutaj), które sprowokowały umocnienie amerykańskiego długu i przykryły impulsy generowane przez FOMC. Czwartkowe notowania, szczególnie na początku sesji, również były silnie uzależnione od nastrojów na indeksie KBW Regional Banking. Gdy w pierwszych godzinach wczorajszego handlu wskaźnik spadał o 5% (po analogicznej obniżce w środę), dochodowość 10Y UST testowała minima z grudnia ub.r. na poziomie 3,82% (17 pb. poniżej środowego zamknięcia).

Treasuries, podobnie jak w środę, ignorowały sygnały makroekonomiczne. Przemysłowy ISM za styczeń wypadł wyraźnie powyżej oczekiwań (49,1 pkt, kons. 47,0 pkt) przy przekroczeniu przez nowe zamówienia oraz produkcję poziomu 50 pkt (odpowiednio do 52,5 oraz 50,4 pkt). Do 52,9 pkt wzrosła składowa cen dla ISM (poprz. 45,2 pkt), osiągając drugi najwyższy odczyt od sierpnia 2022r. Częściowo, jak sugerują wypowiedzi ankietowanych, mogło to wynikać z wyższych kosztów frachtu oraz problemów podażowych (m.in. w branży chemicznej).

Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w dół o 7, 12 oraz 12 pb. do odpowiednio 4,20 (2Y), 3,87% (10Y) oraz 4,10 (30Y). Krótki koniec Bunda oparł się presji ze strony UST, a w przypadku dłuższych tenorów wpływ sygnałów zza Oceanu był ograniczony. Ostatecznie na głównych węzłach niemieckiej krzywej zmiana dochodowości wyniosła +3, -2 oraz -3 pb do odpowiednio 2,45% (2Y), 2,15% (10Y) oraz 2,37% (30Y).

Dziś główne skrzypce powinny zagrać dane z amerykańskiego rynku pracy. Jednak odczyt może być bardziej zaszumiony niż zwykle ze względu na oczekiwaną rewizję publikacji za ub.r. Jednocześnie cały czas bacznie obserwowana będzie sytuacja na regionalnych bankach w USA. W ostatnich godzinach nie napłynęły dodatkowe informacje odnośnie sektora (tutaj), a handel na 10Y UST przebiega blisko wczorajszego zamknięcia (3,88%). Oceniamy, że bez dodatkowych negatywnych impulsów z indeksu KBW Regional Banking potencjał do dalszego umocnienia Treasuries jest ograniczony. Przy silnym „payrolls” i braku zaskoczeń ze strony rewizji danych dochodowość tenora 10Y UST może wyraźnie skorygować ostatnie spadki i wrócić do okolic 4,00%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama