Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykański rynek pracy jak co miesiąc przyćmiewa wszystkie inne wydarzenia

|
selectedselectedselected
Amerykański rynek pracy jak co miesiąc przyćmiewa wszystkie inne wydarzenia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowa uwaga inwestorów będzie skupiona na comiesięcznym raporcie BLS (godz. 13:30). Konsensus zakłada, że amerykańska gospodarka wytworzyła w ub. m. 180 tys. etatów w sektorze pozarolniczym (poprz. 336 tys.), wynagrodzenia wzrosły o 0,3% m/m (poprz. 0,2% m/m), a stopa bezrobocia wyniosła 3,8% (poprz. również 3,8%). Poza tym o godz. 15:00 poznamy ISM z amerykańskiego sektora usług (kons. 53 pkt).

 

 

Wypłaszczenie krzywej UST

Za nami kolejna ciekawa sesja na bazowym FI. Dochodowość tenora 10Y UST do godz. 13:30 kształtowała się w przedziale 4,72-4,75%. Później obserwowaliśmy wyraźne spadki rentowności na środku oraz długim końcu krzywej. Katalizatorem tych zmian były dane makro zza Oceanu. Odczyt cotygodniowych zasiłków dla bezrobotnych wypadł blisko oczekiwań (217 tys., kons. 210 tys.), ale liczba osób kontynuujących pobieranie świadczenia wzrosła do 1,82 mln (kons 1,80 mln). Jeszcze miesiąc temu ta miara kształtowała się blisko 1,65 mln, a obecnie już niewiele brakuje do wartości 1,87 mln (prawie dwuletnich szczytów). Istnieją więc obawy, że chociaż tempo zwolnień w USA jest umiarkowane, to pojawiają się trudności z relatywnie szybkim znalezieniem zatrudnienia. Dług mógł również otrzymać wsparcie z kwartalnych odczytów jednostkowych kosztów pracy (ULC). Spadły one w III kw. o 0,8% (SAAR) podczas gdy konsensus oczekiwał wzrostu o 0,7%. Warto jednak zauważyć, że dane są wyjątkowo zmienne i narażone na silne rewizje. Odczyt za poprzedni kwartał został podniesiony z 2,2% do 3,2%.

Reklama

W kolejnych godzinach na wycenę długu mogły mieć silny wpływ zmiany akcjach. Amerykańskie indeksy wyraźnie rosły (S&P 500 o prawie 2 proc., najbardziej od kwietnia), co powstrzymywało dalsze umocnienie długu, a na krótkim końcu pojawiły się wzrosty rentowności. Ostatecznie na głównych węzłach krzywa UST przesunęła się o +3, -10 oraz -14 pb. do odpowiednio 4,98% (2Y), 4,67% (10Y) oraz 4,82% (30Y). W przypadku niemieckiej krzywej zmiana dochodowości na głównych węzłach wyniosła +6, -5 oraz -8 pb. do odpowiednio 3,06% (2Y), 2,70% (10Y) oraz 2,98% (30Y).

Z punktu widzenia środka i długiego końca amerykańskiej krzywej prawdopodobnie nieco słabsze od konsensusu dane z USA mogłyby przedłużyć dobre nastroje na UST. Z jednej strony zmniejszałoby to ryzyka bardziej restrykcyjnej polityki FOMC, a z drugiej mitygowały zagrożenia związane z koniunkturą oraz zbyt dużą emisja długu w kolejnych kwartałach.

 

Zobacz także: Tak słabo nie było pd niemal 3 lat! Rozczarowujące dane z USA pogrążają kurs dolara

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama