Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykańska inflacja zaskoczyła. Czy Fed będzie musiał zmienić plany?

|
selectedselectedselected

Wczorajszym wydarzeniem dnia była publikacja CPI z USA za luty? Co wynika z inflacyjnej niespodzianki? Jakie będzie mieć to konsekwencje dla dalszej polityki Fed? O tym w tekście poniżej.

Amerykańska inflacja zaskoczyła. Czy Fed będzie musiał zmienić plany?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś stosunkowo nudny dzień pod względem danych makro. W kalendarzu znajdziemy tylko produkcje przemysłowe z Wielkiej Brytanii, Węgier i strefy euro.

 

USA: zaskoczenie w górę na inflacji, ale subtelne

Główny wskaźnik inflacji uplasował się na poziomie +0,4% m/m (zgodnie z oczekiwaniami), ale wskaźnik bazowy był nieco wyższy od oczekiwań. Tym niemniej wielka w tym zaskoczeniu rola zaokrągleń – łatwo zauważyć, że we wzroście inflacji bazowej o 0,358% m/m jednak bliżej do oczekiwań +0,3% niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Ale w świat poszło +0,4% m/m. Zaskoczenia są jednak bardziej subtelne niż prosta arytmetyka.

 

amerykanska inflacja zaskoczyla czy fed bedzie musial zmienic plany grafika numer 1amerykanska inflacja zaskoczyla czy fed bedzie musial zmienic plany grafika numer 1

Reklama

 

Fed celuje gdzieś mniej więcej w inflację bazową CPI w okolicy 2,3%, gdyż po jej transformacji do PCE daje to coś w okolicy 2% na tym drugim wskaźniku (oczywiście takie przekształcenie analitycznie nie istnieje, ale można go dokonać ekonometrycznie). Inflacja towarowa w zasadzie przestała istnieć i znajduje się tam, gdzie zwykle była kiedy Fed realizował cel inflacyjny. Nie mamy pewności, czy pozostanie w tym miejscu, czy to tylko echa spadków inflacji producenckiej, której los wcale nie musi być przypieczętowany na zawsze nisko. Jednocześnie wskaźnik inflacyjny ciągnie w górę inflacja usługowa. W tym przypadku widzimy stopniowe chłodzenie czynszów (tu na dwoje babka wróżyła: z jednej strony dynamiki są zbyt wysokie biorąc pod uwagę alternatywne miary, z drugiej obecne wypłaszczenie rozpędu może wskazywać, iż konwergencji nie będzie nigdy). Na domiar złego rozpędzają się usługi bazowe bez czynszów.

 

amerykanska inflacja zaskoczyla czy fed bedzie musial zmienic plany grafika numer 2amerykanska inflacja zaskoczyla czy fed bedzie musial zmienic plany grafika numer 2

 

Opisane problemy wydają się na razie ograniczone do wskaźnika CPI. Zmian rozpędu nie obserwujemy we wskaźniku PCE. Tym niemniej Fed ma kilka tematów do przemyśleń na marcowym posiedzeniu. Jest raczej wątpliwe, że zobaczymy gwałtowny gołębi skręt. Dane inflacyjne są w dalszym ciągu co najmniej dwuznaczne, dynamiki płacowe dość wysokie ale jednak opadające, a gospodarka w całkiem niezłym stanie. Oczekujemy jednak, że te czynniki będą powoli pękać do lata, kiedy (czerwiec) nastąpi pierwsza obniżka stóp procentowych. Ma ona większe znaczenie dla gospodarki globalnej niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, gdyż Europejski Bank Centralny ewidentnie nie chce obniżać pierwszy, a obniżki duetu Fed&EBC stworzą większą przestrzeń do (ograniczonej, ale jednak jakiejś) stymulacji ze strony gospodarki chińskiej (mniejsza skala wylewania podaży i konkurencji cenowej jest możliwa).

Reklama

 

Zobacz także: WIG20 prześcigną wszystkie inne indeksy! Spółki technologiczne wzbudzają zainteresowanie

 

amerykanska inflacja zaskoczyla czy fed bedzie musial zmienic plany grafika numer 3amerykanska inflacja zaskoczyla czy fed bedzie musial zmienic plany grafika numer 3

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Litwiniuk (RPP): Polskie stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niezmienione albo - w najbardziej negatywnym scenariuszu - zostaną podniesione, aby odwrócić przedwczesne luzowanie z ubiegłego roku - powiedział agencji Bloomberg członek RPP (PAP Biznes).
     
  • Polska: Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek plany udzielenia Polsce pożyczki 2 mld dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - ogłosił we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. (PAP)
     
  • Polska: Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej, na podstawie której m.in. minister infrastruktury ma przejąć zadania związane z CPK, a minister finansów nadzór nad PIE i Funduszem Przeciwdziałania COVID-19 - poinformowała KPRM w komunikacie po posiedzeniu rządu. (PAP Biznes)
     
  • NBP: Należy zdecydowanie ograniczyć niepewność wśród uczestników rynku w zakresie wdrożenia nowej stawki referencyjnej, zastępującej WIBOR - oceniła pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że bank centralny popiera funkcjonowanie na rynku obu formuł oprocentowania - na stopę stałą i zmienną. (PAP Biznes)

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama