Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykanie mają za dużo pieniędzy, dlatego Fed nie przestanie podnosić stóp procentowych - dolar (USD) wciąż się umacnia

|
selectedselectedselected
Amerykanie mają za dużo pieniędzy, dlatego Fed nie przestanie podnosić stóp procentowych - dolar (USD) wciąż się umacnia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najnowsze dane na temat wydatków amerykańskich gospodarstw domowych to sygnał dla Fedu, że jest jeszcze przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp procentowych. W kwietniu wydatki Amerykanów rosły bowiem dwukrotnie mocniej niż inflacja, co pokazuje, że nie mają ochoty zaciskać pasa.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Na skróty:

  • W piątek poznaliśmy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów w kwietniu
  • Odczyt bazowego wskaźnika PCE okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań
  • Inflacja PCE wyniosła natomiast 4,4% w skali roku, w porównaniu do 4,2% r/r
  • Wydatki Amerykanów w kwietniu niespodziewanie wzrosły o 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, czyli dwukrotnie bardziej niż wyniosła stopa inflacji CPI w skali miesięcznej (0,4% m/m w kwietniu)
  • Piątkowe dane zwiększyły oczekiwania w kwestii kolejnej podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu FOMC
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Amerykanie nie chcą zaciskać pasa

Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) jak w każdy ostatni piątek miesiąca opublikowało komplet danych na temat wydatków amerykańskich gospodarstw domowych za poprzedni miesiąc. Odczyty obejmują wskaźnik siły nabywczej konsumentów (PCE), w tym także bazowy wskaźnik wydatków Core PCE, a także dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów.

W kwietniu wskaźnik inflacji PCE, analizujący procentową zmianę wydatków amerykańskich konsumentów wyniósł 4,4% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do marca. Dla porównania, w marcu wskaźnik PCE wyniósł 4,2% w skali roku oraz 0,1% m/m.

Reklama

Z perspektywy amerykańskiej rezerwy federalnej istotniejszy jest jednak wskaźnik Core PCE, czyli bazowych wydatków gospodarstw domowych, tzn. z wyłączeniem nakładów na żywność i energię. Core PCE w kwietniu wyniósł 4,7% w skali roku i 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jest to kolejny już odczyt tego wskaźnika powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 4,6% r/r oraz 0,3% m/m. W marcu PCE Core wyniósł 4,6% w ujęciu rocznym oraz 0,3% w skali miesiąca.

Wskaźnik wydatków Amerykanów w kwietniu okazał się jeszcze wyższy od rynkowych oczekiwań - wyniósł on aż 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie zaledwie 0,3% m/m. Dynamika wydatków gospodarstw domowych w kwietniu okazała się aż dwukrotnie wyższa niż inflacja w skali miesiąca, która wyniosła 0,4% w porównaniu do marca. To zaś sugeruje, że Amerykanie nie obawiają się już tak mocno inflacji i niechętnie redukują wydatki.

Dla porównania, w marcu wskaźnik wydatków wyniósł 0,1% w skali miesiąca. Dochody amerykańskich gospodarstw domowych okazały się natomiast zgodne z oczekiwaniami - wyniosły 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Sprawdź również: Czy recesja w USA już nadeszła? Dla wielu znanych analityków to byłaby dobra wiadomość dla rynków

 

Dane o wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych powyżej oczekiwań to jasny sygnał dla rezerwy federalnej, że konsumenci wciąż mają - cytując profesora Glapińskiego - „za dużo pieniędzy”, co sugeruje, że istnieje przestrzeń do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, mającego na celu szybsze stłumienie wysokiej inflacji. Po publikacji dzisiejszych danych o wydatkach Amerykanów w kwietniu uczestnicy rynku terminowego zaczęli wyceniać kolejną podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jako scenariusz bazowy. Odsetek pozycji obstawiających podwyżkę stóp o kolejne 25 punktów bazowych (do przedziału 5,25-5,50%) na posiedzeniu FOMC 14 czerwca wzrósł do ponad 59%, podczas gdy jeszcze tydzień temu mniej niż 20% zakładało taką możliwość (ponad 80% uczestników rynku terminowego wyceniało pozostawienie stóp bez zmian w czerwcu).

Reklama

Dla przypomnienia: inflacja konsumencka w USA wyniosła w kwietniu 4,9% w skali roku i 0,4% w ujęciu miesięcznym, w porównaniu do marcowych 5% r/r oraz 0,1% w skali miesiąca. Inflacja bazowa w kwietniu wyniosła natomiast 5,5% w skali roku i 0,4% m/m, wobec 5,6% r/r w marcu.

Sprawdź również: Największa gospodarka UE ma poważne problemy - recesja u naszych sąsiadów stała się faktem

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama