Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zagraniczne banki rzuciły się na akcje z GPW

|
selectedselectedselected

Duże zagraniczne banki rzuciły się do skupowania akcji z polskiej giełdy w sierpniu. Tylko jeden wpływowy amerykański bank odpowiadał za ponad jedną czwartą wszystkich transakcji. Największy polski podmiot był dopiero… piąty.

Zagraniczne banki rzuciły się na akcje z polskiej giełdy. Hossa trwa w najlepsze
Michael Nagle/Xinhua News/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Wielcy zagraniczni inwestorzy zdominowali polską giełdę w sierpniu
  • Obrotu były o blisko 26% większe niż przed rokiem
  • Jakie wielkie banki mocno wkroczyły na polski rynek?

 

Polska giełda zdominowana przez zagraniczne banki

Wielki kapitał rządził w sierpniu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największe amerykańskie banki inwestycyjne zdominowały handel.

Wystarczy wspomnieć, że pierwszym polskim podmiotem w klasyfikacji największych obrotów na polskim rynku akcji było Biuro Maklerskie PKO BP. Instytucja zajęła dopiero piątą pozycję!

Liderem obrotów na GPW w sierpniu bezsprzecznie został Goldman Sachs. Jeden z najważniejszych banków na świecie odpowiadał za ponad jedną czwartą całego obrotu, bo aż 25,18%.

Na drugim miejscu uplasował się Bank of America, który wypracował 7,45% obrotu w sierpniu na polskim rynku akcji. Tuż za nim znalazł się europejski oddział amerykańskiego banku JP Morgan z 7,17% udziału w obrotach.

Reklama

Na kolejnym miejscu znalazł się UBS Europe ze szwajcarskiego przedsiębiorstwa finansowego o globalnym zasięgu z 6,62%. Dopiero na piątym miejscu nasze rodzime BM PKO BP.

Goldman Sachs, Bank of America i JPMorgan to jedne z największych i najbardziej znaczących instytucji finansowych na świecie. Banki te kontrolują aktywa warte biliony USD. Działają one na całym świecie, w tym w Polsce, gdzie inwestują znaczne środki na giełdzie.

Ci giganci wykorzystują ogromne zasoby kapitału do kupowania i sprzedawania akcji. Ich transakcje są tak wielkie, że kształtują trendy rynkowe. Z drugiej strony, zapewniają płynność dla rynku. Ich obecność w Polsce może być sygnałem do zaufania dużych instytucji do potencjału gospodarczego naszego kraju.

“Cztery zagraniczne wielkie banki liderami obrotów na GPW w sierpniu i dopiero na piątym miejscu PKO BP… Trwa wykup polskich aktywów i w dodatku tych najpłynniejszych” - stwierdził Albert Rokicki, znany polski inwestor i autor portalu Longterm.pl.

Co istotne, udział inwestorów indywidualnych w całości obrotu w sierpniu na parkiecie warszawskiej GPW wyniósł zaledwie niecałe 14%.

Przypomnijmy, że w sierpniu na rynku akcji w Polsce (i nie tylko) działo się naprawdę dużo. Indeks WIG20 rozpoczął sierpień na poziomie 2426 punktów, by już 8 sierpnia zanurkować do nawet 2193 punktów, czyli 10% niżej.

Reklama

Finalnie, indeks zakończył miesiąc na 2412 punktach odrabiając straty z tej korekty. We wtorek 3 września notowania WIG20 oscylują wokół okolic 2440 punktów, zatem powyżej poziomów z sierpnia.

Łączna wartość obrotu akcjami w sierpniu 2024 roku wyniosła 25,3 mld PLN. Było to 25,9% więcej niż przed rokiem.

Zatem, średnia wartość obrotu w dniu handlowym sierpniu wyniosła 1,20 mld PLN. Jest to o 31,9% więcej niż przed rokiem.

Co ciekawe, aktywność na NewConnect runęła w porównaniu do poprzedniego roku. W sierpniu wyniosła zaledwie 113,2 mln PLN, co jest wynikiem słabszym o 43,9% rok do roku.

 

Zobacz również: Zyski spółki z GPW spadły o 33%. Znamy nowe wyniki finansowe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama