Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyniki w górę, giełda w dół. Sezon publikacji wyników finansowych spółek z indeksu S&P500 powoli dobiega końca

|
selectedselectedselected
Wyniki w górę, giełda w dół. Sezon publikacji wyników finansowych spółek z indeksu S&P500 powoli dobiega końca | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Powoli kończy się sezon publikacji wyników spółek za I kwartał. 79 proc. spółek z indeksu S&P500 przebiło oczekiwania analityków, jednak w obecnej sytuacji to za mało, by podtrzymać wzrosty.

Do końca poprzedniego tygodnia swoje wyniki za I kwartał 2022 roku przedstawiły 434 spółki z indeksu S&P500, a w tym swoje wyniki zaprezentuje 20 kolejnych firm. Wyłania się z tego obraz stabilnej tendencji wzrostowej i siły amerykańskiej gospodarki. Jednak Wall Street spogląda w dłuższej perspektywie widząc już na horyzoncie możliwą recesję i pogorszenie wyników w przyszłości. Inwestorzy znacznie dokładniej przyglądają się raportom firm, szukając przyszłych źródeł problemów. Asymetria w percepcji zdecydowanie promuje obecnie informacje negatywne. Szczególnie w przypadku firm, których akcje są uważane za drogie lub przewartościowane. Dokładnie obserwowaliśmy to w wypadku dwóch najbardziej spektakularnych przecen po publikacji wyników, czyli Amazona i Netflixa

 

Za opublikowanych dotychczas wyników – 79 proc. firm z indeksu S&P500 zanotowało zysk powyżej oczekiwań

Jest to więcej niż wynosi wieloletnia średnia (66 proc.), ale mniej niż w przypadku wyników za IV kwartał 2021 (83,1 proc.). Zyski poniżej oczekiwań przedstawiło 17,7 proc. spółek. Sektory, w których najwięcej spółek ma wyniki powyżej oczekiwań to: przemysł, produkty konsumpcyjne (staples), IT, nieruchomości oraz energia. Najgorzej pod tym względem radziły sobie spółki z branży dóbr luksusowych.

 

Solidny pozostaje także przyrost zysków, który wynosi 9,3 proc. wobec I kwartału 2021

Reklama

Jest to jednak mniej niż wynosi średni roczny przyrost zysków z ostatnich 5 lat – 15,6 proc. k/k. Ważnym źródłem zysków pozostaje obecnie sektor energetyczny (wzrost zysków o 267,9 proc. k/k), gdy wyłączy się go ze średniej wtedy wzrost zysków w I kwartale 2022 spada do 4,3 proc. k/k. Wyższa inflacja daje obecnie firmom możliwość bardziej swobodnego podnoszenia cen, co widać po wysokim poziomi marż. Z drugiej strony inflacja generuje także presję na wzrost kosztów, a przede wszystkim płac.

 

Dobre wyniki mają obecnie niewielki wpływ na notowania

S&P500 w ciągu ostatnich 30 dni, czyli w okresie publikacji wyników spadł o 9,5 proc. A od początku roku spadek wynosi 16,8 proc. Trzeba jednak pamiętać, że choć obecnie następuje rozdźwięk między danymi fundamentalnymi a notowaniami, to fundamenty nadal pozostają bazą do wyceny spółek. Wiele firm mimo dobrych wyników, po 4 latach ciągłych wzrostów jest uznawana za inwestorów za przewartościowane. Jednak wśród tych spółek nadal można znaleźć tańsze alternatywy. Ciągle warto zawracać uwagę na tanie spółki cykliczne, a także spółki defensywne przynoszące zyski i dywidendę, bez względu na ogólną sytuację na rynku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Reklama
Reklama